هیومیک اسید چیست ؟

اسید هیومیک ماده ای  تیره و قهوه ای رنگ است  که از پوسیدگی گیاهان و جانوران به وجود می آید، همچنین شامل مولکول‌هایی می باشد که به خاک کمک می‌کند تا مواد مغذی کافی به گیاه و ریشه بدهد.

ویژگی های اساسی  اسید هیومیک

اسید هیومیک  وزن زیادی دارد و مخلوطی از چندین اسید می باشد، ساختار اسید هیومیک مانند مولکول های زنجیره ای است و یک منبع طبیعی که از تجزیه گیاهان به وجود می آید.

اسید هیومیک پس از مرگ گیاهان و جانوران نیز تشکیل می شود و می تواند توسط موجودات مختلف مانند حشرات، باکتری ها، تک یاخته ها، قارچ ها، کرم های خاکی و غیره خورده شود.

 مواد باقی مانده آن برای مدت طولانی تری روی خاک باقی می مانند ، پس از آن، تجزیه مواد آغاز می شود و با پوسیدگی این مواد،  هوموس تشکیل می شود. به کل این فرآیند  Humification گفته می شود.

نحوه مصرف اسید هیومیک

انواع اسید هیومیک

اسیدهای هیومیک:

اسید هیومیک ها  در شرایط pH بالا به رنگ قهوه ای تیره  و محلول هستند، اینها را می توان برای مدت طولانی تری ذخیره کرد، اسیدهای هیومیک وزن مولکولی بالایی نیز  دارد.

هومین:

ماده ای سیاه رنگ که وزن مولکولی بالایی دارد و در تمام شرایط pH در آب محلول و در محصولات مایع استخراج

شده یافت نمی شود.

منابع هوموس متعدد است، اگر حیوانات و گیاهان در محیط مرطوب از بین بروند، پس از مدت ها این ماده غنی ترین منبع برای دریافت هوموس خواهد بود، که همه این رسوبات در زیر سنگ های بزرگ و ماسه ذخیره می شوند به این ذخایر عظیم «لیگنیت» یا «لئوناردیت» نیز گفته می شود  که به منابع اصلی اسیدهای هیومیک معروف هستند.

مصرف اسید هیومیک در باغات

 فواید اسید هیومیک

اسید هیومیک فواید متعددی به ویژه برای تأمین مواد مغذی، آب و غیره برای خاک و گیاهان دارد.

 

برخی از فواید آن اسید هیومیک به شرح زیر است :

 

مضرات اسید هیومیک

نقش آگری هیومیک اسید

اسید هیومیک به صورت گرانول موجود است،  این گرانول‌های آگری هیومیک تقسیم سلولی و سیتوکینز را در قسمت‌های ریشه و ساقه گیاه تقویت می‌کنند.

 برای رشد یک محصول سالم، پرورش دهندگان از این اسید هیومیک به شکل پودر یا مایع استفاده می کنند، اگر پودری باشد به صورت پودر هیومیک در بازار موجود است.

اما در هنگام خرید پودر هیومیک اسید باید به تمام استانداردهای ارائه شده روی محصول توجه کرد.

به عنوان مثال، بهتر است  از اسید هیومیک IFFCO استفاده کنید زیرا این یک کیفیت تایید شده از اسید هیومیک است.

البته برندهای مختلفی از اسید هیومیک در بازار موجود است،  که باید از نظر  برند، کمیت، قیمت و البته کیفیت اطمینان حاصل کرد.

کود اسید هیومیک

مزایای اقتصادی هیومیک اسید و هیومیک اسید چیست ؟

اسیدهای هیومیک ترکیبات مغذی به ویژه آهن را در خاک به شکلی مناسب برای گیاه قرار می دهد ، بنابراین، تامین مواد مغذی گیاهان بهینه می شود به این  ترتیب  افزایش تا 70٪ در عملکرد را به همراه دارد.

با کاهش تا 30 درصدی استفاده از کودها و سموم دفع آفات و همچنین رشد بهتر و سالم تر گیاهان زینتی، محصولات کشاورزی، می توان با استفاده منظم  اسید به دست آورد.

اسیدهای هیومیک با کیفیت، ظرفیت نگهداری آب در خاک  را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، به این معنی که می توان مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

بهترین نتایج اقتصادی اسید هیومیک  را می توان در خاک های سبک و شنی و فاقد هوموس  به دست آورد.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

مزایای اسید هیومیک و هیومیک اسید چیست ؟

اسیدهای هیومیک به طور فیزیکی ساختار خاک را اصلاح می کنند و مزایایی مانند:

در دسترس و مفید برای  بهره وری گیاهان  باشند، کودهای معدنی خاص را برای گیاه نیز  افزایش می یابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *