میوه های متنوع - کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان چیست؟

آخرین مقالات

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

در این مقاله به طور کلی، کود مخصوص درشت شدن میوه درختان؛ برای درشتی میوه درختانی مانند: زردآلو، هلو، آلو، شلیل، پرتقال، لیمو، سیب، انار، انگور، گیلاس، کیوی، بادام، گردو، خرما، انجیر، انبه، گلابی، توت و سایر درختان و مرکبات همچنین برای محصولات صیفی جات مانند گوجه فرنگی، هندوانه، بادمجان، فلفل، کدو، پیاز و سیب زمینی و غیره استفاده می شود.

گیاهان پردازش کننده مواد غذایی هستند و فرآوری مواد غذایی را خود انجام می دهند که اصطلاحاً به آن فتوسنتز گفته می شود و فقط برای تهیه مواد آلی (کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها و …) مورد نیاز آنها به مواد اولیه، عناصر نیاز دارند. این عناصر به دو دسته تقسیم می شوند: 1. ماکرو 2. میکرو که این مواد اولیه از طریق آب، خاک و هوا بدست می آیند.

توجه: گرچه عناصر ریز به مقدار کم مورد نیاز گیاه هستند، وجود این مقدار کم برای گیاه کاملاً ضروری است و بسیاری از مراحل رشد و نمو گیاه به این عناصر بستگی دارد و باید به مقدار لازم در اختیار گیاه قرار گیرد. با توجه به اینکه خاک اکثر مناطق ایران از نظر عناصر غذایی ضعیف است، باید از کودهای معدنی برای تأمین عناصر معدنی مورد نیاز گیاه استفاده شود.

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

مضرات مصرف نادرست کود

کوددهی در مراحل مختلف رشد گیاه باید همیشه متعادل باشد، به این معنی که اگر در یک مرحله مقدار زیادی کود به گیاه بدهید، نمی توانید به طور ناگهانی در مراحل بعدی کوددهی را متوقف کرده و گیاه را تنها بگذارید. به عنوان مثال، اگر در مراحل اولیه رشد گیاه مقدار زیادی کود نیتروژن به گیاه بدهید، گیاه شروع به تولید شاخ و برگ زیادی می کند و با افزایش قسمتهای سبز، گیاه خود را برای افزایش عملکرد و تولید بسیاری آماده می کند. گل می دهید و در مراحل بعدی مجبور خواهید شد. همچنین برای بارورسازی این گلها و همچنین تولید میوه های بزرگ با رنگ و طعم مناسب در هر مرحله، متناسب با نیاز گیاه در آن زمان کوددهی کنید.

بهترین کود برای رشد سریع درخت مرکبات

درشت شدن میوه تحت تاثیر تقسیم سلولی

اول از همه، در زمینه کود مخصوص درشت شدن میوه درختان می خواهیم تعریفی از رشد داشته باشیم، در علم فیزیولوژی گیاه، به عبارت دیگر، تقسیم سلول و شدت زیاد آنها رشد نامیده می شود. بنابراین، برای اینکه میوه یا هر عضوی دیگر در گیاه رشد کند، باید تعداد و اندازه سلول ها افزایش یابد.

افزایش تعداد سلولها در مرحله باردهی فندق یا ارزن (آغاز تشکیل میوه) تشکیل می شود که ظرفیت رشد میوه را ایجاد می کند. یعنی باید تعداد تقسیمات سلولی گیاه را افزایش دهیم و اگر تعداد سلول افزایش یابد قطعاً پتانسیل افزایش اندازه میوه شکل می گیرد.

توصیه ی مهم در کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

برای عملکرد بهتر گیاه و افزایش بهره وری از آن، باید دارای شاخ و برگهای بزرگتر، گسترده تر و سبزتری باشد. رشد با برنامه غذایی مناسب باعث رشد گیاه شده است  تا گیاه کودهای مناسب برای فصل رشد را در مرحله ریشه زایی و در مرحله رویشی (شاخ و برگ) دریافت کند.

با کمک این کودها، گیاه تولید گلهای خود را افزایش داده و در نهایت حاصلخیزی آن را افزایش می دهد و در آخر می توانید با استفاده از ترکیبات کود مناسب برای درشتی، رنگ آمیزی، بهبود طعم و افزایش ماندگاری نتیجه نهایی دلخواه را بدست آورید. کود مخصوص درشت شدن میوه درختان شامل کودهای حاوی اسید هیومیک، فولویک اسید و آمینو اسید ها می‌شوند. این کودها همچنین در طعم میوه هم تاثیر گذار خواهند بود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک چیست؟

زمان مصرف کود

وقتی شکوفه ها حالت کلوچه ای یا نخودی پیدا کرد، باید از کودهای پتاس بالا استفاده کرد. این کار تا پایان دوره ادامه دارد و باید حداقل 2 تا 3 بار تکرار شود. می توانید سولفات پتاسیم و نیترات کلسیم را جداگانه کود دهید.

کودهای مورد استفاده در مرحله آخر در ترکیبات خود عناصری مانند پتاسیم، کلسیم، بور، آهن و اسیدهای آمینه داشته باشند و بقیه عناصر در این مرحله اثر کمتری داشته باشند.

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان
نتیجه گیری و معرفی کود

به طور کلی، تمام عناصر به طور مستقیم و غیرمستقیم در درشتی میوه نقش دارند، اما کود مخصوص درشت شدن میوه درختان در عناصر ذکر شده به طور مستقیم و بیشتر در درشتی، رنگ، طعم و دوام نقش دارند و بهترین کود برای درشتی میوه نیز همه عناصر را در بر می‌گیرد که این عناصر با فرمول و درصد مناسب هستند.

کودهایی که می توانیم به شما معرفی کنیم تا در این زمینه به شما کمک کنند شامل کود کامل پتاس 12-12-12 و 45-10-5 و هاسکون ام 10 هستند که هرکدام فرمول مناسب و درصد عناصر پتاسیم را دارند. کلسیم، ریز مغذی ها و اسیدهای آمینه محصولات بسیار خوبی تولید می کنند.

 

برای خرید کود مخصوص درشت شدن میوه درختان؛ اسید هیومیک می‌توانید با کارشناسان ایرانکود تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن