در بسیاری از بسته بندی های کود مبتنی بر آهن کلمه کلات وجود دارد. اما کود کلات آهن و روی  چیست؟ تفاوت بین کود معمولی و کود هیدروپونیک چیست؟ کلمه میخ از کلمه یونانی چله گرفته شده است که به معنای گرفتن و گرفتن با چنگال است. کیلات زمانی اتفاق می‌افتد که مولکول‌های بزرگ دارای تعداد زیادی نقاط اتصال با پیوند باشند.

شکل کلات یک عنصر شکل یک عنصر محافظت شده است که بقیه عناصر نمی توانند با آن عنصر تداخل داشته باشند. جذب شکل کلات عنصری مانند آهن برای گیاهان بسیار راحت تر و سریعتر از شکل معمولی آهن است. عناصری مانند آهن که به شکل کلات هستند، راحت‌تر از حالت عادی جذب گیاه می‌شوند، بنابراین کود آهن کلات جذب بهتری نسبت به کود معمولی دارد.

روش تولید کود کلات آهن و روی چیست؟

ساخت کود کلات آهن و روی طبیعی آسان است. یک روش ساده و طبیعی برای تهیه کود آهن کلات وجود دارد. هنگامی که فلزاتی مانند آهن با ترکیبات آلی ترکیب می شوند تشکیل می شود. هنگامی که سلول های گیاهی مواد مغذی را جذب می کنند، به سرعت با اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک، اسید مالونیک، اسید هیومیک و اسیدهای آمینه کلات می شوند.

کود کلات آهن و روی

کیلاسیون از فعل و انفعالات داخلی بین عناصر غذایی جلوگیری می کند، اما همچنین باعث برهمکنش داخلی با سایر پیوندهای موجود در خاک می شود. کیلات نقش موثری در سیستم های بیولوژیکی گیاهان دارد. کیلاسیون به شکل پیوند با عناصر غذایی فلزی جایگزین یون های غیر ضروری دیگر شده و از هدر رفتن عناصر غذایی لازم در خاک جلوگیری می کند. آنها همچنین حاوی فلزات موثر هستند و اجازه می دهند مواد مغذی آزادانه وارد گیاه شوند و باعث می شوند مواد سریعتر به گیاه برسد.

بیشتر بخوانید: کود برای چین دوم یونجه

کود آهن چیست؟ 

ابتدا قبل از اینکه با خواص این کود کلات آهن و روی آشنا شویم، ببینیم کلات آهن به چه معناست. آهن یکی از عناصر مهم برای بقای انسان و همه موجودات زنده از جمله گیاهان است. اما باید بدانید که این عنصر به تنهایی برای موجودات زنده قابل استفاده نیست و باید با ترکیب آنها با مواد خاص و انجام عملیات شیمیایی روی آنها برای بدن انسان و حیوانات و پرورش گل و گیاه استفاده شود. دو ماده ای که آهن را برای موجودات زنده قابل استفاده می کنند، سولفات آهن و کلات هستند. کودهای سولفات آهن را نمی توان در خاک هایی با PH بیشتر از 7 استفاده کرد زیرا گیاهان نمی توانند آهن را در این سطح pH مصرف کنند. بنابراین بهتر است از کودهای کلات استفاده شود.

آنها با کیل کردن این عنصر امکان تغییر ساختار آن توسط سایر مواد را از بین می برند. فرمول های شیمیایی مختلفی برای کلات آهن وجود دارد. تفاوت آن همچنین در کیلاسیون آن با مواد مختلفی مانند dtpa، eddha، edta، سیترات، اسید آمینه و اسید هیومیک است که سطح مقاومت این کودها را به pH گیاهی مختلف خاک تنظیم می کند. بهترین نوع آن کود 6 درصد کلات با ادها است. زیرا برای انواع خاک هایی که PH آنها به 11 می رسد قابل استفاده است.

کود کلات آهن و روی

فواید کود کلات آهن و روی 

حال که با روش ساخت این کودها آشنا شدید، بهتر است خواص کلات آهن و روی را نیز بدانید. همه ما تاثیر آهن بر بدن انسان و نیاز آن را می دانیم و می دانیم که تعداد بیماری های ناشی از کمبود آن بسیار زیاد است. در مورد انواع بیماری های گیاهی نیز همین گونه است و برای یافتن علت زردی گل قاشقی، زردی شفلرا و زردی دیفن باخیا باید علت را در نبود این ماده جستجو کرد. در ادامه به مزایای این کود خواهیم پرداخت:

کود کلات آهن و روی برای چه گیاهانی مناسب است؟

برای اینکه بدانیم کدام یک از این کودها برای مصرف و تقویت گیاهان مناسب هستند، ابتدا باید میزان اسیدی و قلیایی بودن این خاک را اندازه گیری کرد و بر این اساس نوع مناسب این کودها را برای این گیاه انتخاب کرد. اما همانطور که گفته شد بهترین این کودها کودهایی هستند که 6 درصد با ماده ای به نام  کلات شده باشند. زیرا در خاک های قلیایی مقاومت زیادی دارند.

کود کلات آهن و روی

نحوه استفاده از کود کلات آهن و روی

نحوه استفاده از کود کلات آهن و روی برای هر نوع گیاه و با توجه به نوع کود متفاوت است. به عنوان مثال، کودهای مایع باید در طول آبیاری با آب مخلوط شده و به گیاه داده شود. اما کودهای غیر مایع را می توان به دو صورت محلول در آب و جامد استفاده کرد. اگرچه برای مزارع کشاورزی می توان آنها را در زمین فرو کرد و در نتیجه ریشه ها را تقویت کرد، اما بهترین راه استفاده از آنها در گیاهان سرپوشیده حل کردن آنها در آب و ریختن آنها روی ریشه است. به یاد داشته باشید که اسپری کردن آنها روی برگ ها و ساقه ها عاقلانه است، به خصوص زمانی که رنگ آنها زرد شده است.

بیشتر بخوانید: هرس درخت آلوچه

میزان و مصرف کود کلات آهن و روی

هنگام استفاده از این کود باید به مقدار آن توجه کرد. زیرا مصرف زیاد باعث سوختن برگها و در نهایت ریزش و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود. اگرچه نمی توان مقدار ثابتی برای مصرف کود کلات آهن و روی اعلام کرد. اما هنگام استفاده از آنها باید به اندازه گیاه و ریشه آن توجه کنید، آیا گل یا میوه دارد یا اینکه برگ های زیادی دارد یا برگ های کمی دارد. زیرا گیاهانی که دارای برگ های بیشتری هستند یا دارای میوه و گل هستند برای رشد خود به آهن بیشتری نسبت به کلات آهن موجود در کاکتوس ها نیاز دارند. به طور کلی در هر بار مصرف باید یک قاشق چایخوری کود در آب حل شود و برای خاک گیاه باید به دفعات استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *