کود کامل مخصوص درخت گردو

کود کامل مخصوص درخت گردو

آخرین مقالات

چنانچه اقدام به راه اندازی باغ گردو کرده اید، لازم است تا نکات در مورد مراقبت‌های نهال گردو را بدانید. یکی از این دانستنی‌های مفید، بهره گیری از بهترین کود شیمیایی برای درختان گردو است. مقدار مورد نیاز کود درختان گردو بسته به نوع درخت گردو متفاوت است. میزان بهترین کود جهت پرورش درختان گردو، به اندازه تنه درختان گردو نیز بستگی دارد. پیش از آن که درختان گردو را در باغ بکارید، نیاز است تا بزرگی، مساحت و خاک باغ را مورد تحیل قرار دهید. هر آن چه که لازم است تا برای تقویت کار انجاکم دهید به کار ببرید تا بهترین ثمره عاید شما شود. همه اقدامات سبب می شود تا نهال به قدرت کافی برای پرورش و باروری دست پیدا کند. چنانچه نهال گردو را از نهالستانی که مورد اعتبار شما است انجام دهید، مشورت‌های لازم در خصوص آماده سازی بهترین کود برای رشد و نمو درختان گردو و بهترین قیمت‌ها را نیز دریافت خواهید کرد. در این مقاله در مورد کود ده ایکس شوک، کود کامل مخصوص درخت گردو نیز صحبت می کنیم.

هنگام کود دادن به درختان گردو

چنانچه زمان کود دادن را اشتباه انتخاب نمایید باعث می شود تا زمان شما تلف شود. چرا که هدف از کود دادن به درختان گردو، افزایش باروری است. اما اگر انتخاب شما در موارد مهم اشتباه باشد درخت شما از بین می رود. بنابراین زمان درست و ایده آل برای کود دادن را انتخاب کنید. زمان درست کود دادن به درختان گردو در فصل بهار است.

بیشتر بخوانید: کود درخت گردو

کود مناسب برای باروری درختان گردو

انتخاب درست کود درخت گردو سبب پربار شدن درختان گردو می‌شود. در سال‌های ابتدایی پرورش نهال گردو، بایستی کودهای آلی همراه با کودهای شیمیایی به روش چال کود به درخت داده شود تا غذای موردنیاز درخت تامین شود.

در گودال‌هایی که می خواهید درختان گردو در آن بکارید، معمولا از انواع کود‌های شیمیایی استفاده می شود تا غذای مورد نیاز نهال گردو فراهم شود. در ادامه انواع کودهای شیمیایی مناسب درختان گردو را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیش از بررسی انواع کود کامل مخصوص درخت گردو به این مهم دقت کنید که از اعتبار و کیفیت کودی که می خرید اطمینان حاصل کنید تا از نتایج ایده آل و باروری درختان گردو راضی باشید. آماده سازی کود بی کیفیت، سرمایه ووقت شما را تلف می کند. بنابراین پیش از آماده کردن کود با متخصصان مورد اعتماد مشاوره نمایید تا بتوانید کود مرغوب و باکیفیت برای درختان گردو را خرید نمایید.

کود نهال گردو در غنی سازی ریشه‌ها بسیار مهم است و بایستی توجه کنید که به اندازه مناسب در زمان درست انجام شود.  به این نکته توجه کنید که ریشه نهال گردو را مستقیما با کود تغذیه نکنید.

همیشه لازم است تا اول یک لایه خاک دور ریشه نهال بریزید و بعد این لایه کود را به درخت بخورانید. این نکته را به یاد داشته باشید که حتما بعد از کوددهی بایستی آبیاری درست را به درخت گردو انجام دهید تا مواد لازم توسط آب به همه بخش‌های ریشه برسد.

بعد از کاشتن نهال گردو نوبت مراقبت از نهال است. بعضی افراد پس از کاشتن نهال، آن را به حال خود می گذارند  و دقت ندارند که بایستی از آن مراقبت کنند. این مراقبت در پرورش و رشد و باروری درختان گردو و در پایان سود دهی آن‌ها تاثیر گذار است.

کود کامل مخصوص درخت گردو

کودهای زیر برای درختان گردو مفید هستند:

  1. کود نیتروژنی

نیتروژن در ساخت اسیدهای آمینه که ساختار پروتئین را تشکیل می‌دهد بسیار اهمیت دارد. نیتروژن یکی از احتیاجات اساسی گیاهان و حیوانات است و به عنوان کود خوب برای گردو معرفی می شود.

  1. کود فسفر

لازم است بدانید که بهترین کود برای نهال گردو فسفر است که در پرورش خوب گیاه نقش بسزایی‌ دارد و در روند فتوسنتز نیز نقش اصلی را ایفا می‌کند. برای خریداری این نمونه به خصوصیات آن توجه نمایید تا بهترین نوع کود را بخرید.

  1. کود پتاسیم

علت استفاده از کود پتاسیم ایجاد ایمنی درختان در مقابل خشکسالی و انواع مریضی‌ها است. کود پتاسیم در ترکیب با سایر کودها استفاده می‌شود تا تاثیر چند برابری داشته باشد.  کود پتاسیم جهت ایمنی نهال عالی است.

کود کبوتر جهت باروری درختان گردو

ترکیبات کود کبوتر در قیاس با مابقی کود‌های حیوانات میزان بیشتری نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم و گچ را در خود دارد. از فایده‌های کود کبوتر می توان به نگاه داری خاک در وضعیت خوب، مصرف در دباغی، ساختن چرم و ساختن باروت اشاره نمود.

کود مرغ جهت باروری درخت گردو

کود مرغ در مقایسه با کود اسب یا گاو میزان نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیشتری دارد. بنابراین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کود مرغ سبب می شود تا درختان گردو ظرفیت نگاهداری آب در مدت زمان طولانی تری را در خاک داشته باشند. با استفاده از راه چال کود و بهره گیری از کود مرغ می توانید تمام احتیاجات و کمبودهای درخت را رفع کنید. به این طریق که بایستی گودال‌هایی حفر نمایید و آن‌ها را با کود مرغ پر نمایید. این کود سبب می شود تا باروری و کیفیت گردوها زیاد شود.

بیشتر بخوانید: کمبود آهن درخت گردو

استفاده از کود ده ایکس شوک

کود کامل ده ایکس شوک یک محصول عالی وارداتی از کشور آمریکا است که حاوی ده نوع ماده مفید و مغذی و غنی لازم جهت پرورش درختان است. در این کود املاح مفیدی یافت می شود. برخی از این مواد معدنی مفید شامل کلسیم، روی، بور، اسید هیومیک، اسید فولیک، عصاره جلبک دریایی و آمینو اسیدها هستند.

کود کامل ده ایکس شوک به شکل مایع است. این کود را می توانید به صورت آبیاری و هم محلول پاشی استفاده نمایید. در واقع کود ده ایکس شوک کود کامل مخصوص درخت گردو است. این کود بر خلاف بسیاری از کودهای دیگر خاصیت سوزانندگی ندارد. اما کودهای شیمیایی تقلبی خاصیت سوزانندگی بالایی دارند و چنانچه مقدار سدیم و کلر در این کودهای تقلبی زیاد باشد باعث تخریب خاک و درختان می شوند.

 کود کامل ده ایکس شوک، دارای مواد آلی اسید هیومیک، اسید فولیک و عصاره جلبک دریایی است. توجه کنید که کمترین کودی این مزیت‌ها را دارد. کود ده ایکس شوک، باعث بهبود رشد درختان گردو می شود و باروری آن‌ها را تا حد قابل قبولی بالا می برد. این کود مانند معجزه عمل می کند. مایع بودن و قابلیت حل شدن کود ده ایکس شوک باعث شده تا در هر نوع سیستم آبیاری استفاده شوند و بازدهی بالایی داشته باشند.

 

چنانچه تصمیم دارید باغ گردو احداث کنید، باید به تمامی کارها جهت مراقبت از گردو واقف باشید. از جمله کارهایی که شما باید برای نهال گردو خود انجام دهید استفاده از کود شیمیایی از نوع بهترین آن است. که بسته به نوع درخت گردو و شرایط اقلیمی آن میزان استفاده از کود متفاوت است.

شما با این اقدامات میزان رشد و باروری درخت را افزایش خواهید داد. ما در این مقاله مناسب ترین و به صرفه ترین کود را برای درخت گردو به شما معرفی می کنیم.

 

زمان مناسب کوددهی گردو

 

بهترین موقع برای کود دهی درخت گردو بهار و قبل از شروع رشد گردوی جدید است. زمان کود دهی برای درختان بسیار مهم است زیرا اگر در زمان درست انجام نشود درخت دچار مشکل شده و از بین خواهد رفت.

زمان کوددهی باید موقعی باشد که درخت از خواب بیدار شده تا بتواند از مواد مغذی کود استفاده کند. گردو در پاییز نیز به کود احتیاج دارد تا در برابر سرما قوی شود تا بتواند با انرژی کسب کرده در خواب زمستانی خود فرو رود.

 

 

درخت گردو چگونه پربار می شود؟

 

برای داشتن درخت گردویی پربار نیاز است در سال‌های اولیه کاشت نهال کودهای حیوانی به همراه کود های شیمیایی برای آن استفاده شود. بهتر است از این کودها به روش چالکود استفاده کنید. برای تقویت ریشه گردو باید از کود مناسب استفاده کنید. اما ریشه ها را در معرض مستقیم کود قرار ندهید.

شما باید در اطراف ریشه خاک ریخته و سپس بالای این خاک کود بریزید. پس از کوددهی حتما گیاه را آبیاری کنید تا مواد با آب به تمام قسمت‌های ریشه پخش شود.

 

 

انواع کودهای مورد نیاز درخت گردو

 

برای اینکه بهترین کود را برای درخت گردو خود شناسایی کنید باید ابتدا خاک مورد کشت را آزمایش کرده و با بررسی دقیق آن بدانید که زمین شما به چه عناصری محتاج است. این داده ها به شما نشان می‌دهد که بهترین کود برای شما کدام است.

درخت گردو به طیفی وسیعی از کودهای شیمیایی برای رشد مناسب نیاز دارد. کودی برای گردو مناسب است که: پتاسیم،هیدروژن و فسفر در آن موجود باشد.

 

کود نیتروژن

 

از عناصر بسیار مهم برای گیاهان که نقش حیاتی دارد نیتروژن است. برای سفید شدن مغز گردو شما باید از کود نیتروژن استفاده کنید. کود نیتروژن به ساخت اسید آمینه و در نهایت پروتئین گیاه کمک شایانی می‌کند. همچنین نیتروژن واکنش‌های حیاتی گردو را بیشتر گرده و درخت گردو را تقویت می کند.

 

کود فسفر

 

برای رشد مناسب گیاه که روند فتوسنتز را بهبود می بخشد باید از کود فسفر استفاده کنید.همچنین کود فسفر به رشد زایشی گیاه کمک کرده و می‌تواند گلدهی و باردهی درخت گردو را افزایش دهد.

 

کود پتاسیم

 

چنانچه می خواهید درخت خود را در برابر انواع خشکسالی و بیماری ها مقاوم کرده، از کود پتاسیم برای درخت استفاده کنید. همچنین کود پتاسیم نهال را ایمن کرده و اثربخشی سایر عناصر را چندین برابر می کند.

 

کود مرغ

شما می توانید از کود های مرغی که مقدار نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیشتری دارد برای درخت گردو استفاده کنید. این کود ظرفیت نگهداری آب را در درخت بیشتر می‌کند.

شما می‌توانید با چالکود و یا پخش کردن سطحی کود بر روی خاک برای اضافه کردن کود مرغی به گیاه استفاده کنید. از کودهای دیگری که می‌توان برای درخت گردو استفاده کرد، ورمی کمپوست است. که البته قیمت آن نسبت به کود حیوانی تقریبا ۵ برابر  بیشتر است.

 

 

کود کبوتر

 

کود کبوتر دارای عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم و گچ است.

 

کود کبوتر خاک را در وضعیت خوبی نگه می‌دارد. البته به طور کلی تنها استفاده از کودهای حیوانی و آلی نمی‌تواند تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را به آن تزریق کند. در کنار کودهای آلی شما باید از کودهای شیمیایی نیز استفاده کنید.

 

کود مایع چیست؟

 

کود مایع از کودهای بسیار مناسب برای درخت گردو است زیرا کود مایع را هم می‌توان به خاک محل کشت و هم به تنه درخت افزود. از آنجا که این کودها جذب زیادی دارند با آبیاری نیز از بین نمی‌روند. کودهای مایع طیف وسیعی از مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در خود دارد.

بهتر است از کود کامل مایع استفاده کنید که تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز گردو را در خود داشته و استفاده از آن نیز آسان باشد. این کودها میوه را درشت و مغز دار کرده که امتیاز مثبتی برای باغداران محسوب می‌شود.

 

کود شوک ۱۰ایکس

 

از کودهای مایعی که تمامی عناصر مورد نیاز گردو را در خود دارد کود شوک ۱۰ایکس است. این کود با داشتن عناصری چون: نیتروژن ،پتاسیم، فسفر، جلبک دریایی،  هیومیک اسید، بور،کلسیم، آهن و فولیک اسید می‌تواند تمامی نیاز گیاه شما را مرتفع نموده و شما را از خرید کودهای دیگر بی نیاز کند.

همچنین از لحاظ اقتصادی برای شما بسیار مقرون به صرفه باشد،  زیرا این کود درصد خلوص و غلظت بالایی دارد. همچنین به خاطر انحلال پذیری بالایی آن می‌تواند سطح بیشتری را کودپاشی نماید.

 

از مزایای کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی بر گردو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • سیستم ایمنی گیاه را تقویت می‌کند.

 

  • افزایش مقاومت گردو در برابر قارچ ها و آفت ها

 

  • افزایش باردهی

 

  • موجب بهبود بستر و بافت خاک می شود.

 

  • افزایش تناژ میوه

 

  • رشد گیاه را به صورت انفجاری افزایش می‌دهد.

 

  • افزایش حاصلخیزی خاک را به دنبال دارد.

 

با توجه به مزایای کود شوک  برای باغدار محترم بهتر است از این کود برای درخت گردو خود جهت رسیدن به گردویی مرغوب و بازارپسند استفاده کند.

 

 

سخن پایانی

 

در انتها می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای درخت گردو علاوه بر کودهی مناسب باید به مقدار و نحوه ی کود پاشی درخت نیز توجه کنید. درخت گردو در مراحل مختلف به مواد مختلف نیاز دارد. همانطور که در مقاله اشاره کردیم بهتر است با تهیه یک کود کامل مانند کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی تمامی مواد لازم گردو را به آن تزریق نمایید.

البته شما باید کود را از مکانی معتبر تهیه کنید که در اینجا ما پیشنهاد می‌کنیم از سایت آل کود برای تهیه کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی اقدام نمایید. با خرید کود شوک ۱۰ایکس از سایت آل کود از ۵ درصد تخفیف ویژه برخوردار شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آل کود تماس برقرار نمایید‌.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن