ذرت گیاهی است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع غذایی افراد در اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ذرت در مواردی مانند تغذیه دام، سوخت زیستی و ماده اولیه در صنعت کارایی فراوانی را دارد. منشأ گیاهی ذرت قاره آمریکا است که بعد از گندم حداکثر مقدار اراضی جهان به‌ ذرت تعلق دارد. ذرت جزو مهم‌ترین غلات موجود در دنیا است و مناسب‌ترین منبع برای فیبر است و سرشار از ویتامین‌های گروه B است که برای تقویت قوای جسمی و رشد بسیار سودمند است. با توجه به موارد گفته‌ شده کشت ذرت برای کشاورزان و همین‌طور مردم اهمیت زیادی دارد و کشاورزان برای افزایش تولید و مرغوبیت ذرت باید تمامی نیازهای گیاه و خاک کشت شده را به‌خوبی بشناسند و با تامین آن‌ها به اندازه‌ی کافی بتوانند به سود فراوانی در این زمینه دست پیدا کنند.

کود کامل شوک 10x برای ذرت بهترین و کامل‌ترین کود موجود در جهان است که با دارا بودن عناصر ضروری و مواد معدنی لازم برای گیاه ذرت به‌خوبی می‌تواند تمامی نیازهای گیاه ذرت را به‌خوبی تامین کند و موجب افزایش رشد و کیفیت ذرت شود. شما می‌توانید برای تهیه کود کامل شوک 10x برای ذرت با همکاران بخش فروش ما در ارتباط باشید و با تهیه این کود به‌تنهایی می‌توانید تمامی نیازهای غذایی و مغذی ذرت را برطرف کنید و موجب افزایش تولید ذرت و همین‌طور افزایش مرغوبیت ذرت‌های تولید شده شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان مصرف اسید هیومیک در ذرت

اهمیت استفاده از کود کامل شوک 10x برای ذرت

کود شوک 10x برای ذرت با دارا بودن عناصر ضروری مورد نیاز گیاه ذرت به‌خوبی می‌تواند تمامی کمبودهای غذایی ذرت را جبران کند و موجب افزایش رشد این محصول شود؛ چرا که گیاه ذرت از ریشه خود می‌تواند مواد معدنی و مواد مغذی موجود در خاک را به‌خوبی جذب کند تا رشدی سالم را داشته باشد. ازت و فسفر مهم‌ترین و ضروری‌ترین مواد غذایی و مغذی ذرت هستند و علاوه‌ بر این ذرت برای داشتن رشدی سالم و عادی به عناصر دیگری همچون نیتروژن ، پتاسیم، روی، آهن، منگنز، و بور احتیاج دارد که تمامی این عناصر در کود شوک 10x موجود است. برای کشاورزان ضروری است که قبل‌ از استفاده از کود شوک 10x برای ذرت از زمین کشاورزی خود آزمون خاک را بگیرند و متوجه کمبودهای غذائی خاک شوند و از کود شوک به مقدار کافی برای ذرت استفاده کنند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نقش برخی از عناصر ضروری همچون فسفر، نیتروژن و پتاسیم را برای شما بیان کنیم.

فسفر: فسفر جزو عناصر ماکرو است و نقش اصلی را در جذب تبدیل انرژی نور خورشید به ترکیبات ضروری و قابل‌ استفاده در گیاهان دارد. ‌فسفر مانند یک کاتالیزور قوی برای گیاهان عمل می‌کند و موجب تشکیل و رشد بهتر ریشه گیاهان، افزایش استحکام ساقه و برگ و ریشه و افزایش مقاومت در برابر انواع بیماری‌ها و بهبود درجه کیفی محصولات می‌شود. کمبود فسفر در گیاه ذرت می‌تواند موجب بروز بیماری‌های مختلف و عدم رشد کافی این محصول شود.

نیتروژن : نیتروژن ازجمله عناصر ضروری برای رشد گیاه است و در فرآیند فتوسنتز گیاه ذرت نقش مهمی را ایفا می‌کند و برای سنتز کلروفیل ضروری است. برگ‌های گیاه ذرت در اثر کمبود عنصر نیتروژن زرد و پژمرده می‌شوند که کشاورزان باید از کودی استفاده کنند که دارای مقادیر کافی از این عنصر باشد که در این بین کود شوک 10x مناسب‌ترین کود است.

پتاسیم : پتاسیم یکی از عناصر ماکرو است که برای رشد و تقویت گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عنصر پتاسیم برای افزایش میزان رشد گیاه ذرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پتاسیم قادر است که میزان تحمل گیاه ذرت را در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی و همین‌طور آفات، پرآبی و خشک‌سالی به‌شدت افزایش بدهد. پتاسیم همچنین قادر به افزایش مقدار پروتئین، قند و نشاسته در گیاه ذرت است.

کود کامل شوک 10x برای ذرت

 بهترین زمان برای کوددهی ذرت

کشاورزان برای استفاده از کود کامل شوک 10x برای ذرت باید قبل‌ از اقدام به کاشت گیاه ذرت یک آزمون خاک را از زمین کشاورزی موردنظر خود بگیرند تا متوجه کمبودها و نیازهای خاک زمین کشاورزی مورد استفاده خود شوند. کشاورزان می‌توانند بعد از آزمون خاک از کود شوک 10x برای ذرت در زمان‌های مناسبی استفاده نمایند. البته کشاورزان می‌توانند از کود شوک در هر زمان که بخواهند استفاده کنند، چون کود شوک این خاصیت را دارد که تمامی مواد مغذی گیاهی را در هر زمانی در اختیار او قرار بدهد.

کشاورزان باید این کود را در مراحل اولیه رشد گیاه در اختیار او قرار بدهند تا سرعت جوانه زنی گیاهان بتواند افزایش پیدا کند و محصولات کشاورزی بدون کمترین مشکل و آسیبی مراحل رشد و پرورش خود را به‌سرعت طی کنند. بهتر است که کشاورزان کوددهی ذرت را حدود ۲ ماه پس‌ از کاشت این محصول به‌صورت مرتب انجام بدهند تا گیاهان بتوانند به‌خوبی رشد کنند و کشاورزان نیز محصولاتی بی‌کیفیت را نداشته باشند. کشاورزان باید تمامی حواس خود را جمع کنند که عدم تغذیه درست و اصولی گیاه ذرت در این هنگام باعث از بین رفتن تمامی محصولات می‌شود. بنابراین شما باید برای داشتن محصولاتی با کیفیت به‌خوبی با زمان‌های درست و مناسب برای انجام فرآیند کوددهی آشنا باشید و بتوانید در این زمان‌ها کوددهی گیاهان را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای سیب

نحوه استفاده از کود شوک 10x برای ذرت

از ازآنجایی‌که کود شوک 10x به‌صورت مایع تولید می‌شود، نحوه استفاده از آن بسیار آسان است و این کود را می‌توانید به روش‌های محلول پاشی و آبیاری برای گیاهان خود مورد استفاده قرار بدهید. معمولاً کشاورزان از کود  شوک 10x برای ذرت به روش‌های محلول پاشی و آبیاری استفاده می‌کنند و اصلی‌ترین املاح مغذی و عناصر ضروری و لازم برای گیاه را به‌راحتی در اختیار گیاه قرار می‌دهند. کشاورزان برای استفاده کردن از کود کامل شوک 10x به روش محلول پاشی باید قبل‌ از استفاده از این کود آن را با مقادیر مناسبی آب مخلوط کرده و سپس آن را با استفاده از سم‌پاش به تمامی قسمت‌های گیاه اسپری کنید. کود شوک 10x با استفاده کردن به روش ذکر شده به‌سرعت می‌تواند جذب قسمت‌های مختلف گیاهان شود و موجب افزایش مرغوبیت و شادابی چندین برابری گیاهان می‌شود.

شما برای استفاده از کود شوک 10x برای ذرت به روش آبیاری می‌توانید این کود را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس به‌صورت آبیاری به پای بوته‌های گیاهان بریزید تا به‌خوبی جذب ریشه گیاه شود و گیاه بتواند از طریق ریشه املاح معدنی و عناصر ضروری لازم را جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *