تاثیر کود آمینو اسید بر گیاهان :  باید بدانیم که قلب و مرکز کنترل و نظارت کل گیاه آمینو اسیدها هستند. آنها بر تمامی قسمت‌های گیاه تاثیر مهم و مثبت می‌گذارند.

آمینو اسیدها تقویت سلول‌های گیاهی را بر عهده داشته و گیاه را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کنند. آمینو اسیدها می‌توانند ریشه گیاه را تقویت کرده و مواد مغذی موجود در خاک را افزایش دهند.

 اگر عملکرد آمینو اسیدها عالی باشد کارکرد تمامی قسمت‌های گیاه نیز عالی خواهد شد. حال چنانچه می‌خواهید از رشد گیاهتان نتیجه عالی بگیرید، باید بدانید که آمینو اسیدها نقش تعیین کننده و تاثیر گذاری بر ساختار کلی گیاهان خواهند داشت. اگر می‌خواهید با نقش آمینو اسیدها در گیاه به طور کامل آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

شناخت تاثیر کود آمینو اسید بر گیاهان

برای رسیدن به نتیجه مطلوب در هر کار، این وظیفه ماست، که دانش و اطلاعات خود را بالا برده تا بتوانیم، شرایط عالی برای رشد گیاه و محصولات خود فراهم کنیم. برای کشت هر محصول، ابتدا باید نیازهای آن را بدانیم و با مرتفع کردن این نیازها بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم کرده تا میزان بهروری گیاه را بالا بریم.

از جمله موارد اصلی و کلیدی در رشد گیاهان، آمینو اسیدها هستند. زمانی که گیاه در دوره‌ی رشد خود قرار دارد یعنی زمان رسیدن میوه و پر شدن دانه‌های گیاه، از نظر فیزیولوژیکی گیاه به تغذیه زیاد برای انجام متابولیسم خود احتیاج دارد.

آمینو اسیدها به زبان ساده غذای آماده برای گیاهان هستند. شما برای رسیدن به نتیجه‌ای عالی در رشد و فرآیند باروری گیاه خود، باید از آمینو اسیدها به عنوان عنصری سازنده و تعیین کننده در ساختار کلی گیاه توجهی ویژه داشته‌باشید. مرکز کنترل گیاهان آمینو اسیدها هستند‌ که بر تمامی اجزای گیاهان تاثیر بسزایی دارند و حتی باعث تقویت مواد مغذی خاک نیز ‌می‌شود‌.

به طور کلی کودها شامل مواد و عناصر پر مصرفی چون نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر کم مصرفی مانند روی و آهن هستند.

 محرکهای رشدی، شامل میکروارگانیسم‌هایی بوده که مستقیما توسط گیاه جذب نمی‌شوند، اما این عناصر در گیاه باعث می‌شود که آنها مواد مغذی خود را بهتر جذب کرده و گیاه را در برابر استرسهای و تنش‌هایی چون: کم آبی، شوری، گرمازدگی، سرمازدگی، آفات و حمله حشرات و دیگر تنش‌ها مقاوم کند. نهایتا میزان کمیت و کیفیت محصول را افزایش دهد‌.

جهت بدست آوردن اسید آمینه‌ها از سه روش: هیدرولیز اسیدی، هیدرولیز اسیدی کنترل شده و هیدرولیز آنزیمی می‌توان استفاده کرد.

 البته گاهی بی‌توجهی کشاورزان به این کود، میزان بهره‌وری گیاه را به شدت پایین می‌آورد. این کود به عنوان یک تحریک کننده زیستی و حیاتی برای گیاه است، این کود در آب حل شده و جذب مواد غذایی را در گیاه بالا می‌برند. این کود را از طریق محول‌پاشی و از طریق ریشه به گیاه می افزایند.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت انار

 اسید آمینه ها چه فوایدی برای گیاهان دارند؟

از مهم‌ترین عناصر بنیادی گیاه در مرحله رشد پروتئین‌ها، آمینو اسیدها هستند. استفاده از آمینو اسیدها برای گیاهان مزایای زیادی دارد. تقریبا ۲۰ نوع آمینو اسید در فرایندهای پروتئینی گیاه وجود دارد. تحقیقات جدید حاکی از آن است که آمینو اسید روی گیاه بسیار تاثیر داشته و نقش بسیار مهمی در ساختار گیاه و فعالیت حیاتی آن دارد.

آمینو اسیدهای موجود در خاک می‌تواند خاک را یکنواخت کرده و اجازه ‌دهد که، آمینو اسیدهایی که در سطح خاک وجود دارد توسط ریشه جذب شده و گیاه را تغذیه کند. گیاهان مانند دیگر موجودات زنده برای رشد و استفاده از نیروهای طبیعی چون نور و باران و. . . به مکانیزم‌های خاصی احتیاج دارند.

گیاه، هیدروژن لازم را از آب داخل خاک توسط ریشه دریافت می‌کند. گیاه برای عمل فتوسنتز به هیدرات کربن نیاز دارد که به مرور زمان در خاک ایجاد می‌شود. گیاهان جهت کسب هیدرات کربن نیتروژن احتیاج به آزاد کردن انرژی دارند، مزیت استفاده از اسید آمینه این است که؛ این انرژی را در گیاه ذخیره می‌کند.

 کشاورزان باید به استفاده از اسید آمینه برای گیاه اهمیت داده و بدانند که استفاده از منبع اسید آمینه بیرونی رشد گیاه را بالاتر برده و گیاه سالم‌تری خواهند داشت. این عنصر برای رشد و سوخت و ساز گیاه نقش مهمی‌دارد.

کود کالمکس برای انگور

 مزیت‌های تاثیر اسید آمینه‌ها را می‌توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

کود برای درشت شدن خرما

 چگونگی مصرف کود آمینو اسید بر گیاهان

برای گیاهان آپارتمانی از کود پودری استفاده کنید، زیرا نوع مایع آن ماندگاری زیادی نداشته و پس از باز شدن درب قوطی کود به سرعت باید استفاده شود. و پس از سه ماه دیگر خاصیت ندارد.

 از کود آمینو اسید برای گیاهان آپارتمانی هر ۱ ماه یکبار به روش محلول پاشی یا آبیاری استفاده کنید. برای گیاهان در فضای باز نیز هر یکماه یکبار ۱بار از طریق محول‌پاشی برگی یا در هنگام آبیاری استفاده کنید.

میزان استفاده از کود اسید آمینه به این صورت است که، ۲ گرم را در یک لیتر آب مخلوط کرده و هر یکماه به صورت آبیاری و هر دو ماه روی برگها اسپری کنید تا هم گیاه و هم خاک از کود بهره‌مند شوند.

کود پتاس بالا برای مرکبات

جمع بندی تاثیر کود آمینو اسید بر گیاهان

از جمله بهترین محرکهای رشد در گیاهان و کاهش دهنده‌ی میزان انواع تنش در آنها آمینو اسیدها هستند. برای داشتن گیاهان شاداب با بهره‌وری بالا حتما از آمینو اسیدها استفاده کنید. از کود آمینو اسید در شرایط حساس گیاه مثلا در دوران گلدهی گیاه، پس از پیوند زدن گیاه، در دوره تنش‌های آب و هوایی می‌توان استفاده کرد. در این مقاله به فواید و خواص آمینو اسیدها پرداختیم و با این تفاسیر می‌توان به این نتیجه رسید که، بهتر است به طور جدی آمینو اسیدها را در برنامه غذایی گیاهان‌ خود قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *