کود مرغی شوک : مقدار مصرف کود مرغی شوک  برای هر درخت

کود مرغی اغلب به صورت خشک و پلت شده به فروش می رسد، فرم های خشک شده، پلت شده و پودری از بستر مرغ تازه خانگی بهتر است به صورت کمپوست استفاده شود.

ارزش کود مرغی به عنوان یک کود آلی و منبع مواد مغذی گیاهی قرن هاست که شناخته شده است. حتی با وجود اثرات مفید آن بر رشد گیاه، کود مرغی در مقایسه با کودهای تجاری، تنها درصد کمی از مواد مغذی مورد استفاده در زمین های زراعی را تشکیل می دهد.

در کشاورزی از حداکثر پتانسیل کود مرغی به دلایل مختلفی از

جمله فقدان اطلاعات در مورد ارزش آن به عنوان منبع مواد مغذی گیاه

عدم شناخت نحوه و مکان استفاده از آن

عدم شناخت ارزش اقتصادی آن استفاده نمی شود.

مقدار تولید کود مرغی شوک طیور

هر مرغ تقریباً 250 گرم کود تازه با رطوبت حدود 75 درصد تولید می کند. کودمرغی ممکن است  در اثر تبخیر به سرعت آب خود را از دست بدهد که محصول نهایی بسته به نوع بستر و مقدار ، تجهیزات آبیاری و سیستم تهویه دارای رطوبت 20-40 درصد است.

تخمین مقدار تولید کود مرغی  به شرح زیر است:

2.5 گرم برای هر جوجه گوشتی

20-30 گرم برای جوجه صنعتی

44 گرم  برای هر پرورش دهنده جوجه خانگی

8 گرم برای هر تخم مرغ

پلیت مرغی

ترکیب کودمرغی

بستر کود مرغی عمدتاً از فضولات و براده های چوب یا خاک اره تشکیل شده است. پرها و باقیمانده خوراک آنها اجزای دیگر بستر را تشکیل می دهند.

کود مایع حاصل از مرغ تخمگذار را می توان در خاک ذخیره کرد که باکتری ها مواد آلی موجود در آن را به گازها، مایعات و لجن تجزیه می کنند. ارزش و حفظ مواد  مغذی در کودها مدفوع شده  خاک برخلاف مرغداری سرپوشیده بیشتر است.

بستر مرغ و کود دامی از نظر ترکیب فیزیکی و شیمیایی متفاوت است. عوامل موثر بر ترکیب آنها عبارتند از:

نوع پرندگان پرورش یافته

تعداد پرندگان در واحد سطح

تراکم مواد مغذی خوراک و نوع و مقدار مواد بستر

زمان استفاده و….

البته عوامل محیطی در طول تولید و ذخیره سازی و روش های حمل و نقل پس از تولید نیز بر ترکیب کود مرغی تأثیر می گذارد.

جدول میانگین محتوای مواد مغذی گیاه کود مرغی( کیلوگرم )

پتاس فسفر آمونیوم نیتروژن نوع کود
48 54 10 64 بستر جوجه های گوشتی
35 55 8 36 کود مرغ مادر
35 40 7 31 کود مرغ پرورشی

کاربرد کود مرغی شوک

برای به حداکثر رساندن ارزش غذایی کودهای مرغی، آنها  را بلافاصله پس از استفاده  در خاک پخش کنید. 40 تا 70 درصد از کل نیتروژن موجود در این کودها در شش هفته اول رشد در دسترس درختان قرار می گیرد.

باقی مانده نیتروژن به آرامی با تجزیه بقایای آلی آزاد می شود که ممکن است به بیش از یک فصل رشد نیاز داشته باشد.

استفاده بهینه کود مرغی در درختان کاشته شده می تواند نیازهای فسفر و نیتروژن محصولات کشاورزی را تامین کند، سپس می توان  از کودهای تجاری برای تامین سایر مواد مغذی درختان استفاده  می شود.

فسفر درکود مرغی عمدتاً به شکل ارگانیک است و بسیار کندتر از نیتروژن در دسترس قرار می گیرد و به سرعت  هم تجزیه می شود که کیفیت آن به نحوه  اتصال در خاک مرتبط است.

پتاسیم در کود مرغ به صورت نمک معدنی وجود دارد. تمام اشکال پتاسیم در کود دامی در اکثر موارد به راحتی در دسترس هستند، اما در صورت عدم ترکیب، ممکن است به با شستشو از بین برود.

پلیت مرغی

چه مقدار کود مرغ را با خاک مخلوط می کنید؟

در مورد استفاده از کود مرغی  می توان آن را با خاک به نسبت یک قسمت کود به چهار قسمت خاک مخلوط کنید.

با توجه به نیتروژن بالای کود مرغی ، بهتر است  نسبت  آن را با توجه به نوع گیاهی در حال رشد  تنظیم کنیم.

به عنوان مثال اگر درختانی  را پرورش می دهید به عناصر سنگین نیاز دارند (نیتروژن زیاد  نیاز دارند)، می توانید از نسبت کود مرغی به خاک بیشتر استفاده کنید.

افزودن کود مرغی به خاک باعث بهبود کیفیت و حاصلخیزی آن می شود. مهم است که بدانید چه مقدار کود مرغی باید به خاک اضافه شود.

به طور کلی، کود مرغی باید را  به میزان بیش از 2-3 پوند به ازای هر 100 فوت مربع از سطح باغ اضافه شود.

همچنین قبل از افزودن آن  به خاک بهتر برای زیان کمتر به درختان  کمپوست شود.

از اوایل بهار یا پاییز زمانی که درختان  به طور فعال رشد نمی کنند، کود مرغ را به خاک بدهید. این به مواد مغذی زمان می دهد تا قبل از نیاز گیاه به آنها تجزیه شوند.

می توان کود مرغ را مستقیماً در باغ استفاده کرد؟

اگر به دنبال افزایش مواد مغذی در باغ خود هستید، کود مرغی یک گزینه عالی است. اما قبل از اینکه آن را به خاک خود اضافه کنید، چند نکته وجود دارد که باید بدانید.

کود مرغی سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که دارای مواد مغذی کلیدی برای گیاهان سالم هستند، همچنین حاوی مواد آلی است که می تواند به بهبود ساختار و زهکشی خاک کمک کند.

با این حال، از آنجایی که کود مرغی دارای نیتروژن بسیار بالایی است، در صورت عدم استفاده صحیح می تواند گیاهان را بسوزاند.

برای جلوگیری از سوختن گیاهان با ازت موجود در کود مرغی،  همیشه کود مرغی را با انواع دیگر کمپوست یا مالچ قبل از استفاده در باغ مخلوط کنید و حتما پس از افزودن کود مرغی به خاک به طور مرتب آن را آبیاری کنید.

آیا باید کود مرغی شوک را با خاک مخلوط کرد؟

نظرات مختلف زیادی در مورد مخلوط کردن کودهای مرغی  با خاک وجود دارد ،اما نکته مهم  این است که قبل از اینکه کود را به خاک باغ  خود اضافه کنید، به کمپوست شدن آن توجه کنید.

اگر مطمئن نیستید که کود شما کاملاً کمپوست شده  بهتر است آن را با برخی مواد آلی دیگر مانند برگ یا علف های خشک  مخلوط کنید، این کار به نابودی پاتوژن های باقی مانده در کود کمک می کند.

همچنین  کود مرغی  می تواند به بهبود زهکشی و هوادهی در خاک های رسی سنگین کمک کند و برای افزودن مواد آلی به خاک های شنی مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *