پرتقال یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین مرکبات بین مردم است. همچنین با توجه به سودآوری قابل توجه کشت و فروش پرتقال از محصولات مورد توجه دهقانان و کشاورزان نیز به شمار می رود. اگر از طرفداران کشت این محصول محبوب و سوداور هستید، به شما توصیه می کنیم که این مقاله را تا انتها بخوانید تا شما را با شگردی برای داشتن محصول پربار ترو با کیفیت تر آشنا کنیم.

چگونه می توان درخت پرتقال تنومند تر با محصولات مناسب تری داشت؟

تمامی کشاورزان، با توجه به اینکه مدت زیادی از سال را صرف پرورش محصولات خود می کنند و معمولا دفعات کمی در سال اجازه برداشت از محصولات خود را دارند، در پی یافتن راهی برای رشد بهینه و سریع تر گیاهان خود می گردند. کوددهی مناسب به گیاه همواره یکی از مناسب ترین راه ها برای برداشت محصول با کیفیت به شمار می رود. اما پیدا کردن و انتخاب کودی که بهترین تاثیر و کمترین آسیب را داشنه باشد یکی از اقدامات مهم در امر پرورش گیاه است.

کود 10 52 10 برای پرتقال

کود 10 52 10، مناسب ترین گزینه برای داشتن درخت پرتقالی است که در اسرع وقت بهترین محصولات ممکن را به عمل بیاورد.در ادامه با این کود بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر بخوانید: کود آهن برای سیب زمینی

کود 10 52 10 چیست؟

هر نهال یا گیاهی برای رشد نیاز به عوامل مختلفی چون فسفر، نیتروژن، پتاسیم ، منگنز و…. دارد. کود 10 52 10 مناسب ترین کودی است که می تواند تمامی این نیاز ها را بر آورده کند. فسفر اصلی ترین نیاز یک گیاه است که دریافت حد کافی آن می تواند سبب شود تا رشد گیاه سریع تر رخ دهد، مقدار محصولات افزایش پیدا کند و ریشه افزایی گیاه بیشتر شود.  کود 10 52 10 شامل 10% نیتروژن، 52% فسفر و 10 % پتاسیم است. دلیل نام گذاری این کود به 10 52 10 نیز همین امر است. سایر ترکیبات آن  هم شامل عناصر اساسی دیگری همچون روی، مس ، آهن ، منگنز و…. می شود. لازم به ذکر است که شرکت های مختلف ممکن است سایر ترکیبات این کود را به شیوه دیگری تکمیل کنند. بنابراین توصیه می کنیم که پیش از خرید کود حتما اطلاعات مربوط به آن را از جمله ترکیبات کود، از روی جلد آن به دقت مطالعه کنید.

درخت پرتقال

درخت پرتغال، درختی همیشه سبز است که به طور میانگین حدود 10 متر بلندی دارد. محصول این گیاه بستگی به نوع نهال آن دارد و با انتخاب نهال های متفاوت می توان انواع مختلف  پرتقال را عمل آورد. انواع مختلف پرتقال در واقع از پرورش این نهال در اقلیم های مختلف  و یا پیوند ان با نهال های دیگر به وجود آمده اند. اما علیرغم تفاوت های این گیاهان با یکدیگر، برای پرورش تمامی آن ها می توان از کود 10 52 10 استفاده کرد تا محصول پربار تر و با کیفیت تری را در نهایت بتوانیم برداشت کنیم.

کود 10 52 10 برای پرتقال

کود 10 52 10 چه فوایدی برای درخت پرتقال دارد؟

همان طور که پیش تر گفتیم، کود 10 52 10 شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. در ادامه فواید هر کدام از این عناصر بر گیاه را به اختصار توضیح می دهیم:

بهترین زمان برای استفاده از کود 10 52 10 در مزرعه پرتقال په زمانی است؟

به طور کلی بهترین زمان استفاده از کود 10 52 10 برای پرتقال در ابتدای زمان گلدهی می باشد. استفاده از این کود در ابتدای زمان گلدهی سبب افزایش چشمگیر ریشه شده و در نتیجه باعث می شود گیاه بتواند مقدار بیشتری از مواد مغذی خاک را جذب کند. به این صورت گیاه تقویت شده و میوه های بهتری را تولید می کند. کود 10 52 10 در این زمان با افزایش پتاسیم در گیاه به پروتئین سازی در آن کمک می کند و همین امر سبب تولید میوه هایی با کیفیت بیشتر می شود.

با توجه به آنچه گفتیم، اگر می خواهید درخت پرتقال مقاوم تر با محصولات بهتری داشته باشید بهترین زمان برای کود دهی همان ابتدای دوران گلدهی است. اما در باره درخت پرتقال شما می تواند سه الی چهار بار در سال نیز از کود 10 52 10 استفاده کنید.

کود 10 52 10 برای پرتقال

چگونگی کود دهی درختان پرتقال با کود 10 52 10

کود 10 52 10 کودی محلول در آب است که به صورت پودری در بازار به فروش می رسد. برای استفاده از این کود ابتدا باید مقدار کمی از پودر را درون مقداری آب حل کنید. به طور کلی برای گیاهان خانگی، اضافه کردن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب مقدار مناسبی است اما برای مزرعه های بزرگ دو توصیه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: زمان کاشت گل همیشه بهار در باغچه

اول اینکه می توانید از راهنمای مصرف درج شده بر بسته بندی کود این اطلاعات را کسب کنید و یا از فروشنده کود سوال کنید. و مورد دوم این که با بردن مقداری خاک از مزرعه خود به آزمایشگاه خاک، و کمک مشاورین متخصص در این زمینه مقدار کافی را پیدا کنید. سپس می توانید در هر ابیاری از محصول به دست آمده استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *