سیب زمینی از جمله محصولاتی است که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب در کنار تمامی خوراک وغذاها می توان از آن استفاد ه کرد. از این رو پرورش آن اهمیت دارد. کود نیترات از جمله کودهایی است که در تغذیه این محصول بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به کود نیترات برای سیب زمینی بپردازیم.

کود نیترات

نیتروژن (N) یکی از عناصر حیاتی مورد نیاز برای بقای موجودات زنده است. به عنوان یک عنصر مشترک فراوان در زمین، تقریباً 78٪ در جو زمین تشکیل می شود.

کود نیترات برای سیب زمینی

نیتروژن با ترکیبات دیگری مانند آمونیاک، اسید نیتریک، نیترات های آلی و سیانیدها واکنش شیمیایی می دهد و ترکیبات منحصر به فردی با خواص شیمیایی و فیزیکی کاملاً متفاوت ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای درخت گیلاس

از آنجایی که گیاهان نمی توانند نیتروژن را مستقیماً از جو استفاده کنند یا از آن بگیرند، جذب از طریق اشکال مختلف کودهای حاوی نیتروژن و نیترات انجام می شود.

چرا نیتروژن برای گیاهان مهم است؟

نیتروژن ک عنصر اساسی برای گیاهان است زیرا جزء اصلی بسیاری از ساختارهای گیاهی و برای فرآیندهای متابولیک داخلی و خارجی آنها است.

گیاهان باید مولکول های پیچیده را از طریق فعالیت های متابولیسمی بسازند تا با استفاده از مواد معدنی خاک حاوی نیتروژن مانند یون های نیترات زنده بمانند.

گیاهان نیز مانند حیوانات برای حفظ سلامتی خود به برخی عناصر مغذی مهم ماکرو و میکرو از جمله نیتروژن، اکسیژن، هیدروژن و کربن نیاز دارند.

سلامتی اجزای گیاه (برگ، ریشه، تنه و غیره) به در دسترس بودن مواد مغذی ضروری مانند نیتروژن برای بهبود فرآیندهای بیولوژیکی گیاه از جمله رشد، جذب، حمل و نقل و دفع بستگی دارد.

از آنجایی که نیتروژن در کودهای مختلف وجود دارد ، گیاهان از طریق ریشه می توانند جذب را افزایش دهند.

عملکرد نیتروژن در گیاهان چیست؟

نیتروژن، به نوعی، بر اساس آنچه در گیاهان انجام می دهد، می تواند “ستون فقرات” گیاهان نامیده شود.

از بین تمام مواد مغذی ضروری، نیتروژن به مقدار زیادی مورد نیاز گیاهان است زیرا عملکردهای مهمی را ایفا می کند و می تواند عامل محدود کننده در تولید گیاه و توسعه مناسب محصول باشد.

کود نیترات برای سیب زمینی

در اینجا نگاهی به عملکرد نیتروژن در گیاهان داریم:

نیتروژن یک عنصر ضروری از تمام اسیدهای آمینه در ساختارهای گیاهی است که بلوک های سازنده پروتئین های گیاهی هستند و در رشد و نمو بافت ها و سلول های حیاتی گیاهی مانند غشای سلولی و کلروفیل مهم هستند.نیتروژن جزء اسید نوکلئیک است که DNA یک ماده ژنتیکی را تشکیل می دهد که در انتقال برخی صفات و ویژگی های گیاهی که به بقای گیاه کمک می کند، مهم است. همچنین به حفظ کد ژنتیکی در هسته گیاه کمک می کند.کلروفیل یک اندامک ضروری برای تشکیل کربوهیدرات در اثر فتوسنتز و ماده ای است که به گیاه رنگ سبز می دهد، نیتروژن جزء آن است که به تقویت این ویژگی ها کمک می کند.نیتروژن در فرآیندهای گیاهی مانند فتوسنتز ضروری است. بنابراین، گیاهان با نیتروژن کافی نرخ بالایی از فتوسنتز را تجربه می کنند و به طور معمول رشد و نمو گیاه شدیدی را نشان می دهند.

کمبود نیتروژن در گیاهان چیست؟

در مواردی که عرضه کافی نیتروژن بدون توجه به فراوانی آن در جو وجود ندارد، منجر به اختلالات شدید گیاهی می شود.

کمبود نیتروژن در گیاهان زمانی رخ می دهد که مواد معدنی دیگری مانند کربن به خاک اضافه شود که مستقیماً منجر به در دسترس نبودن آن برای گیاهان شود.

این به این دلیل است که مقدار زیادی نیتروژن توسط ارگانیسم خاک برای تجزیه منابع مضر کربن که نیتروژن را از خاک “برداشتن” می کند، استفاده می کند.

که به طور خودکار به کاهش محتوای کلروفیل گیاهان منجر می شود، بنابراین گلدهی، میوه دهی، نشاسته و محتوای پروتئین را تحت تأثیر قرار می دهد و سلامت گیاه را تضعیف می کند.

کودهای نیترات

نیتروژن را فقط می توان از طریق تثبیت نیتروژن بیولوژیکی و شیمیایی مانند کودهای نیتروژنی و همچنین از طریق افزودن نیتروژن در اتمسفر تثبیت کرد و در دسترس گیاهان قرار داد.

نیتروژن به اشکال مختلف وجود دارد:  آمونیوم ، نیترات و اوره . نیتروژن با نیتروژن نیترات فراوان ترین کود با جذب آسان است.

نیتروژن نیترات باعث حفظ خاک می شود، بر خلاف نیتروژن آمونیومی که به اکسیژن بیشتری برای متابولیزه شدن در ریشه گیاهان نیاز دارد، جایی که با قندها واکنش نشان می دهد.

از طرف دیگر نیتروژن اوره یک شکل زائد از نیتروژن است.

کود پتاسیم نیترات

این کود از عناصر پتاسیم و نیتروژن محلول در آب تشکیل شده و نیاز گیاه به نیتروژن و پتاسیم را به طور همزمان رفع می کند. تهیه این کود راحت و در دسترس است و معمولا برای گیاهان ارزشمند استفاده می شود

نیتروژن چگونه در کشاورزی هیدروپونیک استفاده می شود؟

نیتروژن به طور فزاینده ای در کشاورزی هیدروپونیک که در آن گیاهان بدون خاک رشد می کنند استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که مقدار دقیق نیتروژن مورد نیاز در باغبانی خاک و هیدروپونیک یکسان است.

استفاده از کودهای نیتروژنی دسترسی آن به گیاهان در باغبانی هیدروپونیک و خاک را افزایش می دهد.

طیف گسترده ای از کودهای غنی از نیتروژن ما مطمئناً از رشد گیاه سالم در تمام مراحل حمایت می کند.

کود نیترات برای سیب زمینی

کود نیترات برای سیب زمینی

نیترات عمدتاً در برگ گیاهان به ترکیبات نیتروژن تبدیل می شود. این فرآیند توسط انرژی نور هدایت می شود. از طرف دیگر، آمونیوم منحصراً در ریشه به ترکیبات نیتروژن تبدیل می شود. انرژی مورد استفاده برای هدایت این واکنش از کربوهیدرات ها و قندها است. استفاده بیش از حد نیتروژن آمونیوم باعث کاهش کربوهیدرات ها می شود که منجر به کاهش عملکرد و کیفیت می شود. استفاده از این کود در مرحله جوانه زنی سیب زمینی و مراحل رشد تا قبل از برداشت موثر بوده و باعث بهبود محصول خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

کلام آخر

کودهای حاوی نیتروژن  و نیترات از کودهای در دسترس با قیمت مناسب و استفاده آسان هستند.کود نیترات برای سیب زمینی مفید بوده و نه تنها روی سیب زمینی بلکه تأثیر زیادی بر روی افزایش رشد و باروری همه گیاهان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *