کود 10 52 10 برای کیوی

کود 10 52 10 برای کیوی

آخرین مقالات

برای آشنایی با فواید و کاربرد کود 10 52 10 برای درخت کیوی، بهتر است ابتدا در باره ی درختان کیوی صحبت کنیم.

درخت کیوی

درخت کیوی دختی دو پایه است که دارای گونه ی نر و ماده می باشد. برای تشخیص نر یا ماده بودن درخت کیوی، لازم است منتظر فصل جوانه زدن شکوفه ها باشیم. درختان نر به طور کلی زود تر شکوفه می دهند. از ویژگی های دیگر درخت کیوی می توان به سال آور بودن محصول آن اشاره کرد، به این معنا که اگر در یک سال محصول زیادی بدهد، سال بعد محصول کمتری خواهد داد.

کود 10 52 10 برای کیوی

بنابراین تقویت درخت کیوی برای داشتن محصول پربار و با کیفیت مهم می باشد. اگر علاقه مند به کاشت و پرورش این گیاه هستید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید تا با روش حفظ و تقویت از درخت کیوی آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: قیمت کود k60

چرا کود دهی درخت کیوی مهم است؟

درخت کیوی از آن دسته گیاهانی است که نیاز به آبیاری فراوان دارد. با توجه به بحران آب در کشور و اهمیت آب برای کشاورزان، پرورش درخت کیوی کاری پر هزینه و مشکل می باشد. بنابر این مهم است که از تمامی امکانات برای برداشت بهتر و بیشتر محصول استفاده کرد. همچنین همان طور که پیش تر گفتیم، محصول درخت کیوی به طور یک سال در میان کم و زیاد خواهد بود. این امر سبب می شود تا دهقانان و کشاورزانی که مشغول به کاشت و پرورش درخت کیوی هستند با چالش های اقتصادی مواجه باشند. به همین خاطر مهم است که با کود دهی مناسب به درختان کیوی، بتوانیم نتیجه بهتری از زحمت و تلاش یک ساله خود بگیریم.

کود 10 52 10 چیست؟

کود 10 52 10 یا کود NPK که به کود ریشه افزا نیز معروف است یک از پر مصرف ترین کود هایی است که برای تقویت گیاه و برداشت محصول بهتر به کار می رود. کود 10 52 10 شامل : 10 % نیتروژن،  52% فسفر و 10% پتاسیم است. این کود بیشترین درصد فسفر را در بین کود های دارای فسفر و کود های ریشه افزا دارد و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ترکیبات دیگر کود 10 52 10 نیز شامل آهن، روی، منگنز، پتاس و… می شود که این کود را به غذایی کامل برای گیاهان مختلف تبدیل می کند. همچنین کود 10 52 10 دارای عناصر میکرو و ماکرو است که امکان جذب بهتر مواد را برای گیاهان تامین می کند.

فواید کود 10 52 10 برای درختان کیوی

بهتر است ابتدا نگاهی به قابلیت های کود 10 52 10 بیاندازیم؛

  1. ریشه افزایی:

درخت کیوی درختی است که به آبیاری فراوان نیاز دارد. اگر ریشه گیاه کوتاه باشد نمی تواند آب را از اعماق زمین به خوبی دریافت کند. پس نتیجه می گیریم با استفاده از کود 10 52 10 برای کیوی با افزایش و گسترش ریشه های درخت کیوی، نیاز درخت کیوی به آبیاری کمتر می شود، زیرا می تواند نیاز خود را از طریق جذب آب از اعماق زمین برطرف سازد.

کود 10 52 10 برای کیوی

  1. استحکام ساقه و شاخه ها:

همانطور که می دانید، وزن محصولات درخت کیوی بسیار زیاد است و شاخه های درخت کیوی نرم و شکننده هستند. در بسیاری از مناطق کشور که زیر کشت کیوی می روند برای حفظ ساختار شاخه ها و جلوگیری از شکستن آن ها اهرم و پایه های فلزی زیر درخت قرار می دهند. نیتروژن عنصری است که سبب استحکام ساقه و شاخه ها می شود. بنابراین با استفاده از کود 10 52 10 که شامل 10% نیتروژن است می توانید نیاز درختان کیوی خود را به نیتروژن تامین کنید و از شکنندگی شاخه های آن ها بکاهید.

  1. افزایش کمیت و کیفیت محصول:

پتاسیم تاثیر مستقیم بر محصول درختان شما خواهد داشت. پتاسیم به فتوسنتز و تولید پروتئین در گیاه کمک می کند و سبب می شود که حجم محصول تولید شده توسط درخت افزایش یابد و کیفیت بیشتری نیز داشته باشد.

  1. جلوگیری از پژمرده شدن گیاه:

آهن عنصری است که از پژمردگی و زرد شدن برگ ها جلوگیری می کند. در صورت کمبود آهن نه تنها برگ های گیاه زودتر می ریزند و زرد می شوند بلکه میوه ی گیاه نیز زود تر از بین می رود.

  1. افزایش گلدهی:

روی موجود در ترکیبات کود 10 52 10 سبب افزایش گلدهی و بیشتر شدن حجم محصولات شما می شود.

کود 10 52 10 برای کیوی

طریقه مصرف کود 10 52 10 برای درختان کیوی

کود 10 52 10 به صورت پودر بسته بندی شده در بازار به فروش می رسد. این پودر محلول در آب است و به سادگی در آب حل می شود. مقدار پیشنهادی برای کود دهی به گلدان ترکیب کردن یک قاشق چای خوری پودر در یک لیوان آب است. چنین دستور العمل هایی را در نسبت های متفاوت می توانید پشت بسته بندی محصول مطالعه کنید. اما به هر حال بهترین توصیه بردن نمونه خاک مزرعه به آزمایشگاه های خاک شناسی و کمک گرفتن از نظر و مشورت متخصصان این حوزه است.

بیشتر بخوانید: میزان مصرف هیومیک اسید پودری

برای کوددهی گیاه با کود 10 52 10 کافی است هنگام آبیاری گیاه از محلول به دست آمده از ترکیب پودر و آب استفاده نمایید. نکته بسیار مهم این است که با وجود بی ضرر بودن کود 10 52 10، اما استفاده بیش از حد آن اصلا توصیه نمی شود. بنابراین در خصوص درختانی که نیازمند آبیاری زیاد هستند مانند درخت کیوی، نباید در تمامی دفعات آبیاری از محلول آب و کود استفاده کرد. می توانید در هفته دو الی سه بار از این محلول استفاده کنید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن