گیاه زاموفیلیا معروف به گیاه ZZ  گیاه بومی آفریقای شرقی است. این گیاه می‎تواند شرایط کمتر از ایده آل را تحمل کند و در عین حال با برگ های صاف و براق خود از سبز روشن تا زمرد، عمیق زیبایی را به هر فضای داخلی می‎بخشد. تکثیر گیاهان ZZ آسان است اما ممکن است تا 9 ماه یا بیشتر طول بکشد. سعی کنید بیاموزید چگونه قلمه های گیاه ZZ را ریشه دار کنید تا شانس بیشتری برای رشد این گیاه کسب کنید. در این راستا به منظور آشنایی بیشتر با این گیاه، می‎خواهیم بدانیم زاموفیلیا چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

نکات موثر در رابطه با بررسی گیاه زاموفیلیا

در اینجا برخی از حقایق و مزایای موثر در مورد گیاه زاموفیلیا آورده شده است:

گیاه زاموفیلیا

دستورالعمل های کاشت زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا از سواحل جنوب شرقی آفریقا برآمده و سال هاست که یک گیاه مهم در صنعت است. تکثیر گیاهان ZZ به آسانی جداسازی گیاهان دیگر است، می‎توانید قلمه های برگ را ریشه دار کنید. تکثیر گیاهان ZZ فقط هر چند وقت یک بار انجام می شود. دلیل این امر این است که گیاه، ریزوم های جدید را خیلی کند تولید می‎کند و از بین بردن مداوم برخی از آنها به گیاه مادر آسیب می‎رساند. از آنجا که ریزوم ها کند هستند، بهتر است به قلمه های برگ به عنوان منبع نگاه کنید.

قلمه های ساقه به تنهایی خوب کار نخواهند کرد، اما اگر یک قلمه با دو برگ و کمی ساقه بگیرید، ریشه زایی و رشد، سریع تر از یک برگ است. قلمه های برگ گیاه زاموفیلیا در صورت رشد در شرایط تقریباً 80 درجه فارنهایت (26 درجه سانتیگراد) می‎تواند باعث ایجاد ریزوم جدید شود. با این حال، اکثر خاک های گلدان با زهکشی مناسب، از جمله خاک هایی که شامل شن و ماسه یا پرلیت هستند، این کار را انجام می‎دهند. شما همچنین باید گلدان با سوراخ های زهکشی شده انتخاب کنید تا اطمینان حاصل شود که ریشه گیاه خیس نمی شود.

رشد سانسوریا از چه طریقی ممکن است؟

همانطور که گیاه زاموفیلیا خود را گلدان می کنید، اطمینان حاصل کنید که خاک هوادهی شده و خیلی محکم بسته بندی نشده باشد. وقتی گیاه ZZ شما گلدان شد، می توانید آن را تقریباً در هر جایی قرار دهید، به شرطی که نور مستقیم و آفتابی دریافت نکند و باعث خمیدگی، زرد یا لاغر شدن برگ شود. گیاهان ZZ در نور غیر مستقیم خورشید بهترین عملکرد را دارند.

موارد قابل توجه در حین آبیاری و هرس گیاه زاموفیلیا

در حین استفاده از گیاه زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد، به آن آسیب می‎رساند. گیاهان ZZ دارای سیستم ریشه ای ریزوم هستند که در صورت خشکسالی آب را ذخیره می‎کنند. بنابراین نیازی به آبیاری مکرر این گیاهان نیست. به طور کلی، شما باید گیاه ZZ خود را آبیاری کنید تا گیاه به درستی رشد کند. بسته به نور گیاه، این میزان ممکن است هر سه تا چهار هفته یکبار انجام شود، اما طولانی تر شدن در فاصله آبیاری، به گیاه شما آسیب جدی نمی رساند. کود دادن به یک گیاه ZZ ضروری نیست، اما استفاده از یک کود مایع در یک یا دو بار در تابستان می تواند رشد آن را تقویت کند.

وقتی نوبت به هرس گیاه زاموفیلیا می رسد، هرس معمولاً در صورت داشتن برگ های زردرنگی که می‎خواهید از بین ببرید، لازم است. گیاهان ZZ تولید کنندگان نسبتاً کندی هستند. اگر گیاه ZZ خود را تا انتها هرس کنید، برگ ها برمی‎گردند، اما ممکن است مدتی طول بکشد. هنگام هرس گیاه ZZ از قیچی های تمیز و تیز استفاده کنید.

شایعترین بیماری که گیاه زاموفیلیا از آن رنج می برند، پوسیدگی ریشه است که در نتیجه آبیاری بیش از حد خاک است. بهترین راه برای جلوگیری از این امر اطمینان از خشک بودن خاک گیاه قبل از آبیاری است. زرد شدن برگها، شاخص پوسیدگی ریشه است. مراقب شته ها باشید که لکه های زرد یا سفید روی برگ‎های گیاه هستند. در صورت آلودگی می توانید با شستن برگها با محلول آب و صابون ملایم آن را از بین ببرید.

دمای متوسط ​​اتاق بین 60-75 درجه فارنهایت برای گیاهان ZZ مناسب است، اما در شرایط گرمتر رشد آنها سریعتر خواهد بود. از دمای زیر 45 درجه فارنهایت برای گیاه ZZ خودداری کنید.

گیاه زاموفیلیا

نتیجه گیری:

در مجموع تکثیر گیاه زاموفیلیا نسبتاً آسان است. فقط یک برگ را از ساقه بریده، اجازه دهید چند ساعت خشک شود و آن را در آب یا خاک مرطوب قرار دهید. آن را خیلی در عمق گلدان قرار ندهید، زیرا ممکن است پوسیده شود. پس از انجام این کار، صبور باشید، زیرا ریشه‎ها معمولاً به چند ماه رشد نیاز دارند و در بعضی موارد، اولین ریشه ها پس از یک سال ظاهر می‎شوند. اگر برگ از بین رفت، بررسی کنید که آیا غده‎هایی در پایین آن وجود دارد. اگر تعدادی وجود دارد، آن را به خاک برگردانید، زیرا آنها می‎توانند رشد جدید را تحت فشار قرار دهند.

جهت خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *