کود پسته

کود مناسب درخت پسته

آخرین مقالات

کود مناسب درخت پسته

برای تعیین نیاز کودی درختان پسته بهتر است از اطلاعات و نتایج تجزیه و تحلیل خاک  استفاده شود. نمونه برداری از خاک بهتر در تمام فصول در منطقه سایه درخت انجام شود.  روش آبیاری و بافت خاک و پتانسیل تولید منطقه بر روش تجزیه خاک موثر است. نمونه برداری از برگ معمولاً پس از پر شدن مغز پسته انجام می شود که توصیه های کودی سال آینده را تعیین می کند.

زمان کوددهی پسته قبل گلدهی است.

زمان های تغذیه ای مهم در پسته قبل از گل دهی در اسفند و فروردین، تشکیل میوه در اردیبهشت، رشد و نمو پسته در خرداد، رشد مغز پسته در تیرماه، رسیدن و تغییر رنگ سطح پوست نرم است که از مرداد شروع می شود و رسیدن محصول در شهریور ماه می باشد.

کود نیتروژن  باعث باروری و تولید پسته می شود.

کود نیتروژن به رشد و باردهی درختان پسته  کمک می کند، درختان پسته در زمان خواب زمستانی نیتروژن زیادی جذب نمی کنند. بنابراین کوددهی نیتروژن پس از برداشت به دلیل شروع خواب گیاه و کاهش قدرت جذب موثر نیست. بهتر است در زمان تولید کم  30 درصد کمتر از کودهای نیتروژن استفاده شود .

کمبود نیتروژن باعث قرمز شدن پوست درخت پسته می شود

 کاهش مقدار نیتروژن باعث کاهش عملکرد، تاخیر در برگ دهی ، کاهش طول و قطر شاخه ها، قرمز شدن پوست درخت، ریز و زرد شدن برگ ها، قرمز شدن رگبرگ ها و دمبرگ ها و ریزش برگ ها قبل از پاییز، به خصوص زمانی که محصول در درختان میوه می رسد می شود.

در مورد کود کامل بیشتر بدانیم 

مصرف کودهای فسفر در نزدیک ریشه باعث افزایش  کارایی درخت می شود.

مصرف بی رویه کودهای فسفر باعث تجمع فسفر در خاک می شود، کودهای فسفر باید در ناحیه رشد ریشه و نزدیک ریشه استفاده شود  تا کارایی لازم را داشته باشد. در درختان بارور پسته ریشه ها در عمق کمتر از 40 سانتی متر رشد می کنند و این محل باید از نظر میزان فسفر در خاک ارزیابی شود.

مصرف پتاسیم در خاکهای شور ضروری است.

پتاسیم نقش بسیار مهمی در کمیت و کیفیت محصول دارد، همچنین پتاسیم  در تنظیم سیستم آبی گیاه  در مناطق خشک و خاک های شور حیاتی است. کودهای پتاسیم حاوی کلر و منابع کلر فقط در خاک های غیر شور توصیه می شود، بنابراین برای شرایط مناطق پسته کاری ایران مناسب نیستند.

استفاده از کودهای کلات باعث رسوب کلسیم در پسته می شود

استفاده از کودهای کلات آهن، روی، منگنز باعث رسوب کلسیم در اندام های گیاه می شود و در کمبود کلسیم نیز موثر است. کمبود کلسیم در  پسته باعث ریزش خوشه های پسته و لکه های پوستی روی  پسته می شود.

کمبود آهن در پسته به علت نامحلول بودن آن است.

کمبود آهن بیشتر در برگهای جوان یا بالایی مشاهده می شود. کمبود آهن در خاک معمولاً به دلیل حل نشدن آن رخ می دهد. آهن در خاکهای اسیدی و نسبتاً اسیدی کاملاً محلول است،  اما در خاک‌های خنثی یا قلیایی مانند اکثر مناطق پسته‌کاری ایران، آهن آنقدر نامحلول است که گیاه نمی‌تواند آن را به مقدار کافی جذب کند.

در خاکهای شنی کمبود روی بیشتر دیده می شود

در خاک‌های قلیایی و سدیمی و مناطق کم بارندگی مانند اکثر مناطق پسته‌کاری و در خاک‌های کربناته میزان روی قابل جذب بسیار کم است و در مناطق با خاک سبک و شنی کمبود بیشتری مشاهده می‌شود. علائم کمبود، به ویژه در موارد شدید، در اوایل فصل  رشد ظاهر می شود. تاخیر در باز شدن جوانه های زایشی و رویشی درخت پسته از علایم کمبود روی  می باشد.

در مورد کود آهن بیشتر بدانیم 

علایم کمبود منگنز در پسته در برگهای جوان دیده می شود.

کمبود منگنز به طور کلی در خاک های مناطق خشک دیده می شود و مسمومیت آن در خاک های اسیدی اتفاق می افتد. به دلیل تحرک کم منگنز در بافت های گیاهی، علائم کمبود در برگ های جوان  نیز قابل مشاهده است.  علائم کمبود منگنز مشابه آهن است با این تفاوت که در کمبود منگنز  برگها کمی سبز باقی می مانند.

علایم کمبود مس در درختانی که از کود حیوانی استفاده می کنند کمتر است.

در باغ هایی که برای مدت طولانی از کود حیوانی و مرغی استفاده می کنند  یا در خاک های شنی که با آب شیرین آبیاری می شوند کممبود مس کمتر است.  علائم کمبود مس در درختان پسته از اواخر تیر تا اواسط مرداد دیده می شود. در کمبود این عنصر، شاخه ها چوب مانند و رنگ پوستشان تیره می شود.

مصرف زیاد بور در درختان پسته باعث سمیت می شود.

کمبود بور در برگ های جوان رخ می دهد و علائم بارز آن پیچیدگی و ناهمواری حاشیه برگ است. در صورت مسمومیت با بور در نواحی پسته‌کاری سوختگی لبه‌های برگ‌ها دیده می شود.  در استفاده از کودهای حاوی بور باید دقت شود زیرا مقدار کمی بور اضافی می تواند منجر به مسمومیت درختان شود. بهتر است کودهای بور  را قبل از گلدهی همراه با روی مصرف کنید.

اشتراک گذاری
روش قلمه زدن دیفن باخیا
مطالب مهم

روش رشد سریع دیفن باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم آمونیوم سولفات یک نمک معدنی است که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده می‌شود. کود سولفات آمونیوم معمولاً حاوی 24 ٪ نیتروژن

کود کالمکس برای آلبالو

کود کالمکس برای آلبالو کود کالمکس به دارا بودن عناصر مغذی  برای  رشد درختان گیلاس ضروری می باشد. کود کالمکس به تقویت دیواره سلولی کمک

آموزشی

اسید هیومیک مخصوص برنج

اسید هیومیک مخصوص برنج همانطور که می دانید فقط دو نوع برند اسید هیومیک وجود دارد که مخصوص برنج می باشد،بهترین نوع آن اسید هیومیک