اسید هیومیک ماده ای معدنی است که ترکیب پیچیده از چندین اسید مختلف دارد و در دو نوع مایع و جامد در بازار عرضه می گردد. این ماده در طول سالیان دراز در اعماق زمین در اثر عوامل محیطی مانند دما، فشار هوا و ترکیب مواد آلی ساخته می شود. یک خاک حاصلخیز شامل 3 الی 10 درصد هیومیک اسید است. بنابراین هیومیک اسید ماده ای معدنی است که در طی میلیون ها سال از بقایای گیاهان تشکیل می شود و آخرین ترکیبات تجزیه پوسیده طبیعی گیاهان و حیوانات هستند.اسید هیومیک مایع 20 لیتری

اسید هیومیک به رنگ قهوه ای تیره است و دارای ترکیبات ازت ،فسفر و گوگرد با درصد های مختلف است. در این ماده آلی برخی از خواص فلزات مانند مس،روی منیزیم و کلسیم وجود دارد. این اسید کارایی بسیار زیادی را برای بهبود و افزایش رشد گیاهان دارد. و باعث جذب مواد مغذی از خاک توسط گیاهان است. اسید هیومیک یکی از قویترین کودهای ارگانیک است.

باعث رشد ریشه و محصول دهی زیاد گیاهان می شود.این ماده باعث می شود تا گیاهان و درختان نیاز کمتری به ازت داشته باشند که همین باعث صرفه جویی در کود شیمیایی می شود. اسیدهای هیومیک ترکیبات مغذی ، به ویژه آهن را در خاک کلات می کنند و به شکلی مناسب برای گیاه تبدیل می کنند. همچنین  با عناصر و مواد مغذی که دارد باعث تغذیه ریشه گیاه می شود. اسیدهای هیومیک یک روش طبیعی و آلی  برای تأمین گیاهان و خاک با دوز غلیظ از مواد مغذی ضروری ، ویتامین ها و عناصر کمیاب است. آنها مولکول های پیچیده ای هستند که به طور طبیعی در خاک ، ذغال سنگ نارس ، اقیانوس ها و آب های شیرین وجود دارند.

اسیدهای هیومیک و منابع آنها

هیومیک اسیدها در آبها و خاک ها وجود دارند و از تجزیه گیاهان وحیوانات به وجود می آید. بعد از مرگ گیاهان و حیوانات، مولکول های آنها در خاک هستند و توسط باکتری ها ،قارچ ها ،کرمها و حشرات مصرف می شود. با این همه تغییرات یک ماده مقاوم باقی می ماند که هوموس نامیده می شود. هوموس یک کلمه کلی است که به ترکیبات بسیار مقاوم در مقابل تجزیه گفته می شود و موادی پایدار هستند.

هوموس ها از سه ترکیب اسید فولیک ، اسید هیومیک و هیومین تشکیل می شوند. اسید فولیک ها و هیومین ها به دلیل مواد مغذی که دارند برای خاک بسیار با ارزش هستند. هیومیک اسید شامل نمکهای هومات و فولات استدر یک لایه خاص از زغال سنگ نرم قهوه ای که به مرحله لیگنیت نرسیده باشد حدود 85% اسید هیومیک یافت می شود. این لایه ذغال قهوه ای نرم در سطح بین المللی لئوناردیت نامیده می شود. تولید تجاری این محصول برای کشاورزی به شدت افزایش یافته است.

چرا خاک به هیومیک اسید احتیاج دارد

به دلیل انجام کشاورزی و فعالیت مکرر بر روی زمین های کشاورزی خاک مرغوبیت خود را ازدست می دهد و خاک نمیتواند مواد مغذی لازم را به گیاه برساند. به همین دلیل باید یک راه حلی برای این مشکل یافت. یک راهی که بدون آسیب به خاک، محیط زیست و انسان نیاز گیاهان را برطرف کند. برای احیای خاک نیاز به چندین سال زمان است .که این زمان زیادی نیاز دارد و برای کشاورزان مناسب نیست. برای احیای خاک باید از مواد مرغوب و خارجی استفاده کرد که مهمترین آن اسید هیومیک مرغوب است.

کاربرد هیومیک اسید درکشاورزی

هیومیک اسید با مواد و ساختاری که دارد برای خاک بسیار عالی است زیرا نفوذ آب را به داخل خاک آسان می کند و باعث می شود آب در اطراف ریشه ماندگار باشد. مانند یک اسفنج عمل می کند و جذب آب را چندین برابر می کند. حفظ این رطوبت به خصوص در هنگام خشکی خاک بسیار مفید است. زیرا در هنگام خشکی رطوبت ریشه را دوچندان می کند. هیومیک اسید باعث کاهش تبخیر آب از روی گلبرگ ها می شود.

کشاورزانی که از این ماده استفاده می کنند نسبت به کسانی که از آن استفاده نمی کنند محصول بیشتری را برداشت می کنند. اسید هیومیک یک منبع انرژی برای میکروب و باکتری خاک است و فعالیت های میکروبی را در زیر خاک زیاد می کند. عملکرد دیگر اسید هیومیک  افزایش کارایی کودها و کاهش آلودگی آب است. از دیگر تاثیرات این ماده افزایش جذب عناصر مورد نیاز خاک مانند فسفر ،پتاسیم و نیتروژن است. هم از طریق برگ و هم از طریق ریشه عناصر مورد نیاز را جذب می کند. تاثیر مستقیم بر رشد گیاه و کیفیت محصول دارد. همچنین سبب افزایش جوانه زنی بذر می شود.

لئوناردیت چیست و چگونه عمل می کند؟

لئوناردیت کود نیست. این ماده به عنوان نرم کننده خاک و به عنوان کاتالیزور زیستی و محرک زیستی عمل می کند. این ماده دوز غلیظ مواد مغذی ضروری ، ویتامین ها و عناصر کمیاب در مقایسه با سایر مواد آلی برای گیاهان و خاک فراهم می کند. محصولات ، لئوناردیت رشد گیاه (تولید زیست توده) و حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد. یکی دیگر مزیت لئوناردیت اثربخشی طولانی مدت آن است ، زیرا به سرعت تجزیه نمی شود

خرید و قیمت اسید هیومیک

همانطور که در مطالب پیشین اشاره شد، اسید هیومیک جزو یکی از کودهای اصلی و آلی بوده که بخش وسیعی از گستره خاک را تشکیل می دهد. برای خرید اسید هیومیک باید اطلاعاتی در مورد  مشخصات و قیمت اسید هیومیک داشته باشید. علاوه بر مشاهده قیمت اسید هیومیک باید به بررسی جزئیات اصلی این مواد گیاهی ارزشمند نیز بپردازید.

از آن جایی که خاک نمی تواند موادی که در طبیعت وجود دارد را به درستی تجزیه نماید و در اختیار موجودات زنده از جمله گل و گیاهان قرار دهد؛ اسید هیومیک این کار را انجام خواهد داد. با کمک این محصول می توانید کویرهای خشک را نیز سرسبز و بارور نمود البته اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد. هیومیک اسیدها به صورت مایع، جامد و گرانولی در بازار وجود دارند که همه آن ها کاربرد مشخصی دارند.

اسید هیومیک مایع 5 لیتری

از لحاظ اقتصادی با کاهش 30 درصدی استفاده از کودها و سموم دفع آفات و همچنین رشد بهتر و سالم گیاهان از طریق جذب بهتری که در خاک انجام می گیرد، مقرون به صرفه است.خرید کود اسید هیومیک در بازار معمولا همراه با مشخصات و قیمت به خریداران عرضه می گردد تا به انتخاب و تصمیم گیری درست انتخاب شود. باید گفت که مصرف اسید هیومیک در صنایع گوناگونی انجام می شود. مثلا در کشاورزی به شکل عمده ای این ماده را مورد استفاده قرار می دهند و از آن کود تولید می کنند که بسیاری کاربردی است و در عین حال، مورد توجه کشاورزان هم قرار گرفته است.

عمدتا در دو شکل مایع و پودری در دسترس عموم قرار می گیرد. مواد مغذی گیاهان بهینه می شود. و تا 70٪ عملکرد افزایش می یابد. بهترین نتیجه اقتصادی را می توان در خاکهای سبک و شنی بدون هوموس و همچنین در خاکهایی که با کشت مجدد قوام خود را ازدست داده اند، بدست آورد. با استفاده از اسید هیومیک می توان چمن های سبز ، گیاهان زینتی ، محصولات کشاورزی و جنگل ها را با کیفیت و منظم به دست آورد. برای بهبود حاصلخیزی خاک و رشد گیاه مهمترین ویژگی وجود اسید هیومیک در آنها است.

حفظ و بهبود حاصلخیزی خاک با هیومیک اسید

مطالعات علمی فعلی نشان می دهد که حاصلخیزی خاک تا حد بسیار زیادی توسط گیاه تعیین می شود. از مزیا وخاصیت های اسیدهای هیومیک ، ظرفیت تبادل کاتیونی بالا (CEC) ، میزان اکسیژن و همچنین ظرفیت بالای نگهداری آب است. برای بهبود حاصلخیزی خاک و رشد گیاه، مهمترین ویژگی وجود اسیدهای هیومیک در آنهاست. توانایی اتصال یونهای فلزی نامحلول ، اکسیدها و هیدروکسیدها و آزاد کردن آنها به آرامی و به طور مداوم توسط اسیدهای هیومیک انجام می گیرد.

کاربرد اسید هیومیک نوع پودری

اسید هیومیک انواع مختلف دارد که نوع پودری آن توسط شرکت سازنده در بسته های مقوایی عرضه می گردد. همچنین در بسته ها پلاستیکی و کیسه هم تولید می گردد .از مشخصات نوع پودری هیومیک اسید این است که شبیه آرد است. با این روش می توانید اصل بودن این محصول را تشخیص بدهید. میتوانید کمی جوهر نمک به آن اضافه کنید که در صورت قهوه ای شدن ته نشین آن از نوع مرغوب و اصل خواهد بود. اما این نوع از کود مشخصات دیگری هم دارد که مثلاً می شود آن را در محلول های متفاوتی به مایع تبدیل نمود و مورد استفاده قرار داد. این کود در موارد زیر کاربرد دارد:

 • گیاهان خانگی
 • گلدان های آپارتمانی
 • صیفی جات
 • درختان باغ ها
 • زمین ها زراعی
 • گلخانه ها

اسید هیومیک پودری 1 کیلویی

اثرات فیزیکی ، شیمیایی اسید هیومیک در کشاورزی

اسیدهای هیومیک به طور فیزیکی شامل مزایایی مانند:

 • ساختار بهتر خاک، مانع از دست رفتن زیاد آب و مواد مغذی در خاکهای شنی سبک می شود ، به طور همزمان آنها را از طریق تجزیه به خاکهای با مواد مغذی تبدیل می کند. هوادهی خاک و ماندگاری آب بهبود یافته و اقدامات برای کشت تسهیل می شود.
 • با افزایش توانایی کلوئیدها از ترک خوردگی خاک ، روان شدن آبهای سطحی و فرسایش خاک جلوگیری می کند.
 • به شل شدن و خرد شدن خاک کمک می کند و در نتیجه هوادهی خاک و همچنین کارایی خاک را افزایش می دهد.
 • ظرفیت نگهداری آب در خاک را افزایش می دهد و بنابراین به مقاومت در برابر خشکسالی کمک می کند.
 • رنگ خاک را تیره می کند و بنابراین به جذب انرژی خورشید کمک می کند.

اسیدهای هیومیک از نظر شیمیایی خاصیت تثبیت خاک را تغییر می دهند ، با مزایایی مانند:

 • خاکهای اسیدی و قلیایی را خنثی می کند. مقدار pH خاک را تنظیم می کند.
 • جذب مواد مغذی و آب توسط گیاهان را بهبود و بهینه می کند.
 • خصوصیات بافر کننده خاک را افزایش می دهد.
 • به عنوان محرک طبیعی برای یونهای فلزی تحت شرایط قلیایی عمل می کند و جذب آنها را توسط

ریشه افزایش می دهد

 • دارای مواد آلی و معدنی ضروری برای رشد گیاه است.
 • کودهای غیر آلی محلول در آب را در مناطق ریشه حفظ می کند و شستشو مواد معدنی را کاهش می دهد.
 • دارای ظرفیت تبادل کاتیونی بسیار بالا است.
 • فراهم کردن عناصر غذایی (N ، P ، K + Fe ، Zn و سایر عناصر کمیاب) و در دسترس قرار دادن برای گیاهان .
 • جذب نیتروژن توسط گیاهان را افزایش می دهد.
 • واکنش فسفر را با کلسیم ، آهن ، منیزیم و آل کاهش می دهد .

بطور قابل توجهی بهره وری از کودهای معدنی خاص افزایش می یابد.

 • دی اکسید کربن را از کربنات کلسیم خاک آزاد می کند و استفاده از آن را در فتوسنتز امکان پذیر می کند.
 • به از بین بردن کلروز ناشی از کمبود آهن در گیاهان کمک می کند.
 • وجود مواد سمی در خاک را کاهش می دهد.

اسیدهای هیومیک از نظر بیولوژیکی باعث تحریک گیاه و فعالیت میکروارگانیسم ها می شوند.

 • آنزیم های گیاهی را تحریک کرده و تولید آنها را افزایش می دهد.
 • به عنوان یک کاتالیزور آلی در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی عمل می کند.
 • رشد و تکثیر میکروارگانیسم های مطلوب در خاک را تحریک می کند
 • مقاومت طبیعی گیاه در برابر بیماری ها و آفات را افزایش می دهد.
 • رشد ریشه را به ویژه به صورت عمودی تحریک می کند و باعث جذب بهتر مواد مغذی می شود.
 • تنفس ریشه و تشکیل ریشه را افزایش می دهد.
 • توسعه کلروفیل ، قندها و اسیدهای آمینه در گیاهان را تقویت می کند و به آنها در فتو سنتزکمک می کند.
 • میزان ویتامین و مواد معدنی گیاهان را افزایش می دهد.
 • دیواره سلولهای موجود در میوه ها را ضخیم کرده و مدت زمان نگهداری را طولانی می کند.
 • جوانه زنی و ماندگاری بذرها را افزایش می دهد.
 • با تسریع در تقسیم سلولی ، افزایش گیاه ، رشد گیاه را تحریک می کند و سرعت رشد در سیستم های ریشه ای و عملکرد ماده مغذی را افزایش می دهد.
 • کیفیت عملکرد را افزایش می دهد. ظاهر جسمی و ارزش غذایی گیاهان را بهبود می بخشد.

اهمیت استفاده از کود اسید هیومیک در کشاورزی

کود اسید هیومیک یکی از کود های ارزشمند در کشاورزی است که مواد استفاده گوناگون دارد. کشاورزانی که کار کشت محصولات و میوه ها را انجام می دهند این نوع کود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. خواص این کود به حدی است که آن را بهترین نوع کود شیمیایی می دانند؛ البته باید نوع مصرف و این که در چه اقلیمی و خاکی مورد استفاده قرار می گیرد در نظر داشت.

اسید هیومیک مایع یک لیتری

در این جا به مزایای اسید هیومیک کشاورزی اشاره کنیم که کاربردهای مختلفی دارد و می تواند به حاصل خیزی خاک، کمک زیادی نماید:

 • به ریشه زایی گیاه کمک می کند و آن را به مدت طولانی مرطوب نگه می دارد.
 • باعث می شود تا گیاه رشد خوبی داشته وسرعت رشد گیاه را افزایش می دهد.
 • از PH خاک می کاهد.
 • بی ضرر است و برای گیاه و زمین کشاورزی آسیبی نمی رساند.  و غیره …

 

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
کود آهن یا کود کلات آهن
آموزشی

کود آهن یا کود کلات آهن

آهن از جمله مهم ترین عناصر مورد نیاز در روند رشد گیاهان است. فرقی ندارد که برای درختی بزرگ استفاده شود یا  گلدانی کوچک از

بهترین زمان کود مرغ برای پسته
آموزشی

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

پسته نمونه ای از درخت های مقاوم است که در خاک های کشور ایران، سوریه، ترکمنستان و افغانستان رشد می کند. این خشکبار خوش طعم،

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی
آموزشی

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

پیش از پرداختن به مبحث تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی باید بگوییم که گوجه فرنگی میوه ای بسیار کاربردی است به عنوان مثال