درخت پسته در نواحی بیابانی رشد و نمو می‌کند. دارای میوه‌ای به نام پسته است. این میوه از نظر اقتصادی بسیار سودآور است. بنابراین جهت حفظ و نگهداری نیاز به یک کوددهی سالم و مخصوص دارد. در این مقاله شما را با کود مخصوص پسته بیشتر آشنا می‌نماییم. با ما همراه باشید.

باروری درخت پسته

درخت پسته برای بارور شدن به 5 الی 6 سال نیاز دارد. در این مدت محصول درخت پسته ممکن است کم باشد. باردهی اصلی درخت پسته در سن 10 یا 12 سالگی است. در طول این مدت نیتروژن و پتاسیم وارد مغز میوه می‌شود.

 بنابراین لازم است از کودهایی که حاوی این عناصر هستند، به درخت داده شود. تا بتواند این مواد مغذی را به میوه بدهد. کود مخصوص پسته از نظر نیتروژن و پتاسیم کود (ان پی کا) است.

کود مخصوص پسته

رعایت اصول برای بازدهی بیشتر درخت پسته

جهت بازدهی بیشتر درخت پسته رعایت یک‌سری اصول لازم و ضروری است. این اصول که در جذب مواد مغذی موثر است عبارتند از:

بیشتر بخوانید: فواید کود کامل برای درخت

بهترین کود مخصوص پسته

بهترین کود مخصوص پسته عبارتند از:

بهترین کود مخصوص پسته کودی است که نیازهای درخت پسته  برای رشد و تکامل از جمله: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، بور و مس را در ترکیب خود داشته باشد. استفاده از کود هیومیک اسید می‌تواند این نیازها را برطرف نماید. کود هیومیک اسید، به دلیل ارگانیک و طبیعی بودن، سازگاری بیشتری با خاک دارد. بنابراین می‌تواند بهترین کود مخصوص پسته باشد.

در زمان فصل بهار که زمان جوانه‌زنی درخت پسته است، آن به نیتروژن و فسفر نیاز دارد. برای تامین نیتروژن کافی به‌ ویژه زمانی که خاک سرد است، استفاده از کود سولفات آمونیوم مناسب است.

جهت تامین فسفر مورد نیاز درخت؛، کود اوره فسفات بهترین کود مناسب پسته (کود مخصوص پسته)در این هنگام است.

کود نیتروژن نیز جهت تامین نیترژن پسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چهار نوبت کود نیتروژن به پسته داده می‌شود.

اواخر اسفند

نیمه دوم اردیبهشت

اوایل تیر ماه هنگام شروع مغز بستن پسته

شهریور ماه

به طور مثال برای یک هکتار زمین بارور درخت پسته، به طور کل  حدود 200 کیلوگرم کود نیتروژن استفاده می‌شود. در هر نوبت 50 کیلوگرم نیتروژن به پسته داده می‌شود و معادل 100 کیلوگرم اوره 200 کیلوگرم سولفات آمونیوم و 150 کیلوگرم نیترات آمونیوم است.

اگر خاک شور بود، از کود سولفات آمونیوم استفاده شود. در اواخر اسفند به همراه کود نیتروژن حدود 100 گرم اوره فسفات نیز به پسته می‌دهند.

پسته در مرحله تشکیل پوست استخوانی در فصل بهار و قبل از تشکیل شدن مغز آن، به کلسیم نیاز شدیدی دارد. اگر درخت پسته دچار کمبود کلسیم شود، در معرض بیماری‌ لکه استخوانی قرار می‌گیرد. لبه‌های برگ‌های جوان نیز به طرف بالا قرار می‌گیرد.

کود مخصوص پسته

بنابراین در این هنگام باید از کودهای حاوی کلسیم استفاده شود. کودهای کلسیم حاوی منبعی از نیترات کلسیم کلات کلسیم و آمینوکلات کلسیم است. بهتر است به صورت محلول پاشی از آمینوکلات کلسیم استفاده شود.

پتاسیم به عنوان عنصری است که در تسریع عملکرد درخت پسته نقش بسیار مهمی دارد. طبق بررسی‌های به عمل آمده بعد از نیتروژن، بیشترین مصرف درخت پسته از خاک پتاسیم است. به خصوص هنگامی‌که مغز پسته در حال شکل‌گیری است.

استفاده از کودهای حاوی پتاسیم، از جمله کود نیترات پتاسیم و کود سولوپتاس، تا حدودی نیاز درخت پسته را به خصوص در زمان باروری برطرف می‌کند.

فسفر یکی از عناصر اصلی غذایی است و در غلظت‌های بسیار کم در خاک یافت می‌شود. جذب این عنصر توسط ریشه درخت پسته باعث کاهش آن در خاک می‌شود.

در مناطق پسته کاری به این نکات توجه شود:

کود مخصوص پسته

کودهای ریز مغذی از عناصر روی، آهن، مس، منگنز، بر و مولیبدن تشکیل شده است. که هر یک برای رشد و تقویت درخت پسته بسیار مهم و ضروری است. این کودها در سه مرحله بعد از ارزنی شدن دانه‌ها، شروع مغز بستن و بعد از برداشت میوه، به درختان پسته داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای خيار و گوجه

درخت پسته برای باردهی شاید به 10 الی 12 سال نیاز داشته باشد. این درخت برای رشد و نمو به سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز مبرم دارد. بنابراین جهت تامین این منابع باید از کودهایی که حاوی این سه عنصر اصلی هستند استفاده نمود. در مقاله در مورد انواع کود مخصوص پسته اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بهترین نوع کود را برای زمین‌های درخت پسته تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *