کود مخصوص کاشت نشاء

کود مخصوص کاشت نشاء

آخرین مقالات

نشاء در واقع یک گیاهچه کوچک است که چند برگ دارد و از رشد اولیه بذر در محیط خزانه، حاصل می‌شود. نشاء در حالت پرورش مدرن و امروزه، بخشی از دوره رشد خودش را در محیطی با دما و نور کنترل شده می‌گذراند و بعد از مساعد شدن آب و هوا، آن را به زمین اصلی منتقل می‌کنند. خزانه نیز یک محیط تحت کنترل و مناسب است که کمک می‌کند رشد بذر به صورت مطلوب انجام شود. اگر می‌خواهید بذرتان کیفیت خود را از دست ندهد؛ بهتر است حتما از کود مخصوص کاشت نشاء، بهره بگیرید.

کود مخصوص کاشت نشاء

تغذیه نشاء و کوددهی به آن قبل از انتقال دادن به زمین، بسیار مهم است زیرا موجب می‌شود محصولات افزایش یابند و از بین نروند. توجه داشته باشید؛ اگر از ابتدا نشاء سالم و قوی داشته باشید، تا پایان دوره کشت آن با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد و در آخر نیز به بهترین عملکرد دست پیدا خواهید کرد. در واقع هنگامی که بذر در یک محیط مناسب رشد کند؛ به یک نشاء سالم و قدرتمند تبدیل می‌شود و در مراحل بعدی زندگی خود، می‌تواند با اغلب عوامل آسیب‌زا و مشکلات، مقابله کند. همچنین اگر کوددهی به نشاء صورت نگیرد و به طور مناسبی از آن نگهداری نشود بذر به‌ سرعت آسیب می‌بیند و آفات و بیماری‌های زیادی، سمت آن می‌روند.

بنابر این اگر می‌خواهید بذرتان دچار آسیب نشود حتما از کودهای آلی و طبیعی، مانند هیومیک اسید بهره بگیرید زیرا این کود عملکرد بسیار مطلوبی از خود نشان می‌دهد و کمک می‌کند محصول بهتر جوانه‌زنی کند.

اسیدهیومیک چیست؟

به طور معمول در اکثر خاک‌های کشاورزی مقداری مواد آلی به نام اسیدهیومیک وجود دارد که این میزان نزدیک به 4 الی 6 درصد است. در واقع هیومیک اسید به مرور زمان طی فرایند تجزیه بافت‌های گیاهی و تحت تاثیر گرما، به وجود می‌آید و مزایای فوق‌العاده زیادی دارد. رنگ این کود مغذی، قهوه‌ای پر رنگ و مایل به سیاه است. اسیدهیومیک دارای ترکیبات موثر و مفیدی برای رشد و پرورش گیاهان است و کمک می‌کند رشد آن‌ها دچار اختلال نشود. این کود در انواع مختلف مایع و پودری وجود دارد و می‌توانید به راحتی از آن‌ها برای گل و گیاهان مختلف، بهره بگیرید.

مزایای اسید هیومیک برای نشاء

 • کاهش میزان استرس و تنش‌های محیطی

هیومیک اسید با دارا بودن از عناصر مفید و ضروری؛ باعث تحریک رشد ریشه می‌شود و کیفیت نشاء را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. در واقع هدف از استفاده اسید هیومیک، کاهش عوامل تخریب کنند، کاهش استرس و میزان تنش‌های محیطی بر روی گیاه است. اگر سیستم ریشه‌ای نشاء با استفاده از هیومیک اسید تغذیه شود سرعت انتقال عناصر غذایی به گیاه تا حدود زیادی افزایش می‌یابد و میزان کلروفیل در برگ‌ها هم، دوچندان می‌شود.

 • آزاد سازی عناصر ضروری در اطراف ریشه

از آن جایی که اکثر خاک‌های ایران به صورت قلیایی هستند استفاده از اسیدهیومیک یک امر مهم و ضروری به حساب، می‌آید. زیرا در خاک های قلیایی، اغلب عناصر مورد نیاز گیاه در خاک وجود دارد اما به علت قلیایی بودن آن؛ خوب آزاده نشده‌اند و در طول فصل کاشت، بذر با کمبودهای زیادی مواجه می‌شود. از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت گیاه و نشاء؛ از کود اسیدهیومیک بهره بگیرید. این کود کمک می‌کند عناصر ضروری موجود در خاک، به راحتی آزاد شوند و گیاه نیز آن‌ها را ذخیره کند.

 • جلوگیری از سرمازدگی گیاه

اسید هیومیک از طریق افزایش رطوبت، ایجاد گرما، افزایش میزان متابولیسم درون سلولی و رنگ تیره خود، به میزان زیادی انرژی خورشیدی جذب می‌کند و از سرمازدگی ریشه گیاه تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند.

 • توسعه برگ‌ها

این کود مخصوص کاشت نشاء کمک می‌کند اندام‌های مختلف گیاه مانند برگ‌ها به خوبی تغذیه شوند و توسعه یابند. در واقع هیومیک اسید ساختار کلی نشاء را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سعی می‌کنند کیفیت محصول را تا حدود زیادی افزایش دهد.

 • جذب ویتامین‌ها و املاح لازم

هیومیک اسید کمک می‌کند تمام ویتامین‌ها و املاح لازم مانند؛ آهن، فسفر، کلسیم، روی، منگنز، پتاسیم، اکسیژن و… به گیاه برسد و هیچ کمبودی نداشته باشند. بی‌شک در هیچ کودی نمی‌توان این املاح و مواد ضروری را در کنار هم پیدا کرد. بنابر این سعی کنید سراغ کودهای عوارض‌دار و شیمیایی نروید.

 • اصلاح کننده ساختار فیزیکی خاک

ساختار خاک نقش بسیار زیادی در کیفیت محصولات و گیاهان دارد اگر خاکی دچار چسبندگی باشد و حاصلخیزی لازم را نداشته باشد؛ اصلا مناسب کشت نیست. اما این در این مورد اصلا جای نگرانی وجود ندارد. شما می‌توانید با کمک گرفتن از کود اسیدهیومیک، فضاهای خالی مناسبی در بین ذرات خاک ایجاد کنید و به راحتی نفوذ پذیری خاک و فعالیت میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک را افزایش دهید.

 • از بین بردن آفت‌ها و بیماری‌ها

بهتر است بدانید؛ به طور معمول اغلب نشاء‌ها مورد حمله آفات و بیماری‌ها قرار می‌گیرند و اگر به آن‌ها رسیدگی نکنید، ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند و یا این که کاملا از بین بروند. در چنین شرایطی تنها راهی که می‌تواند به شما کمک کند آفات و بیماری‌ها را از بین ببرید؛ استفاده کردن از کود هیومیک اسید است.

 • رفع شوری و تنظیمPH خاک

شوری خاک می‌تواند عوارض منفی از خود بر روی محصولات به جای بگذارد و موجب بی‌کیفیتی محصول شود. از این رو بهتر است کود هیومیک اسید را تهیه کنید و با استفاده از آن؛ شوری خاک را اصلاح نمایید. این کود مغذی می‌تواند به شکل خاصی، پی‌اچ خاک را هم تنظیم کند و تمام اختلالات موجود را از بین ببرد.

کود مخصوص کاشت نشاء

رعایت اصول محلول پاشی و کود مخصوص کاشت نشاء

اگر برای کوددهی و محلول پاشی نشاء اصول لازم را رعایت نکنید؛ ممکن است به جای نتیجه مثبت، با مشکلات متعددی رو به رو شوید. از این رو باید توجه داشته باشید که بعد از آبیاری یا کوددهی به گیاهان؛ گیاهان نباید برای مدت زیادی مرطوب بمانند. به همین علت هم سعی کنید همیشه رطوبت نسبی محیط گلخانه را در یک حد استاندارد و نسبتا پایین، کنترل نمایید تا بیماری‌ها و آفات در آن‌ها رواج پیدا نکنند. همچنین دقت داشته باشید که در مصرف کود؛ زیاده‌روی نکنید.

بهترین زمان برای کوددهی به نشاء زمانی است که بذر در حال رشد و شکوفه دادن است زیرا در این دوره، گیاه به مواد مغذی بیشتری برای رشد نیاز دارد و اگر این مواد به صورت کامل فراهم نشوند؛ ممکن است با کاهش محصول و مردن گیاه مواجه شوید.

بیشتر بخوانید:‌تاثیر اسیدهیومیک بر عملکرد گیاه ریحان

محل پرورش نشاء

 • گلخانه
 • شاسی
 • خزانه هوای آزاد
 • تونل‌های پلاستیکی

کود مورد نیاز بعد از انتقال نشاء

بعد از کاشت نشاء در زمین اصلی، بهتر است دوباره از اسیدهیومیک بهره بگیرید و با استفاده از آن؛ 2 الی 3 بار محصول‌تان را تغذیه کنید. در واقع اگر می‌خواهید نتیجه فوق‌العاده‌ای به دست بیاورید و دچار ضرر نشوید؛ سعی کنید یک برنامه ریزی منظم را برای خود تهیه کنید و طبق آن، کار کوددهی به نشاء را انجام دهید.

مزایای نشاء کاری

 • کوتاه کردن طول دوره رشد گیاه
 • فراهم کردن شرایط محیطی مناسب برای رشد
 • نیاز به آبیاری کم‌تر
 • پیش رس کردن محصولات
 • تقویت ریشه در مرحله پیش از کاشت اصلی
 • نیاز نداشتن به عملیات اضافه مانند واکاری و تنک کردن در مرحله داشت

سخن پایانی

توجه داشته باشید برای محصولات خوراکی کود مخصوص کاشت نشاء معمولاً در بهار مورد استفاده قرار می‌گیرد و قبل از کاشت نیز در خاک باغ آن را مخلوط می‌کنند. همچنین اگر می‌خواهید سریع‌تر نتیجه‌ای مطلوب را به دست آورید، بهتر است از کود اسیدهیومیک مایع بهره بگیرید زیرا این کود سریع‌تر جذب ریشه گیاه می‌شود و تأثیر خود را به جای می‌گذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن