کروتون یک گیاه گرمسیری بسیار زیبا است که برگ‌های رنگی روشنی دارد و از آن به‌عنوان گل‌ زینتی استفاده می‌کنند. البته توجه داشته باشید که نگهداری از کروتون تا حدودی دشوار است و برای افراد مبتدی و بدون تجربه، توصیه نمی‌شود. اگر قصد دارید که از این گل جذاب نگهداری کنید؛ باید استفاده از کود، رطوبت، نور، دما و آبیاری آن، طبق دستورالعمل‌هایی باشد. در ادامه به شرح کود کروتون می‌پردازیم.

توجه داشته باشید که کروتون به جا به جایی حساس است و نباید خیلی گلدان آن را جا به جا کنید؛ زیرا اگر مکان مناسب آن را پیدا کنید، دیگر با توقف رشد این گیاه دیدنی مواجه نخواهید شد. گیاه کورتون به حد زیادی حساس است و نباید برای کود دهی؛ از کودهای شیمیایی استفاده کنید. استفاده از کودهایی که دارای مواد شیمیایی هستند؛ تأثیر منفی بر روی برگ و ریشه گیاه به جای می‌گذارد و در نتیجه گیاه از بین خواهد رفت.

کود کروتون چیست؟

معمولا عالی‌ترین و مناسب‌ترین کود کروتون؛ کودی است که کاملا ارگانیک و طبیعی باشد. این کود باید از عناصر مفیدی همچون؛ آهن، بور، فسفر، روی، پتاسیم، منیزیم، نیتروژن، آمینو اسیدها، ازت، و… برخوردار باشد و تمام مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار دهد.

کود کروتون - croton fertilizer

شرایط نگهداری مناسب از کروتون

 • آبیاری با استفاده از آب ولرم

مرطوب نگه داشتن خاک کروتون با استفاده از آب ولرم؛ باعث می‌شود تا به گیاه و ریشه آن آسیب وارد نشود. معمولا زمانی که خاک کروتون خشک شد، بهتر است آبیاری گیاه را انجام دهید. توجه داشته باشید که گیاهان مناطق گرمسیری؛ بیشتر خاک مرطوب را می‌پسندند اما باید در فصل‌های پاییز و زمستان، آبیاری آن را کم کنید و بگذارید مقداری خاک آن خشک باشد.

 • دمای مناسب

همان طور که گفته شد؛ این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و باید برای رشد آن، یک دمای مناسب را در نظر بگیرید. بهترین دما برای رشد این گیاه معمولا بین 21 الی 27 درجه سانتی گراد است.

 • کود کروتون

یکی از مهم ترین شرایط برای نگهداری این گیاه؛ استفاده کردن از کود کروتون مناسب است. اگر به طور صحیح کار کود دهی را انجام دهید؛ گیاه‌تان شاداب تر می‌شود و رنگ برگ‌های آن زیباتر به نظر می‌رسند. همچنین توصیه می‌شود در فصل زمستان به هیچ عنوان به گیاه کود ندهید!

نکات مهم در مورد کود کروتون

 • برای رشد هر چه سریع‌تر و بهتر کروتون؛ بهتر است از کودهای معدنی استفاده کنید.
 • بیشتر در فصل‌هایی مانند تابستان و بهار، که این گیاه رشد مناسبی دارد؛ کود دهی به کروتون را انجام دهید.
 • به طور معمول توصیه می‌شود هر 2 هفته 1 بار؛ از مواد غذایی و کود‌های محلول در آب، برای آبیاری به کروتون استفاده کنید.
 • به جای استفاده از کودهای جامد؛ تا حد امکان از کودهای مایع استفاده کنید تا تأثیر فوق العاده‌تری را مشاهده کنید.
 • اگر می‌خواهید گیاه‌تان رشد بیشتری داشته باشد؛ حدود 2 گرم تقویت کننده محلول را با آب مخلوط کنید و هر روز به گیاه‌تان بدهید.
 • در هنگام استفاده کردن از کود کروتون؛ حتماً به دستورالعمل نوشته شده بر روی جلد آن توجه کنید و آن را با دقت بخوانید. زیرا اگر این کودها طبق دستورالعمل صحیح مصرف نشوند؛ احتمال دارد گیاه تان از بین برود.

کود درخت صنوبر

برخی از مشکلات رایج در کروتون و راهکارهای مناسب برای رفع آن‌ها

 • قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها

اگر زمانی نوک برگ‌های کروتون تان قهوه‌ای شدند؛ نشان دهنده این است که گیاه تشنه است! زیرا آبیاری کم در این گیاه باعث ریزش برگ‌ها و قهوه‌ای رنگ شدن نوک آن‌ها خواهد شد. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود آب دهی به این گیاه را بیشتر کنید.

 • پژمرده شدن گیاه

توجه داشته باشید که آبیاری زیاد و بیش از اندازه به این گیاه نیز؛ موجب پژمردگی آن می‌شود. به طور استاندارد بهتر است هر وقت خاک به عمق 1 سانتی متر خشک شد، کار آبیاری را انجام دهید.

 • تغییر رنگ کروتون

نوسانات دمایی نیز می‌تواند موجب تغییر رنگ این گیاه شود! از این رو بهتر است آن را در نزدیکی پنجره و یا وسایل سرمایشی قرار ندهید.

 • رنگ پریدگی گیاه

کروتون به طور عادی به 6 الی 8 ساعت نور غیر مستقیم  نیاز دارد و اگر نور کافی به آن نرسد؛ دچار رنگ پریدگی خواهد شد.

 • پوسیدگی برگ و ساقه

اگر در اندازه آبیاری این گیاه دقت نداشته باشید؛ در نتیجه گیاه‌تان دچار پوسیدگی برگ و ساقه می‌شود، پس بهتر است به طور استاندارد به آن آب بدهید.

کود کروتون - croton fertilizer

برخی از آفت‌های کروتون و نحوه از بین بردن آن‌ها

کود کروتون

 • شپشک آرد آلود

اگر زمانی زخم‌های پنبه‌ای سفید رنگی را بر روی برگ و ساقه این گیاه مشاهده کردید؛ باید بدانید که کروتون دچار شپشک آرد آلود شده است. این آفت معمولا از شیره گیاه تغذیه می‌کند و به مرور زمان باعث از بین رفتن و مرگ گیاه‌ خواهد شد. برای رفع این مشکل بهتر است از سم حشره کش استفاده کنید و به کمک یک پارچه، سم را پس از چند ساعت از روی گیاه پاک کنید. همچنین اگر سم حشره کش در دسترس نداشتید؛ می‌توانید از یک پنبه آغشته به آب و صابون، استفاده کنید.

 • کنه قرمز

یکی از نشانه‌های آلوده شدن کروتون به کنه قرمز؛ وجود زخم‌هایی مانند تار عنکبوت بر روی گیاه و زرد شدن برگ‌های آن است. شما می‌توانید هر هفته با استفاده از سم کنه کش؛ گیاه را سمپاشی کنید تا این مشکل به راحتی بر طرف شود.

 • حشره آفت

از بین رفتن رنگ برگ‌های گیاه و وجود لکه‌های زیاد بر روی آن‌ها نیز نشان دهنده وجود حشرات آفت است. برای از بین بردن این آفات بهتر است هر ماه به کروتون خود٬ کود کروتون بدهید و یا این که؛ 2 هفته 1 بار آن را سمپاشی کنید.

کود بنجامین و گیاه آن

سخن پایانی

گیاه کروتون با شاخه و برگ‌های بسیار زیبایی که دارد؛ جلوه جذاب و تازه‌ای را به فضاهای اطراف خود می‌بخشد. اگر از این گیاه در محل کار و یا منزل‌تان استفاده می‌کنید؛ بهتر است با بیماری‌های رایج کروتون، نحوه نگهداری و کود کروتون به آن و مشکلات رایجی که ممکن است به علت نگهداری نادرست برای آن‌ها پیش بی‌آید، آشنایی داشته باشید. از این رو توصیه می‌کنیم به مطالب ذکر شده در این مقاله؛ توجه داشته باشید و آن را نادیده نگیرید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
کود مناسب آگلونما
مطالب مهم

کود مناسب آگلونما را بشناسید

اگر به دنبال یک گیاه خانگی زیبا هستید، گیاه همیشه سبز آگلونما می تواند راهی مناسب برای انتخاب شما باشد. پرورش گیاه ساده است، به

گیاه زاموفیلیا
مطالب مهم

گیاه زاموفیلیا چیست؟

گیاه زاموفیلیا معروف به گیاه ZZ  گیاه بومی آفریقای شرقی است. این گیاه می‎تواند شرایط کمتر از ایده آل را تحمل کند و در عین