رشد هلو به شکل درختچه ای کوچک می باشد و بار دهی زیاد و بالایی هم دارد، هلو جز گیاهان خود باور است و به گرده افشانی هیچ گونه نیازی ندارد، زمان شکل گرفتن شکوفه گیاه تا تبدیل به هلو شدن حدودا ۳ یا ۴ ماه و حتی گاهی به ۶ ماه هم می رسد، برای باروری درخت هلو به عواملی همچون: زهکشی متناسب، آبیاری متعادل جهت پوسیده نشدن ریشه، و کود پتاس بالا نیاز دارد. کود پتاس بالا مناسب هلو موضوع این مقاله است با ما همراه باشید تا از تاثیرات شگفت انگیز این کود برای درختان بیشتر بدانید.

بااهمیت بودن کود پتاس بالا برای رشد کردن گیاه

یکی از انواع فلز های قلیایی پتاسیم است که در طبیعت شکل های مختلفی دارد، عنصر پتاسیم را با حروف انگلیسی K نشان می دهند، پتاسیم برای انسان ها و گیاهان و تمام موجودات روی زمین مورد نیاز است، برای رشد کردن گیاه پتاس در خاک به شکل طبیعی موجود است، لازم هست که پتاس به شکل محلول برای گیاه استفاده شود در اصل این عنصر نمکی غنی از پتاسیم است که تشکیل شده از منابع زیر زمینی می باشد.

کود پتاس بالا مناسب هلو

در بیشتر اوقات خاک توانایی این را ندارد که مقدار مورد نیاز گیاه به پتاسیم را تامین کند از این رو کود پتاس بالا را تولید کرده اند که به رشد گیاهان کمک نماید.

بیشتر بخوانید: نقش کود k60 برای درخت پرتقال 

کمبود کود پتاس بالا در درخت هلو چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگر در گیاهان کود پتاس بالا استفاده نشود و یا کم استفاده شود مشکلاتی را به وجود می آورد که علائم و نشانه هایش در برگ ها و ساقه های قسمت پایینی آغاز می گردد، در ادامه مقاله مشکلات را ذکر خواهیم کرد؛

کود پتاس بالا برای هلو چه مزایایی دارد؟

گیاهان و درختان برای رشد کردن علاوه بر عوامل محیطی به عنصرهایی هم نیاز دارند، یکی از این عنصر ها می تواند پتاسیم باشد عنصر پتاسیم فتوسنتز را تقویت کرده و موجب رسیدن مواد غذایی به گیاه است، مزایایی که کود پتاس بالا برای میوه هلو دارد عبارت اند از:

کود پتاس بالا مناسب هلو

انواع مختلف کود پتاس بالا برای میوه هلو

در دوره امروزی این کود ها انواع مختلفی دارند که در بازار پیدا می شوند، درجه یک ترین نوع کود پتاس بالا که به صورت جامد و یا مایع، خارجی بودن یا ایرانی بودن،  برای هر کشاورز و باغداری باتوجه به نوع محصول و خاک متفاوت می باشد.

پیش از انتخاب هر نوع کود شیمیایی لازم به آزمایش کردن خاک زمین است، که این کار را باید به کارشناسان کشاورزی سپرد تا آن ها هم بتوانند شمارا در خریدن کود کمک و ارشاد کنند، در این قسمت به مشهور و معروف ترین کود های پتاس بالا می پردازیم:

  1. پتاسیم منیزیم: ترکیبی از پتاسیم و منیزیم که تغییری در اسیدی یا قلیایی بودن خاک ایجاد نمی کند.
  2. پتاسیم نیترات: ترکیبی از پتاسیم و نیتروژن می باشد.
  3. پتاسیم کلرید: ترکیبی طبیعی و معدنی است.
  4. پتاسیم سولفات: جز کود های پرمصرف بوده و دارای ترکیبات شیمیایی است.
  5. پتاسیم فسفات: ترکیبی از پتاسیم و فسفر که توانایی این را دارد تا با کودهای حاوی نیتروژن ترکیب بشود.

کود پتاس بالا مناسب هلو

چه زمانی و به چه شیوه ای کود پتاس بالا برای هلو استفاده شود؟

مقدار و میزان استفاده کود پتاس بالا باتوجه به هر گیاهی متفاوت است، بهترین زمان برای استفاده اش در درخت هلو در اول های بهار که فصل رشد گیاه است می باشد حالا می خواهد محلول در آب باشند یا در جامد، گیاهانی هم که در اوایل فصل پاییز کاشت می شوند زمان مناسب از این کودهای پتاس بالا هنگام کاشتن و جوانه زدن است.

بیشتر بخوانید: کود 1963

بهترین کار پاشیدن شکل جامدش روی خاک است زیرا که نباید با دانه تماسی داشته باشند، حتی برخی محصولات و گیاهان هم هستند که پیش از کاشتن دانه می توان از این کودها روی زمین به کار برد و سپس بعد از آن شروع به شخم زدن زمین کرد. معمولا زمین هایی که با کمبود کود پتاس بالا روبه رو نیستند تقریبا ۵۰۰ الی ۶۰۰ گرم پتاسیم برای هر ۱۰ متر مربع خاک نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *