کود 10 52 10 برای درخت بادام

کود 10 52 10 برای درخت بادام

آخرین مقالات

درخت بادام که به وفور در کشور ما ایران کشت و پرورش می شود، در اصل بومی قاره ی آمریکا بوده است اما امروزه در جای جای جهان طرفداران خود را دارد. برای کاشت این درخت باید توجه داشت که ارتفاع آن معمولا بین 5 تا 10 متر خواهد بود و با توجه به تنومندی و پهنای درخت لازم است فاصله درختان نیز حفظ شود. درخت بادام معمولا به روش هایی نظیر: کشت توسط بذر، تکثیر به وسیله ی پیوند و کاشت نهال بادام، صورت می گیرد. باید اضافه کرد که مناسب ترین روش بین این روش ها کشت بادام به وسیله ی نهال آن است. در پرورش این درخت کوددهی اهمیت زیادی دارد. کود 10 52 10 برای درخت بادام کودی بسیار مغذی است که در اینجا ب مطالعه آن خواهید پرداخت.

آبیاری درخت بادام

درباره ی نحوه آبیاری درخت بادام باید گفت که بادام نیاز به آبیاری نسبتا زیاد و منظم دارد. نهال های بادام نیز باید در تابستان به خوبی سیراب شوند. مناسب ترین روش نیز برای آبیاری بادام از طریق آبیاری قطره ای می باشد. آبیاری بارانی درختان بادام به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا می تواند سبب آسیب رساندن به نهال شود.

کود 10 52 10 برای درخت بادام

کود دهی درخت بادام

همان طور که پیش تر گفتیم درخت بادام درختی پر آب است و نیاز به آبیاری فراوان دارد. این بدان معنا ست که علاوه بر زحمت بیشتر برای پرورش، کشاورزان باید هزینه ی بیشتری نیز صرف تامین آب درختان بادام کنند. با توجه به شرایط بحران آب در کشور ما باید گفت که این مساله یکی از چالش های مهمی است که کشاورزان و دهقانانی که مشغول کشت درخت بادام هستند با آن رو به رو اند. بنابر این مهم است که پس از این همه زحمت، نتیجه ی مناسب و سودآوری را از تلاش های یکساله ی خود بگیرند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت زردآلو

استفاده از کود یکی از راه هایی است که تاثیر به سزایی در پرورش درخت بادام و داشتن محصولی پربار تر و با کیفیت تر دارد. بنابراین توصیه می شود در انتخاب کود و کود دهی به درختان بادام دقت کنید.

مهم ترین مساله در باره ی کود دهی به درخت بادام، انتخاب کود مناسب و مقدار مناسب آن است. مناسب ترین کود که هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سلامت و ارگانیک بودن، بهترین گزینه باشد، کود 10 52 10 یا NPK می باشد.

کود 10 52 10 چیست؟

کود 10 52 10 با نام علمی کود NPK  که در ایران به کود ریشه افزا معروف است، بالا ترین درصد فسفر را بین کود های موجود در بازار دارد. کود 10 52 10 به دلیل ترکیبات خاص خود به عنوان کامل ترین کود برای گیاهان شناخته می شود. کود NPK تشکیل شده از 10 درصد نیتروژن، 52 درصد فسفر و 10 در پتاسیم می باشد. همین دلیل نام گذاری آن به 10 52 10 است. سایر ترکیبات آن شامل روی، آهن، پتاس، منگنز و… می شود. این ترکیبات بسته به شرکت تولید کننده کود می تواند متفاوت باشد. از آن جا که کارخانه های بسیاری در داخل و خارج کشور این کود را تولید می کنند، توصیه می کنیم برای اطلاع دقیق از ترکیبات کودی که خریداری می کنید اطلاعات درج شده در پشت جلد بسته بندی کود را مطالعه کنید.

کود 10 52 10 برای درخت بادام

فواید کود 10 52 10 یا NPK

 • رشد گیاه و ریشه افزایی
 • محلول در آب و قابل استفاده در سیستم های مکانیزه ی آبیاری
 • تامین فسفر مورد نیاز گیاه
 • افزایش میزان گلدهی گیاه
 • حداقل پسماند را نسبت به سایر کود ها دارد
 • سبب شوری خاک نمی شود.
 • از عناصر میکرو و ماکرو تشکیل شده و به راحتی توسط گیاه جذب می شود.
 • تاثیر گذاری سریع

تاثیر ترکیبات کود 10 52 10 بر درخت بادام

 • نیتروژن: نیتروژن سبب تقویت ساقه ها و تنه درخت و گیاهان می شود. با استفاده از نیتروژن می توانید درخت بادام را برای تحمل وزن بار محصول آماده کنید.
 • فسفر: فسفر اصلی ترین نیاز هر گیاه برای رشد است. فسفر سبب افزایش ریشه گیاه می شود که در پی آن گیاه می تواند مواد معدنی و مغذی خاک را بیشتر و بهتر جذب کند.
 • پتاسیم: پتاسیم تاثیر مستقیم بر کیفیت و کمیت میوه های درخت بادام می گذارد. پتاسیم سبب افزایش پروتئین سازی در گیاه می شود که نتیجه آن ایجاد میوه های بیشتر و باکیفیت تر است.

طریقه کود دهی درخت بادام با کود 10 52 10

کود 10 52 10 برای درخت بادام کودی محلول در آب است که به صورت پودری در بازار به فروش می رسد. می توانید برای استفاده در مصارف خانگی و یا ود دهی گلدان ها یک قاشق چای خوری از پودر را در یک لیوان آب حل کنید. سپس گیاه را با استفاده از محلول به دست آمده آبیاری کنید. اما در باره ی مزارع و باغ درختان بادام باید گفت که بهتر از نمونه ای از خاک مزرعه خود را به آزمایشگاه های خاکشناسی ببرید و پس از تشخیص نیاز خاک مزرعه خود از مشورت متخصصین در این حوزه کمک بگیرید. زیرا با وجود این که کود 10 52 10 کود بی ضرری محسوب می شود اما استفاده بیش از حد آن نیز ابدا توصیه نمی شود.

کود 10 52 10 برای درخت بادام

در باره چگونگی مصرف محلول کود 10 52 10 نیز باید دو نکته یادآوری کنیم

 • با توجه به این که درخت بادام درخت پرآبی است و نیاز به آبیاری زیاد دارد، لازم نیست در هر مرتبه آبیاری از کود استفاده کنید. زیرا ممکن است مقدار کود از حد مجاز بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود گندم

 • کود 10 52 10 در سیستم های آبیاری مکانیزه به راحتی قابل استفاده است. با توجه به اینکه شیوه آبیاری مکانیزه برای درختان بادام شیوه قطره چکانی است توصیه می کنیم از این روش برای آبیاری و کود دهی درختان بادام خود استفاده کنید تا هم در کود دهی آسوده تر باشید و هم در مصرف آب صرفه جویی کنید.
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن