یکی از مهم ترین عناصر مورد نیاز گیاه پتاسیم است که نقش زیادی در رشد، جوانه زدن و میوه دهی درخت دارد، پتاسیم مقاومت درخت را در مقابل تغییرات آب و هوایی و اقلیمی بالا می برد و همین امر موجب می شود که کمتر بیمار شوند و مورد حمله آفات قرار گیرند، درخاک پتاسیمی طبیعی وجود دارد که به قدری نیست تا نیاز گیاه را پاسخگو باشد از همین رو استفاده کردن از کود های پتاسیم دار را ضروری می دانیم، در ادامه به تاثیرات کود پتاس بالا برای میوه درخت سیب را خواهیم گفت.

فواید کود پتاس بالا چیست؟

کود پتاس بالا پتاسیم دارد و با ترکیب شدن آن با عنصر های دیگر همچون فسفر و نیتروژن به قوی تر شدن ریشه ها و جذب شدن بیشتر مواد معدنی کمک می کند، فواید دیگر کود پتاس بالا به شرح زیر است:

  1. آنزیم های گیاهی را فعال می کند
  2. موجب تقویت ریشه ها شده و از یخ زدگی و گرما زدگی ریشه حفاظت میکند
  3. پروتئین و نشاسته موجود در گیاه را افزایش می دهد.

کود پتاس بالا برای میوه درخت سیب

چگونه تشخیص دهیم که پتاسیم موجود در خاک کم است؟

می توان با آزمایش کردن کشت درخت ویا گیاه از مقدار موجود پتاسیم و یا عنصر های دیگر اطلاعات بدست آوریم، در برخی موارد اگر پتاسیم کم باشد با نشانه هایی به ما این اطلاع را می دهد که بدون آزمایش و فقط با دیدن چشم می توانیم متوجه شویم، نشانه هایی همچون:

کود پتاس بالا می تواند به خوبی پتاسیم مورد نیاز گیاه را تامین بکند و موجب می شود فعالیت گیاه که به پتاسیم ربط دارد به بهترین نحو انجام گردد.

بیشتر بخوانید: کشت ایروپونیک زعفران

کود پتاس بالا انواع مختلفی دارد که با توجه به میزان پتاسیم و عنصر های دیگر که اضافه به آن شده اند، دسته و طبقه بندی می شوند مانند کود نیترات پتاسیم که دارای نیتروژن و پتاسیم است.

کود پتاس بالا رشد گیاه را افزایش داده و کیفیت محصول را هم بالا می برد.

یکی دیگر از انواع کود پتاس بالا کود سولفات پتاسیم است که هم پتاسیم و هم گوگرد دارد که می تواند مقاومت گیاه را در برابر عوامل محیطی بالا ببرد.

این که چه مقدار و چه زمانی از کود پتاس بالا استفاده شود به انواع گیاهان و انواع کود ها و ترکیباتشان بستگی دارد، در اول بهار زمان خوبی برای کوددهی می تواند باشد زیرا که در این زمان است که رشد گیاه زیاد می شود.

مشخصات درخت سیب

سیب دارای درختچه یا درخت های کوتاه که شاخه هایش بدون تیغ و برگ هایش ساده است می باشد، در سطح جهان انواع مختلفی از درخت سیب وجود دارد مانند: سیب طلایی، سیب سرخ، سیب امپراتور و…

سیب میوه ای گوشتی و پر طرفدار است که خاصیت زیاد آن موجب طرفداران زیادش هست.

کود پتاس بالا برای میوه درخت سیبدرخت سیب برای رشد کردن به عواملی همچون: نور خورشید، خاک حاصل خیز، و دمای مناسب نیازمند است، آب و هوای سرد و خنک برای درخت سیب بسیار کاربردی می باشد و اگر هوا خیلی گرم شود از گل دهی این گیاه جلوگیری می کند.

آبیاری کردن درخت سیب هم بستگی به شرایط محیطی، سن درخت، و نوع خاک دارد، اگر آبیاری درخت سیب بیش از اندازه انجام شود به درخت آسیب می رساند.

کود پتاس بالا مناسب درخت سیب

استفاده کردن از کود مناسب یکی از راه هایی است که موجب رشد درخت سیب و باروری بیشتر آن می شود، بهترین زمانی که برای کوددهی درخت سیب در نظر گرفته می شود قبل از باز شدن شکوفه هاست، در این زمان درخت به مواد معدنی بیشتری نیازمند است، در زمان های گوناگون درخت سیب به ریز مغذی های مختلفی نیازمند هست.

کود پتاس بالا برای میوه درخت سیب

باتامین ریز مغذی ها توسط کود پتاس بالا به رشد و باردهی درخت سیب کمک شایانی می شود، برای این که باغات سیب به محصول خوبی دست یابد برنامه ای منظم برای کود دهی لازم است تا طراحی شود زیرا که اهمیت فراوانی دارد، یکی از بهترین روش های پیشنهادی ما برای شما باغداران سیب عزیز روش چال کود می باشد، چال کود روشی است که کود دهی در عمق خاک و نزدیک به ریشه انجام می شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای درخت گلابی

مرحله ای وجود دارد به اصطلاح گردویی شدن که در این مرحله سیب به پتاسیم بیش تری نیازمند است تا بتواند به میوه ای درشت و خوب و مناسب بازار تبدیل شود، به هنگام آبیاری و به شکل محلول می توان از پتاسیم مورد نیاز گیاه استفاده کرد که کود پتاس بالا بهترین گزینه برای این کار می باشد، از کود پتاس بالا برای درخت سیب بهتر است که به شکل محلول استفاده گردد چون که موجب سریع جذب شدن درختان می شود، از عناصر بسیارمهم و بااهمیت برای سیب پتاسیم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *