فروت ست چیست ؟

استفاده از   فروت ست در مرحله جوانه زنی یکی از مهمترین مراحل محلول پاشی آن در باغات می باشد، که  همزمان برخی از عناصر غذایی از قسمت های دیگر گیاه به سمت جوانه حرکت می کنند.

مطالعات انجام شده در گذشته نشان داده که عناصری مانند روی، بور  (بیش از دیگر عناصر  مهم هستند، بنابراین در محلول پاشی  در مرحله جوانه زنی , ترکیبات کودی حاوی این سه عنصر ضروری است.

 اما  نقش عناصری مانند فسفر، کلسیم، مولیبدن، پتاسیم و اسیدهای آمینه نیز در  فرآیند جوانه زنی و رشد  مهم است.

چرا محلول پاشی با فروت ست  در مرحله  جوانه زنی بسیار ضروری است، چون در این مرحله اندام  های هوایی رشد سریع دارند اما امکان عدم انتقال  عناصر از طریق ریشه در این مرحله از رشد گیاه وجود دارد.

 

 

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

 

مراحل استفاده از فروت ست : فروت ست چیست ؟

بین یک تا دو هفته بعد شروع  رشد اولین مرحله محلول پاشی،  شروع ریشه  زایی تا جذب عناصر غذایی بین یک تا دو هفته مرحله دوم محلول پاشی فروت ست است.

در مرحله بحرانی درخت  برای تولید و عملکرد بهتر  نیاز زیادی به عناصر غذایی دارد، هرچه ذخیره عناصر غذایی بیشتر باشد، گرده افشانی  درخت موفقیت آمیزتر خواهد بود.

برای افزایش عرضه مواد مغذی درختان باید از فصل رشد اقدامات تغذیه ای لازم را در نظر گرفت، بهترین زمان سمپاشی پس از برداشت، شهریور و مهرماه است.

محلول پاشی ساقه با شروع رشد و  باز شدن شاخه ها شروع می شود،  در این مرحله فلس های روی شاخساره جدا شده و ضریب جذب افزایش می یابد.

بهتر است  روی جوانه های متورم درختان نر محلول فروت ست استفاده شود، اما  اگر در مرحله اولیه رشد غنچه ها سمپاشی  انجام نشد و گلهای نر باز شدند، بهتر در زمان  سمپاشی محلول را روی درختان نر اسپری نکنید.

با این حال، زمان محلول پاشی به گونه ای تنظیم شود که درختان نر هم محلول پاشی شود، زیرا نقش عناصر فروت ست  در فرمول محلول پاشی آن  افزایش طول عمر گلهای نر  و همچنین افزایش لوله گرده نر در طول فرآیندگرده افشانی  است.

 

تاثیر فروت ست بر درخت انار

 

 

عناصر  محلول فروت ست : فروت ست چیست ؟

نیتروژن

با تجمع آمونیوم در اندام هوایی و جوانه ها، بیوسنتز پلی آمین ها و آرژنین افزایش یافته است، چون این ترکیبات در تقسیم سلولی نقش دارند، در نتیجه تقسیم سلولی و در نهایت افزایش گلدهی برای سال بعد افزایش می یابد.

نیتروژن هیدرات کربن لازم را برای جوانه های تازه تشکیل شده فراهم می کند، به عنوان مثال ازت  باعث افزایش 2 تا 4 درصدی تولید میوه و افزایش رشد نهال در درختان می شود.

استفاده از ازت  در پاییز نسبت به مصرف بهاره آن نتیجه بهتری در تشکیل میوه داشته است، همچنین تأثیر مصرف پاییزه ازت بر گرده افشانی  در بهار به اثبات رسیده است.

مصرف کودهای ازت  در بهار باعث افزایش اندازه برگ  می شود، اما مصرف بیش از حد نیتروژن باعث تحریک رشد رویشی و کاهش تشکیل میوه می شود.

لازم به ذکر است که  استفاده از ازت در این مرحله بر مقاومت جوانه ها در برابر سرما و زنده ماندن آنها در اوایل فصل رشد بعدی تاثیر بسزایی دارد.

 

 

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

 

روی

بیدار شدن به موقع جوانه های رویشی و زایشی از خواب زمستانی و گرده افشانی موفق مهمترین نقش روی در درختان است.  درختان  فاقد روی دیرتر از درختان دیگر  بیدار می‌شوند، در صورت کمبود خفیف و متوسط این عنصر حاشیه برگ ها موجی می شود.

آهکی بودن و واکنش زیاد خاک ها در برخی مناطق باعث تثبیت و غیرقابل استفاده بودن این عنصر در خاک ها و اندام های مختلف درخت می شود.

روی در تولید کلروفیل نقش دارد و فعالیت های آنزیمی و فتوسنتز را تسریع می کند، همچنین نقش مهمی در متابولیسم ازت ، تشکیل رنگدانه، طعم محصول و سنتز ویتامین C دارد.

روی پیش ساز تولید هورمون اکسین، یکی دیگر از عناصر موثر در فرآیند میوه دهی است که نقش اساسی در رشد، گرده افشانی و عملکرد درختان میوه دارد و باعث تحریک رشد جوانه های رویشی و زایشی می شود.

در زمانی که کمبود خفیف است، به دلیل رشد ضعیف لوله گرده در خامه، تلقیح تخمک پس از گرده افشانی کاهش می یابد. در شرایطی که کمبود در باغ بسیار شدید است، خسارت در این مرحله مشابه خسارت سرمای شدید است.

 

 

کود فروت ست شوک بر روی پسته

 

به دلیل کمبود روی، پرچم ها رشد نمی کنند و دانه های گرده تشکیل نمی شوند و گلدهی آن کاهش می یابد،  محلول پاشی قبل از باز شدن جوانه ها باعث افزایش تشکیل میوه می شود.

بنابراین توصیه می شود سمپاشی درختان میوه در مرحله تورم جوانه ها در اواخر اسفند یا اوایل بهار تکرار شود. کمبود روی باعث انبساط یا متلاشی شدن سریع لوله های گرده در حال رشد می شود، در گل ها، لوله گرده برای رشد مورد نیاز است و باید از طریق کلاله تامین شود.

به عنوان مثال دلیل پوچی پسته که در اواخر فروردین ماه اتفاق می افتد به دلیل کمبود عناصر مثل روی  است،  زیرا این عنصر در تکمیل رشد لوله گرده نقش اساسی دارد. مصرف به موقع کود فروت ست  باعث افزایش ظرفیت تولید پرچم و بقای دانه گرده می شود.

این عنصر به طور غیرمستقیم قند موجود در شیره گل را افزایش می دهد و باعث جذابیت بیشتر آنها برای حشرات می شود. همچنین روی  برای رشد دم ساقه و ریشه (مریستم های انتهایی) بسیار ضروری است و اولین علائم کمبود آن به عنوان توقف رشد جوانه انتهایی رخ می دهد.

 به دلیل عدم اثرگذاری روی  ریشه ها کوتاه و بوته ای می شوند و به این ترتیب در ابتدای فصل رشد نمی توانند به سرعت عناصر مورد نیاز گیاه را تامین کنند .

رشد  گلها در گیاهان مختلف به درجه خاصی از عنصر روی  نسبت به وزن خشک کلاله گیاه نیاز دارد،  برای مثال در انگور 50 تا 60 میلی گرم روی  از هر گرم کلاله است.

به طور کلی ترکیبات کود حاوی عناصر میوه باعث حفظ تعداد گل های بیشتر و کاهش ریزش میوه ها می شود. بررسی ها نشان می دهد که در مرحله رشد نهال ها , روی به سمت ریشه گیاه  منتقل می شود،  غلظت عنصر روی  در نهال ها در این مرحله چندین برابر می باشد.

بنابراین توصیه می شود پس از حذف جوانه، محلول  حاوی این عنصر را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *