اسید هیومیک ماده ای معدنی است که ترکیب پیچیده از چندین اسید مختلف دارد و در دو نوع مایع و جامد در بازار عرضه می گردد. این ماده در طول سالیان دراز در اعماق زمین در اثر عوامل محیطی مانند دما، فشار هوا و ترکیب مواد آلی ساخته می شود. یک خاک حاصلخیز شامل 3 الی 10 درصد هیومیک اسید است. بنابراین هیومیک اسید ماده ای معدنی است که در طی میلیون ها سال از بقایای گیاهان تشکیل می شود و آخرین ترکیبات تجزیه پوسیده طبیعی گیاهان و حیوانات هستند.اسید هیومیک مایع 20 لیتری

اسید هیومیک به رنگ قهوه ای تیره است و دارای ترکیبات ازت ،فسفر و گوگرد با درصد های مختلف است. در این ماده آلی برخی از خواص فلزات مانند مس،روی منیزیم و کلسیم وجود دارد. این اسید کارایی بسیار زیادی را برای بهبود و افزایش رشد گیاهان دارد. و باعث جذب مواد مغذی از خاک توسط گیاهان است. اسید هیومیک یکی از قویترین کودهای ارگانیک است.

باعث رشد ریشه و محصول دهی زیاد گیاهان می شود.این ماده باعث می شود تا گیاهان و درختان نیاز کمتری به ازت داشته باشند که همین باعث صرفه جویی در کود شیمیایی می شود. اسیدهای هیومیک ترکیبات مغذی ، به ویژه آهن را در خاک کلات می کنند و به شکلی مناسب برای گیاه تبدیل می کنند. همچنین  با عناصر و مواد مغذی که دارد باعث تغذیه ریشه گیاه می شود. اسیدهای هیومیک یک روش طبیعی و آلی  برای تأمین گیاهان و خاک با دوز غلیظ از مواد مغذی ضروری ، ویتامین ها و عناصر کمیاب است. آنها مولکول های پیچیده ای هستند که به طور طبیعی در خاک ، ذغال سنگ نارس ، اقیانوس ها و آب های شیرین وجود دارند.

اسیدهای هیومیک و منابع آنها

هیومیک اسیدها در آبها و خاک ها وجود دارند و از تجزیه گیاهان وحیوانات به وجود می آید. بعد از مرگ گیاهان و حیوانات، مولکول های آنها در خاک هستند و توسط باکتری ها ،قارچ ها ،کرمها و حشرات مصرف می شود. با این همه تغییرات یک ماده مقاوم باقی می ماند که هوموس نامیده می شود. هوموس یک کلمه کلی است که به ترکیبات بسیار مقاوم در مقابل تجزیه گفته می شود و موادی پایدار هستند.

هوموس ها از سه ترکیب اسید فولیک ، اسید هیومیک و هیومین تشکیل می شوند. اسید فولیک ها و هیومین ها به دلیل مواد مغذی که دارند برای خاک بسیار با ارزش هستند. هیومیک اسید شامل نمکهای هومات و فولات استدر یک لایه خاص از زغال سنگ نرم قهوه ای که به مرحله لیگنیت نرسیده باشد حدود 85% اسید هیومیک یافت می شود. این لایه ذغال قهوه ای نرم در سطح بین المللی لئوناردیت نامیده می شود. تولید تجاری این محصول برای کشاورزی به شدت افزایش یافته است.

چرا خاک به هیومیک اسید احتیاج دارد

به دلیل انجام کشاورزی و فعالیت مکرر بر روی زمین های کشاورزی خاک مرغوبیت خود را ازدست می دهد و خاک نمیتواند مواد مغذی لازم را به گیاه برساند. به همین دلیل باید یک راه حلی برای این مشکل یافت. یک راهی که بدون آسیب به خاک، محیط زیست و انسان نیاز گیاهان را برطرف کند. برای احیای خاک نیاز به چندین سال زمان است .که این زمان زیادی نیاز دارد و برای کشاورزان مناسب نیست. برای احیای خاک باید از مواد مرغوب و خارجی استفاده کرد که مهمترین آن اسید هیومیک مرغوب است.

کاربرد هیومیک اسید درکشاورزی

هیومیک اسید با مواد و ساختاری که دارد برای خاک بسیار عالی است زیرا نفوذ آب را به داخل خاک آسان می کند و باعث می شود آب در اطراف ریشه ماندگار باشد. مانند یک اسفنج عمل می کند و جذب آب را چندین برابر می کند. حفظ این رطوبت به خصوص در هنگام خشکی خاک بسیار مفید است. زیرا در هنگام خشکی رطوبت ریشه را دوچندان می کند. هیومیک اسید باعث کاهش تبخیر آب از روی گلبرگ ها می شود.

کشاورزانی که از این ماده استفاده می کنند نسبت به کسانی که از آن استفاده نمی کنند محصول بیشتری را برداشت می کنند. اسید هیومیک یک منبع انرژی برای میکروب و باکتری خاک است و فعالیت های میکروبی را در زیر خاک زیاد می کند. عملکرد دیگر اسید هیومیک  افزایش کارایی کودها و کاهش آلودگی آب است. از دیگر تاثیرات این ماده افزایش جذب عناصر مورد نیاز خاک مانند فسفر ،پتاسیم و نیتروژن است. هم از طریق برگ و هم از طریق ریشه عناصر مورد نیاز را جذب می کند. تاثیر مستقیم بر رشد گیاه و کیفیت محصول دارد. همچنین سبب افزایش جوانه زنی بذر می شود.

لئوناردیت چیست و چگونه عمل می کند؟

لئوناردیت کود نیست. این ماده به عنوان نرم کننده خاک و به عنوان کاتالیزور زیستی و محرک زیستی عمل می کند. این ماده دوز غلیظ مواد مغذی ضروری ، ویتامین ها و عناصر کمیاب در مقایسه با سایر مواد آلی برای گیاهان و خاک فراهم می کند. محصولات ، لئوناردیت رشد گیاه (تولید زیست توده) و حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد. یکی دیگر مزیت لئوناردیت اثربخشی طولانی مدت آن است ، زیرا به سرعت تجزیه نمی شود

خرید و قیمت اسید هیومیک

همانطور که در مطالب پیشین اشاره شد، اسید هیومیک جزو یکی از کودهای اصلی و آلی بوده که بخش وسیعی از گستره خاک را تشکیل می دهد. برای خرید اسید هیومیک باید اطلاعاتی در مورد  مشخصات و قیمت اسید هیومیک داشته باشید. علاوه بر مشاهده قیمت اسید هیومیک باید به بررسی جزئیات اصلی این مواد گیاهی ارزشمند نیز بپردازید.

از آن جایی که خاک نمی تواند موادی که در طبیعت وجود دارد را به درستی تجزیه نماید و در اختیار موجودات زنده از جمله گل و گیاهان قرار دهد؛ اسید هیومیک این کار را انجام خواهد داد. با کمک این محصول می توانید کویرهای خشک را نیز سرسبز و بارور نمود البته اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد. هیومیک اسیدها به صورت مایع، جامد و گرانولی در بازار وجود دارند که همه آن ها کاربرد مشخصی دارند.

اسید هیومیک مایع 5 لیتری

از لحاظ اقتصادی با کاهش 30 درصدی استفاده از کودها و سموم دفع آفات و همچنین رشد بهتر و سالم گیاهان از طریق جذب بهتری که در خاک انجام می گیرد، مقرون به صرفه است.خرید کود اسید هیومیک در بازار معمولا همراه با مشخصات و قیمت به خریداران عرضه می گردد تا به انتخاب و تصمیم گیری درست انتخاب شود. باید گفت که مصرف اسید هیومیک در صنایع گوناگونی انجام می شود. مثلا در کشاورزی به شکل عمده ای این ماده را مورد استفاده قرار می دهند و از آن کود تولید می کنند که بسیاری کاربردی است و در عین حال، مورد توجه کشاورزان هم قرار گرفته است.

عمدتا در دو شکل مایع و پودری در دسترس عموم قرار می گیرد. مواد مغذی گیاهان بهینه می شود. و تا 70٪ عملکرد افزایش می یابد. بهترین نتیجه اقتصادی را می توان در خاکهای سبک و شنی بدون هوموس و همچنین در خاکهایی که با کشت مجدد قوام خود را ازدست داده اند، بدست آورد. با استفاده از اسید هیومیک می توان چمن های سبز ، گیاهان زینتی ، محصولات کشاورزی و جنگل ها را با کیفیت و منظم به دست آورد. برای بهبود حاصلخیزی خاک و رشد گیاه مهمترین ویژگی وجود اسید هیومیک در آنها است.

حفظ و بهبود حاصلخیزی خاک با هیومیک اسید

مطالعات علمی فعلی نشان می دهد که حاصلخیزی خاک تا حد بسیار زیادی توسط گیاه تعیین می شود. از مزیا وخاصیت های اسیدهای هیومیک ، ظرفیت تبادل کاتیونی بالا (CEC) ، میزان اکسیژن و همچنین ظرفیت بالای نگهداری آب است. برای بهبود حاصلخیزی خاک و رشد گیاه، مهمترین ویژگی وجود اسیدهای هیومیک در آنهاست. توانایی اتصال یونهای فلزی نامحلول ، اکسیدها و هیدروکسیدها و آزاد کردن آنها به آرامی و به طور مداوم توسط اسیدهای هیومیک انجام می گیرد.

کاربرد اسید هیومیک نوع پودری

اسید هیومیک انواع مختلف دارد که نوع پودری آن توسط شرکت سازنده در بسته های مقوایی عرضه می گردد. همچنین در بسته ها پلاستیکی و کیسه هم تولید می گردد .از مشخصات نوع پودری هیومیک اسید این است که شبیه آرد است. با این روش می توانید اصل بودن این محصول را تشخیص بدهید. میتوانید کمی جوهر نمک به آن اضافه کنید که در صورت قهوه ای شدن ته نشین آن از نوع مرغوب و اصل خواهد بود. اما این نوع از کود مشخصات دیگری هم دارد که مثلاً می شود آن را در محلول های متفاوتی به مایع تبدیل نمود و مورد استفاده قرار داد. این کود در موارد زیر کاربرد دارد:

اسید هیومیک پودری 1 کیلویی

اثرات فیزیکی ، شیمیایی اسید هیومیک در کشاورزی

اسیدهای هیومیک به طور فیزیکی شامل مزایایی مانند:

اسیدهای هیومیک از نظر شیمیایی خاصیت تثبیت خاک را تغییر می دهند ، با مزایایی مانند:

ریشه افزایش می دهد

بطور قابل توجهی بهره وری از کودهای معدنی خاص افزایش می یابد.

اسیدهای هیومیک از نظر بیولوژیکی باعث تحریک گیاه و فعالیت میکروارگانیسم ها می شوند.

اهمیت استفاده از کود اسید هیومیک در کشاورزی

کود اسید هیومیک یکی از کود های ارزشمند در کشاورزی است که مواد استفاده گوناگون دارد. کشاورزانی که کار کشت محصولات و میوه ها را انجام می دهند این نوع کود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. خواص این کود به حدی است که آن را بهترین نوع کود شیمیایی می دانند؛ البته باید نوع مصرف و این که در چه اقلیمی و خاکی مورد استفاده قرار می گیرد در نظر داشت.

اسید هیومیک مایع یک لیتری

در این جا به مزایای اسید هیومیک کشاورزی اشاره کنیم که کاربردهای مختلفی دارد و می تواند به حاصل خیزی خاک، کمک زیادی نماید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *