کود 10 52 10 کودی است در حال حاضر بیشترین مقدار فسفر را در ترکیبات خود دارد. این کود شامل 10 درصد نیتروژن، 52 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد. باقی ترکیبات آن را نیز سایر عناصر مغذی و ضروری برای رشد گیاه تشکیل می دهند که بسته به کار خانه تولید کننده ممکن است مقدار ان ها متفاوت باشد. به هر حال این موارد را می توانید از روی بسته بندی کود خریداری شده بخوانید.

درخت آلبالو

درخت آلبالو از درختانی است که در فصل تابستان ثمر می دهد. این درخت در اصل بومی نواحی جنوبی آسیا و اروپا است که امروزه در جای جای جهان و علی الخصوص ایران کشت می شود. به طوری که امروزه ایران در تولید این محصول رده ششم جهان را به خود نسبت داده است.

کود 10 52 10 برای آلبالوباید اشاره کرد که کشت این محصول از اهمیت اقتصادی بالایی بر خوردار است زیرا هر درخت آلبالو بین 25 الی 35 سال گلدهی دارد و می تواند سود آوری اقتصادی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت گیلاس

چرا استفاده از کود 10 52 10 برای درخت آبالو مهم است؟

درخت آلبالو به طور کلی ریشه های کم و کوتاهی دارد و این در حالی است که کود 10 52 10 به کود ریشه افزایی معروف است.

درخت آلبالو به علت داشتن ریشه های کم و کوتاه، نمی تواند به قدر کافی آب را از عمق رمین جذب کند. بنابراین مهم است که به طور منظم و زیاد آبیاری شود.حالا کود 10 52 10 می تواند این مشکل را رفع کند. با استفاده از این کود مخصوصا در اوایل کاشت درخت آلبالو می تواند به گیاه کمک کرد تا ریشه های بلند تر و بیشتری داشته باشد. با این کار هم می توان نیاز درخت را به آبیاری کاهش داد و هم گیاه می تواند مواد مغذی بیشتری از خاک جذب کند و تقویت شود. در نتیجه هم در مصرف آب و هزینه صرفه جویی خواهیم کرد و هم محصولات پربارتری خواهیم داشت.

فواید دیگر استفاده از کود 10 52 10 برای درخت آلبالو

  1. افزایش گلدهی:

با توجه به درصد فسفات بالا درکود 10 52 10، استفاده از آن در زمان گلدهی می تواند تغییر چشمگیری در مقدار محصولات درخت های آلبالوی شما ایجاد کند.

  1. تقویت نهال:

استفاده از کود 10 52 10 برای نهال آلبالو تازه کاشته شده سبب تقویت آن ها می شود. به این صورت که موجب افزایش ریشه آن ها شده و در نتیجه سبب می شود ساقه های آن نیز مستحکم تر شوند. به این ترتیب درخت آلبالو می تواند مواد مغذی بیشتری را از خاک جذب کند.

کود 10 52 10 برای آلبالو

  1. تامین نیاز های درخت:

کود 10 52 10 شامل عناصر میکرو و ماکرو می باشد که همین امر استفاده از این کود را برای درختان آلبالو الزامی می کند.

  1. کمک به رشد درخت آلبالو:

همان طور که پیش تر گفتیم، جدا از سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم این کود شامل عناصر مغذی دیگری نیز مانند روی، منگنز، آهن و…هست. دریافت این عناصر در ابتدای کاشت نهال کمک زیادی به گیاه شما می کند.

  1. ریشه افزایی:

کود 10 52 10 به کود ریشه افزایی معروف است. به این دلیل که بیش از نصف ترکیبات ان را فسفر شکل داده.

  1. جذب بهتر املاح :

داشتن عناصر ریز مغذی سبب می شود تا گیاه بعد از دریافت کود 10 52 10، بتواند مواد معدنی و املاح درون خاک را بهتر جذب کند و تقویت شود.

بهترین زمان برای دادن کود 10 52 10 به درخت های آلبالو چه زمانی است؟

در حالت کلی بهترین زمان برای دادن کود 10 52 10 به انواع گیاهان، زمان گلدهی آن هاست. زیرا کود 10 52 10 برای آلبالو تاثیر مستقیمی بر مقدار و کیفیت گلدهی خواهد گذاشت. بنابراین اگر می خواهید محصولات بیشتر و بهتری برداشت کنید باید در ابتدای دوره گلدهی درختان آلبالو اقدام به کوددهی آن ها کنید. البته استفاده از این کود در زمان های دیگر نیز بلامانع است اما بهترین تاثیر را در این زمان می توانید مشاهده کنید.

شیوه کوددهی درخت آلبالو با کود 10 52 10

کود 10 52 10 به صورت پودری به فروش می رسد و به راحتی در آب حل می شود. بهترین شیوه استفاده آن نیز به این گونه است که مقدار مشخصی از پودر کود را درون آب حل کنید. سپس با استفاده از محلول به دست آمده گیاه را آبیاری نمایید.

چه مقداری از پودر کود 10 52 10 را باید در محلول آن حل کرد؟

یکی از نکات بسیار مهم در درست کردن محلول کود 10 52 10 مقادیر درست آن است. با اینکه کود 10 52 10 از سری کود های بسیار مفید است و کمترین آسیب را برای گیاه دارد اما استفاده بیش از حد آن می تواند باعث آسیب دیدن گیاه نیز بشود.

کود 10 52 10 برای آلبالوبه طور معمول برای کوددهی گلدان های خانگی یک قاشق چای خوری پودر 10 52 10 را در یک لیوان آب حل می کنیم. سپس با توجه به مقدار نیاز گیاه به آبیاری، آن را به وسیله محلول ایجاد شده آبیاری می کنیم.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در برنج

و اما درباره مزارع کشت آلبالو باید گفت که بهترین توصیه برای استفاده از کود 10 52 10 این است که با بردن نمونه خاک مزرعه به آزمایشگاه های خاک شناسی، نیاز خاک را تشخیص دهید و از مشاوره متخصصان مربوطه کمک بگیرید. به علاوه معمولا می توانید نسبت مناسب آب و پودر کود را در پشت بسته بندی کود مطالعه کنید. نکته مهم در خصوص درختان آلبالو این است که این گیاه نیاز به آبیاری فراوان دارد و مهم است بدانید که لازم نیست در تمامی مراحل و دفعات آبیاری مزرعه خود از محلول کود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *