در گذشته کشاورزان به وجود عنصر گوگرد برای درخت زردآلو زیاد اهمیتی قائل نمی‌شدند. ولی با تحقیقات صورت‌گرفته، این عنصر باعث افزایش باروری در درخت زردآلو می‌شود. در این مقاله شما را با گوگرد برای درخت زرد آلو بیشتر آشنا می‌نماییم.

گوگرد

عنصر گوگرد مانند سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر، پتاسیم در تغذیه و رشد گیاهان بسیار موثر است. این عنصر ارزشمند نقش بسیار مهمی در متابولیسم و ایجاد پروتئین در گیاه دارد و  برای جذب باید توسط خاک سولفات شود.

گوگرد مایع چیست؟

یک نوع از گوگرد نوع مایع آن است. این نوع گوگرد، از نوع غیر اکسید شده تشکیل شده است. گوگرد مایع به صورت محلول در آب است.

با استفاده از گوگرد مایع به همراه مکمل‌های پلی آمینه، کمبودهای گیاه به طور کامل برطرف می‌شود. در هزینه تولید محصولات کشاورزی نیز صرفه‌جویی می‌شود، زیرا با خرید این کود دیگر نیازی به خرید سایر کودها نیست.

گوگرد برای درخت زرد آلو

مزایای استفاده از گوگرد مایع

مزایای استفاده از گوگرد مایع برای گیاهان و درختان عبارتند از:

بیشتر بخوانید: قیمت کود کامل برای پسته

نیازهای درخت زرد آلو

درخت زرد آلو به این موارد نیاز دارد.

پروش درخت زرد آلو

وجود نور خورشید، خاک مرطوب با زهکشی مناسب، عواملی هستند که برای داشتن یک درخت زردآلو پربار به آن نیاز است. درختان زردآلو در مقابل خشکی مقاوم هستند. این درختان در دوران طولانی خشکسالی، باید به صورت مداوم آبیاری شوند. برای رسیدن نور کامل خورشید به درخت، باید آن‌را هرس کرده باشند.

با انتخاب کود مناسب برای درخت زرد آلو، باید آن‌را از آفات و بیماری در امان نگه داشت. تا در نهایت درخت سالم و میوه پربار و با کیفیتی تولید کند.

تغذیه مناسب درخت زرد آلو

با داشتن یک برنامه کودی منظم، درختان زرد آلوی جوان رشد می‌کنند و در نهایت بارور می‌شوند. درختان زرد آلو بالغ، دارای سیستم ریشه‌ای گسترده‌ای هستند و مواد مغذی مورد نیازشان را از طبیعت مانند چمن، تجزیه برگ و مالچ و باقی‌مانده جانوران موجود در خاک، دریافت می‌کنند.

درختان زردآلو در چمن‌زارها و یا حاشیه باغ‌ها مواد مورد نیاز خود را از کودهای استفاده شده در آن مناطق تغذیه می‌کنند. اگر درخت سالم بود، ولی توانایی تولید میوه را نداشت، باید از طریق کود مناسب تغذیه شود.

گوگرد برای درخت زرد آلو

گوگرد برای درخت زرد آلو تاثیرات بسیار مهمی دارد. از جمله عبارتند از:

گوگرد برای درخت زرد آلو

افزایش باردهی درخت زرد آلو با گوگرد

گوگرد بر روی درخت زرد آلو به ویژه افزایش باردهی نقش بسیار مهمی دارد. این عنصر دارای قدرت جذب بسیار بالایی است. با مصرف گوگرد درخت زرد آلو باردهی بسیار مطلوبی خواهد داشت. هم‌چنین کیفیت میوه نیز بسیار عالی و مطلوب می‌شود.

انتخاب بهترین کود برای درخت زرد آلو

برای انتخاب بهترین کود برای درخت زرد آلو باید علایم کمبود غذایی درخت را بررسی کرد. از جمله عبارتند از: کاهش رشد درخت، نامناسب بودن گلدهی، ریزش میوه و … است.

قبل از کاشت درخت زرد آلو هر 20 هکتار زمین را با کود دامی تقویت می‌کنند. برای تقویت درخت از کودهای حاوی پتاسیم و فسفر نیز می‌توان استفاده کرد.

 از کودهای ازته در دو نوبت  استفاده می‌شود. مرحله اول فصل بهار و به روش چالکود، مرحله دوم زمان فندقی شدن میوه‌های درخت زرد آلو  به روش سطحی است.

زمان مناسب برای کوددهی درخت زردآلو

درخت زرد آلو نیاز شدیدی به کود ندارد. هنگامی‌که درخت با علایم زرد شدن برگ‌ها، تولید کم میوه و کم بنیه شدن مواجه شد، نیاز به تغذیه مناسب از طریق کود دارد.

بهترین زمان برای کوددهی درخت زرد آلو اوایل فصل بهار است. بر اساس قطر تنه‌ی درخت، اندازه کود سنجیده می‌شود. از کود سولفات روی در فصل پاییز نیز می‌توان استفاده کرد.

گوگرد برای درخت زرد آلو

آفات درخت زرد آلو

مهم‌ترین آفات درخت زرد آلو که با استفاده از گوگرد از بین می‌روند عبارتند از:

بیماری‌های درخت زردآلو عبارتند از:

خواص درخت زردآلو

خواص بی‌نظیر درخت زرد آلو عبارتند از:

بیشتر بخوانید: خاکستر برای درخت گردو

درخت زرد آلو از جمله درختان هسته‌داری است که در خشکی مقاومت زیادی دارد. میوه‌ی این درخت سرشار از خواص و فواید است. گوگرد برای درخت زرد آلو دارای مزایایی است که در مقاله به آن اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی کسب نموده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *