ایران کود

شماره تماس:

09151228827

بهترین زمان کوددهی درخت سیب

بهترین کود برای باردهی درختان سیب

بهترین زمان کوددهی درخت سیب

کود دهی یک راه عالی تغذیه درختان سیب از مواد مغذی به ویژه نیتروژن است،  نیتروژن رشد رویشی درختان  را تقویت  می‌کند که دقیقاً همان چیزی است که لازم  قبل از رسیدن درخت سیب به سال‌های میوه‌دهی، استفاده شود.همیشه قبل از استفاده از هر گونه کود خاک خود را آزمایش کنید. خاک های مختلف می توانند مقادیر متفاوتی از عناصر غذایی  مورد نیاز برای حمایت از سلامت و توسعه درخت سیب داشته باشند.اگر خاک فاقد هرگونه مواد مغذی لازم (نیتروژن، فسفات، پتاس و غیره) است، حتماً کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تکمیل کند.همچنین برای خرید کود فسفیت پتاسیم شوک در تماس باشید.

هرس درخت سیب

زمان  کوددهی درختان سیب

در خاک های غنی از مواد مغذی، تا زمانی که درختان سیب شروع به میوه دادن کنند می توانید از کود استفاده نکنید اما اگر درختان رشد ضعیفی داشتند یا به عبارتی نتوانستند به طور متوسط 8 تا 12 سانتی متر رشد  رویشی جدید در طول فصل رشد داشته باشند ، کوددهی را از بهار سال  آینده انجام دهید.به طور معمول، کودهی درختان سیب باید در طول فصل رشد انجام  شود، بنابراین  زمان کوددهی این درختان در اوایل بهار است که بهتر تا اوایل تیرماه  متوقف شود. اما برای کوددهی اصولی  و باروری بهتر  حتما از کارشناسان متخصص استفاده کنید.پس از شروع میوه دهی درختان سیب، استفاده از کود با نیتروژن متعادل  یک بار در اوایل بهار برای درختان سیب میوه دار توصیه می شود.درختان سیبی که برای تولید میوه کشت می شوند انرژی زیادی مصرف می کنند. هرس سالانه و کود دهی درختان سیب به آنان  کمک می کند تا انرژی خود را بر تولید محصولی پربار متمرکز کند.

در حالی که درختان سیب مصرف کننده متوسطی از اکثر مواد مغذی هستند، از  کودهای پتاسیم و کلسیم زیادی استفاده می شود  بنابراین، این نوع کودها باید هر سال هنگام تغذیه درخت سیب استفاده  شوند.

 

نحوه کوددهی درختان سیب 

درختان بالغ  سیب سیستم های ریشه ای بزرگی دارند که می تواند  حدود 2  برابر قطر درخت  به سمت بیرون گسترش یابند و عمق آن به 1 متربرسد.این ریشه‌های عمیق آب را جذب می‌کنند و مواد مغذی اضافی را برای سالیان  متوالی ذخیره می‌کنند، اما ریشه‌های تغذیه‌کننده کوچک‌تری نیز وجود دارند که در حدود 30 سانتی متری  خاک قرار دارند که اکثر مواد مغذی را جذب می‌کنند. در زمان کوددهی درختان سیب کود موردنظر باید به طور یکنواخت روی سطح  خاک پخش شود،  بهتر است حدود  30 سانتی متر  دورتر از تنه انجام شود.اگر درختان سیب  خود را با کودهای سه بیست تغذیه می کنید بهتر این نوع کود را به میزان 454 گرم در هر 2.5 سانتی متر قطر تنه با اندازه گیری 30 سانتی متر  از سطح زمین پخش کنید.حداکثر مقدار استفاده از کودهای سه بیست در درختان سیب  1 کیلوگرم در سال است.از طرف دیگر، می‌توانید  به صورت نواری یک نوار 15 سانتی‌متری از کود  نیترات کلسیم را به میزان 302 گرم در هر 2.5 سانتی‌متر قطر تنه پخش کنید. همچنین در صورت استفاده از کودهای سولفات پتاس نیز به همین روش عمل کنید. اما کودهای سولفات پتاس و نیترات کلسیم از 5675 گرم بیشتر استفاده نشوند.

کود پتاس بالا برای میوه درخت سیب

نحوه کوددهی درختان جوان سیب

درختان سیب جوان، از سن یک تا سه سالگی، باید حدود یک 30  سانتی متر یا بیشتر در طول  سال رشد کنند، در غیر این صورت کود های سه بیست  را باید در سال دوم و سوم 50 درصد افزایش دهید.درختانی که چهار سال یا بیشتر سن دارند ممکن است بسته به رشدشان نیاز به نیتروژن بیشتری  داشته باشند،  بنابراین اگر کمتر 15 سانتی متر رشد کردند، از مقدار بیشتری از کود  استفاده  کنید.

اما در صورت رشد  بیش از یک 30 سانتی متر،  در صورت نیاز از  کود سولفور  و بور یا نیترات  کلسیم  استفاده شود.

رفع کمبود بور در درختان سیب

کمبود بور در بین درختان سیب رایج است که نشانه آن ایجاد  لکه‌های قهوه‌ای و چوب پنبه‌ای در داخل سیب می باشد. در صورت کمبود شدید  منجر به مرگ جوانه در انتهای شاخه می  شود. برای جلوگیری از کمبود بور در درختان سیب از بوراکس( اسید بوریک ) هر سه تا چهار سال به مقدار ½ پوند یا  (227 گرم) برای هر درخت کافی  است.

کوددهی درخت سیب برای کمبود کلسیم

کود پتاسیم  در درختان سیب  اندازه و رنگ میوه را بهبود می بخشد و از آسیب سرمازدگی در بهار محافظت می کند. برای کاربرد معمولی، 1/5 پوند (91 گرم) پتاسیم در هر (9 متر مربع) در سال استفاده می شود.کمبود پتاسیم منجر به پیچ خوردگی برگ ها و قهوه ای شدن برگ های مسن تر و میوه های کم رنگ تر از حد  معمولی می شود. در صورت مشاهده علائم کمبود، (136-181 گرم) از پتاسیم در هر (9 متر مربع) استفاده کنید.

برای خرید انواع کود و دریافت مشاوره با ایرانکود در تماس باشید با تشکر از همراهی شما عزیزان .

پیمایش به بالا