کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پسته

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پسته

آخرین مقالات

درخت پسته به دلیل صادرات و مصرف زیادی که در کشور دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو رسیدگی به این درختان برای محصول دهی زیاد و البته با کیفیت از جمله موضوعاتی است که باغداران در راس کار خود قرار داه اند. در این مقاله قصد داریم که ابتدا درباره درخت پسته و ویژگی های آن و سپس تاثیر کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پسته را بررسی کنید.

چقدر زمان برای بارور کردن درخت پسته لازم است؟

برای اینکه درخت پسته بار بدهد به حداقل ۵ تا ۶ سال زمان احتیاج است این به این معناست که در این بازه زمانی محصول کمتری به ما خواهد داد و باردهی زیاد و اصلی در ۱۰ الی ۱۲ سال که از کاشت درخت گذشت انجام می گیرد، در این بازه زمانی نیتروژن و پتاسیم کافی موجب می شود که مغز میوه پر شود پس چیزی که اینجا خیلی اهمیت دارد و مهم است.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پستهاستفاده کردن از کود های مناسبی می باشد که دارای این عناصر بوده و بتواند نیاز گیاه را به طور کامل تامین کند تا بتوانید درخت قوی در هنگام باردهی داشته باشید، از بهترین راهکارها برای اینکه درخت پسته باردهی بالایی داشته باشد خریدن کود های ان پی کی برای افزایش ریشه زایی کودهای ۱۰ ۵۲ ۱۰ می باشد که هر دو دارای هر سه عنصر هستند.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

برای بازدهی بهتر درخت پسته چه اصولی لازم است که رعایت شود؟

درخت پسته شما برای این که بازدهی خوبی داشته باشد مستلزم رعایت کردن اصولی است که رعایت کردن آنها روی جذب کردن بهتر مواد مغذی تاثیر زیادی می گذارد:

  • به هنگام آبیاری مواظب میزان آن باشید.
  • علف های هرز را وجین کنید
  • اینکه رشد ریشه ها سلامت دارند یا نه را بررسی کنید
  • همچنین اقدام به کنترل آهک خاک و مقدار ph کنید
  • تلاش کنید زمانی که جذب ریشه بیشتر و بالاتر است انجام کوددهی را آغاز کنید دقیقاً کمی بعد از آغاز رشد
  • کود هایی که بیشترین میزان ماندگاری و جذب را دارند را انتخاب کنید
  • کودی را که مناسب با نیاز درخت تان است را انتخاب کنید، در اینجا لازم است که نیاز درخت خود را با انجام آزمون خاک متوجه شوید
  • بعد از برداشت محصول از مراقبت و هم چنین مراقبت های زمستانه غافل نشوید

انتخاب کردن وخریدن کودهای با کیفیت و اصل ازنکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

در چه زمانی و به چه روشی از کودهای ازته استفاده می شود؟

توضیح دادن این نکته بسیار ضروری می باشد اینکه جبران کردن کمبود و فقر نیتروژن پس از اینکه علامت هایش بروز کرد یک کار خیلی دشوار می باشد پس با توجه به اینکه عنصر نیتروژن نقش اساسی در پسته دارد باید پیش از بروز هر مشکلی مطمئن شوید عنصر نیتروژن خاک کافی است.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پستهاغلب کودهای ازته و یا همان کود نیتروژن در دو دوره به مصرف میرسد که دوره اول آن اوایل فصل بهار و دوره دوم آن اواسط پاییز است هم چنین از کودهای مایع هم میتوان استفاده کرد ولی به طور کلی پیشنهاد می دهیم که از کودهای گرانوله استفاده کرده و از روش چالکود استفاده کنید همچنین برای اینکه افزایش ریشه زایی درخت پسته داشته باشید از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ بهره بگیرید.

در فصل بهار کودهای مناسب برای پسته کدام است؟

همانطور که گفتیم عنصر فسفر و نیتروژن از مهمترین عناصری است که مورد نیاز پسته می باشد به خصوص که در اوایل بهار و هنگام بیدار شدن درخت ها زیرا که در این زمان اولین جوانه ها دیده می شوند.

با توجه به سرد بودن خاک برای اینکه عنصر نیتروژن مورد نیاز گیاه تامین شود پیشنهاد می کنیم که از کودهای آمونیوم استفاده کنید زیرا بیشترین مقدار جذب را دارند، همچنین در این زمان از دیگر کود هایی که می تواند برای درخت پسته مناسب باشد سولفات آمونیوم است.

برای تامین عنصر فسفر مورد نیاز گیاه در این زمان از کود اوره فسفات میتوان استفاده کرد؛ در اوایل فصل بهار اگر از این دوتا کود استفاده کنید به دلیل اینکه این دو عنصر در جوانه زدن و کیفیت مغزها و تولید کردن ماده برای انتقال انرژی نقش اساسی دارند بسیار ضروری است.

در فصل زمستان بهترین روش برای کود دادن درخت پسته کدام است؟

کودهای فسفره یکی از ضروری ترین کودهایی است که باید مورد استفاده قرار گیرد که در بین آنها کود سوپر فسفات ساده به خاطر اینکه قیمت پایینی دارد و دارای ph مناسبی است و همچنین گوگرد و کلسیم در آن وجود دارند از بهترین کود های فسفری به شمار می روند.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پستهبرعکس کودهای ازت و آمونیوم کود های فسفری چندان تحرکی ندارند؛ در صورت ریخته شدن روی زمین و بعد از آن انجام آبیاری این فسفر به ریشه ها جذب نمی شود، تاثیر یکی از روش های مناسب ای که برای درخت پسته از این کود استفاده می کنند به این شکل است که شیار های چاله ای در اطراف درخت پسته حفر کرده و سپس روی ریشه های موی یعنی کف کانال شروع به پاشیدن کودهای فسفره کنید.

بیشتر بخوانید: کود گل کاغذی

فسفر موجود در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ نیز تاثیر بسیار زیادی در افزایش ریشه زایی درخت پسته می گذارد و سایر عناصر یعنی پتاسیم و نیتروژن با درصد کمتر از فسفر نقش خود را ایفا می کند. در نتیجه کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پسته بسیار مفید است.

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با