کودهای حاوی پتاسیم یکی از مفید ترین کودها برای گیاهان و درختان هستند. کود k60 یکی از انواع کودهای پتاسیم دار است که برای درختان استفاده می‌شود. در این مطلب به بررسی مزایای استفاده از کود k60 برای درخت بادام پرداخته شده است.

ویژگی های درخت بادام

بادام یکی از خشکبار خوش طعم و پرخاصیت است که به صورت خام و تفت داده در آجیل ها و در برخی از غذاها از آن استفاده می‌کنند. به دلیل همین ویژگی ها، کشاورزان و باغداران توجه خاصی به این محصول دارند. کاشت و پرورش درخت بادام شرایط خاصی دارد و به همین علت کاشت و برداشت آن نیازمند اطلاعات و دانش کافی است. این درخت در کشورهای مختلف محبوب بوده و در ایران نیز پرطرفدار بوده و کاشته می‌شود.

کود k60 برای درخت بادام

برای کاشت درخت بادام باید شرایطی فراهم شود و نیز مراحل مختلف کاشت و مراقبت از آن اصولی انجام شود تا محصول با کیفیت و قابل قبولی به دست آید.

بیشتر بخوانید: برداشت زعفران در خراسان

کاشت درخت بادام با چند روش انجام پذیر است؛ مثل کاشت بذر و کاشت نهال که هر کدام شرایط ویژه خود را دارند.
مراقبت از درخت بادام از زمان کاشت تا برداشت محصول از بخش های مهم است و در هر فصل شرایط جداگانه ای می‌طلبد. آبیاری، هرس کردن و کوددهی بخشی از این مراقبت ها هستند.

کوددهی درخت بادام

یکی از مراحل مهم در حفظ سلامت و نیز رشد درختان بادام کوددهی است. درخت بادام هم مثل سایر گیاهان و درختان، در مراحل مختلف رشد مثل زمان کاشت، جوانه زنی و برداشت، به مواد مغذی و ترکیبات معدنی مختلف نیاز دارد تا بتواند محصول پرباری تولید کند. از نکات مهم کوددهی به درخت بادام زمان بندی درست است که باید رعایت شود و اگر درست انجام نشود نتیجه عکس خواهند داشت.

برای تشخیص نیازهای کودی درخت بادام دو راه وجود دارد. یکی تشخیص از روی وضعیت برگ ها و ساقه ها و دیگری آزمایش خاک است. با این دو روش کمبودهای درخت از نظر ترکیبات معدنی و ریز مغذی ها مشخص می‌شود. عناصر ریزمغذی که درخت بادام برای رشد و باردهی به آن ها نیاز دارد موارد زیر هستند:

آهن برای درخت بادام اهمیت زیادی دارد و کمبود آن به شکل زرد شدن برگ های درخت نمایان می‌شود. کود آهن باعث رفع این کمبود شده و عملکرد درخت را بهبود می‌بخشد.

کود k60 برای درخت بادام

عنصر بعدی کلسیم است. کلسیم در رشد و باردهی، مقاومت شاخه ها و ریشه ها و کیفیت بادام برداشتی موثر است. کمبود کلسیم به شکل تغییر حالت برگ ها و خشک شدن آن ها بروز پیدا می‌کند.

بور از عناصری است که روی طعم و رنگ بادام تاثیر می‌گذارد. از علایم کمبود آن بدرنگ بودن و طعم ناخوشایند محصولات است. کود حاوی بور تاثیر زیادی روی کیفیت بادام دارد.

بعد از ریز مغذی ها، عناصر ماکرو هستند که در رشد و باروری درخت حائز اهمیت اند.

اولین عنصر نیتروژن است. تامین این عنصر برای درخت بسیار حیاتی است و کودهای نیتروژن از کودهای اساسی مورد استفاده برای درختان هستند. کمبود نیتروژن عوارض زیادی برای درخت دارد مثل رشد نکردن و کوچک ماندن برگ ها که روی همه قسمت های درخت تاثیر منفی دارد. این کود همچنین موجب افزایش باردهی درختان هم می‌شود. کود نیتروژن در سه مرحله و در ماه های فروردین، بهمن و اسفند استفاده می‌شود.

فسفر عنصر دیگری است که در رشد برگ ها تاثیر دازد. تامین فسفر موردنیازدرخت با کودهای حاوی فسفر در باروری درخت تاثیر زیادی خواهند داشت.

مهم ترین عنصر تاثیر گذار روی درخت بادام، پتاسیم است. این عنصر مستقیما روی اندازه و کیفیت بادام ها تاثیر می‌گذارد و تامین آن برای درخت بادام اهمیت زیادی دارد.

کود k60 برای درخت بادام چه مزایایی دارد؟

همان طور که گفتیم عنصر پتاسیم مزایای زیادی برای درختان دارد. پتاسیم باعث می‌شود مقاومت ریشه های درخت در برابر سرما و گرما بالا رود و همچنین درخت هم در برابر بیماری های مختلف و آفت ها و قارچ ها حفظ شود. برای درخت بادام پتاسیم موجب می‌شود تا در مرحله جوانه زنی سرعت رشد درخت افزایش پیدا کند و زودتر به مرحله گل دهی برسد. همینطور در مراحل رشد مغز میوه باعث می‌شود مغز بادام به خوبی رشد کند و به اندازه مناسبی برسد و همزمان طعم و کیفیت بهتری پیدا کند. یکی از بهترین کودهای حاوی وتاسیم کود k60 است. استفاده از کود k60 برای درخت بادام همه نیازهای پتاسیمی آن را تامین می‌کند و در نتیجه رشد و باروری درخت به میزان مطلوبی می‌رسد و همچنین کیفیت محصول برداشتی بسیار بازارپسند خواهد بود که سود اقتصادی زیادی را به دنبال خواهند داشت.

کود k60 برای درخت بادام

کود k60 را به صورت محلول پاشی می‌توان استفاده کرد. در این روش کود را همزمان با آبیاری برای درخت استفاده می‌کنند. کود در این روش از طریق برگ ها جذب درخت می‌شود و عملکرد خود را آغاز می‌کند.

بیشتر بخوانید: نقش کود k60 برای درخت پرتقال 

کوددهی درخت بادام قبل از کاشت و بعد از کاشت انجام می‌شود که کودهای پتاسیم دار در مراحل بعد از کاشت نهال بادام استفاده می‌شوند. در مرحبه قبل کاشت درخت معمولا از کودهای دامی استفاده می‌کنند. برای گرفتن نتیجه بهتر از کوددهی، باید در طول چند سال و به طور منظم کوددهی انجام شود. در این صورت است که درخت بادام در سال های متوالی محصول دهی خوبی خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *