درخت گیلاس، درختی برای مناطق سردسیر است که بسیار حساس می باشد و نیاز زیادی به دریافت نور مستقیم آفتاب دارد. همچنین درخت گیلاس شدیدا مستعد آفت زدن است، بنابراین لازم است با انواع روش های حفظ و تقویت گیاه خود آشنا باشید که یکی از مهم ترین آن ها کود دهی است. پس اگر قصد کاشت و پرورش این درخت را دارید توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا درباره چگونگی داشتن محصول گیلاس پربار تر و با کیفیت تر بیاموزیم و درباره کود 10 52 10 برای درخت گیلاس بیشتر بدانید.

ویژگی کود مناسب برای درخت گیلاس

درخت گیلاس شاخه های سطحی دارد. انتخاب یک کود ریشه افزا، می تواند سبب گسترش ریشه های درخت گیلاس شده و در نتیجه آن درخت بتواند مواد مغذی بیشتری را از خاک دریافت کند.

کود 10 52 10 برای درخت گیلاس

درخت گیلاس بسیار نسبت به شرایط جوی و محیطی حساس است. بنابراین کود که به درخت گیلاس می دهیم باید دارای عناصری چون نتیروژن، پتاسیم، فسفر و… باشد تا بتواند با تقویت گیاه آن را در برابر آسیب های محیطی حفظ کند.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای پرتقال

محصول درخت گیلاس معمولا به راحتی تحت تاثیر شرایط محیط قرار می گیرد و طعم و کیفیت خود را از دست می دهد. فلذا باید در انتخاب کود دقت کرد تا بتوانیم درخت را به بهترین شکل ممکن تقویت کنیم.

به طور کلی شاخه های درخت گیلاس شکننده هستند و مهم است که کودی که انتخاب می کنیم، قابلیت استحکام بخشی به ساقه وو شاخه ها را داشته باشد.

معرفی کود 10 52 10

کود 10 52 10 از سری کود های ریشه افزا است که توسط برند های مختلفی در داخل و خارج کشور تولید می شود. این کود بین سایر کود های ریشه افزا، حرف اول را می زند که علت آن درصد بالای فسفر در ترکیباتش است. ترکیبات کود 10 52 10 سبب شده تا این کود به عنوان کودی کامل شناخته شود.

ترکیبات کود 10 52 10 عبارتند از: 10 % نتیروژن ، 52 % فسفر و 10 % پتاسیم، همین ترکیب 10 52 10 ها سبب نام گذاری این کود به 10 52 10 شده است. باقی ترکیبات این کود نیز بستگی به شرکت تولید کننده دارد که می توانید آن ها را به طور دقیق در پشت بسته بندی کود، مشاهده کنید. اما به طور معمول سایر ترکیبات کود 10 52 10 شامل مس، آهن، کلسیم، منگنز، روی، مولیبدن، پتاس و… می شود. می توانید با توجه به نیاز مزرعه آلبالو خود کودی را انتخاب کنید که برای زمین شما از همه مناسب تر باشد.

کود 10 52 10 برای درخت گیلاس

فواید کود 10 52 10 برای درخت گیلاس

مناسب ترین زمان برای کود دهی درخت گیلاس با کود 10 52 10

به طور کلی استفاده از کود 10 52 10 برای گیاهان در ابتدای فصل گلدهی توصیه می شود. اما درباره ی درخت گیلاس باید گفت بهتر ایت گلدهی را در فصل پاییز و در هنگام ریختن برگ ها انجام دهید. در این حالت، با اینکه برگ های درخت در حال ریختن و خشک شدن هستند اما ریشه همچنان به رشد خود ادامه می دهد و استفاده از کود 10 52 10، می تواند سبب افزایش ریشه شود که در نتیجه آن درخت می تواند مقدار بیشتری از مواد مغذی را از خاک جذب کند و برای فصل بعد آماده تر و مقاوم تر باشد.

کود 10 52 10 برای درخت گیلاس

شیوه کود دهی درخت گیلاس با کود 10 52 10

کود 10 52 10 کودی محلول در آب است که به شکل پودری به فروش می رسد. این کود به راحتی در آب حل می شود و سپس می توانید از محلول به دست آمده برای هر آبیاری گیاه استفاده کنید. لازم به ذکر است با وجود آن که کود 10 52 10، کمترین آسیب را برای گیاهان دارد، اما استفاده بیش از حد آن ابدا توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص نخل اریکا

بنابراین توصیه می کنیم جهت تشخیص مقدار لازم برای ترکیب کود با آب، از کمک و مشاوره متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. به طور کلی مقدار توصیه شده برای کود دهی گلدان ها ، یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب است. نسبت های این چنینی دیگری را نیز می توانید در پشت بسته بندی کود خریداری شده مشاهده نمایید. اما به هر حال برای دقت بیشتر در انجام کود دهی همچنان بهترین توصیه همان مشورت با متخصصین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *