کود پتاسیم بالا چیست | چگونه و چه زمانی از آن استفاده کنیم

پتاسیم یک ماکرو مولکول اصلی است  که مسئول سلامت و رشد گیاه می باشد، به صورت  طبیعی و هم مکمل به خاک  اضافه می شود.

پتاسیم در کودهای معمولی، به عنوان نمک پتاس یا پتاس نمکی از بسترهای قدیمی خشک شده استخراج می شود، این نمک های طبیعی برای تامین مواد مغذی گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند.

پتاسیم در گیاهان چه می کند؟

پتاسیم نقش مهمی در ایجاد، توزیع و متابولیسم غذایی گیاهان از طریق فتوسنتز ایفا می‌کند و با تحریک ده‌ها آنزیم روی هر یک از این فرآیندها موثر است.

کودهای پتاسیم بالا از فسفر در تولید جوانه، گل و میوه استفاده  می کند، به این ترتیب  برای تولید مثل گیاه استفاده می شوند. این امر به ویژه در محصولاتی  مانند گوجه فرنگی، کدو و خربزه بسیار مهم است.

سیستم های ریشه نیز از این درشت مغذی بسیار سود می برند، که نه تنها  رشد ریشه را افزایش می دهد، بلکه با حفظ رطوبت در هنگام تشخیص افزایش دما، مقاومت به خشکی را نیز بهبود می بخشد.

بهترین کود برای آناناس

شناسایی کمبودهای پتاسیم گیاهی

علائم سوختگی روی برگها

پیچاندن برگها

زرد شدن بین رگبرگ (کلروز)

لکه های مایل به ارغوانی در سطح زیرین شاخ و برگ

توقف رشد

جلبک دریایی

آزمایش خاک برای پتاسیم

اگر آزمایش خاک کمبود پتاسیم را نشان داد و سطح کمبود  پتاسیم اصلاح نشد،  موارد زیر را  در نظر گرفته شود:

سطوح خاک ممکن است خیلی اسیدی باشد (PH پایین خاک)

خاک برای افزایش قابلیت جذب مواد مغذی به هوادهی نیاز دارد

سطح آهن برای جذب بهتر مواد مغذی باید کاهش یابد

وجود پتاسیم فراوان در خاک، تأثیر کمی بر pH خاک دارد. با این وجود، پتاسیم بیش از حد همچنان می تواند به گیاهان آسیب برساند.

درخت نارگیل

آشنایی با برچسب کودها

زمانی که جزئیات برچسب کودها را بررسی می کنید،  انتخاب یک نوع که نیازهای کوددهی شما را برآورده می کند، آسان است.  همه کودها باید جزئیات درشت و ریز مغذی های موجود در محصول را داشته باشند.

 درشت مولکول های اولیه  که برای رشد سالم همه گیاهان مورد نیاز  شامل  نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) هستند،

علاوه بر این برچسب ها ، جزئیات مواد ثانویه لازم را نیز نشان می دهند که  شامل عناصر کمیاب مانند مس، کلسیم، منیزیم، بور و آهن است که همگی برای  سلامت گیاه لازم می باشد.

درخت زرشک

نسبت NPK به راحتی بر روی برچسب کود به عنوان سه عدد قابل شناسایی است که معمولاً با یک خط تیره از هم جدا می شوند. این سری از اعداد با نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در داخل همبستگی دارد. به عنوان مثال، NPK 4-4-7 به معنای 4% نیتروژن، 4% فسفر و 7% پتاسیم است.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای موز

عملکرد پتاسیم در گیاه

عملکرد اصلی پتاسیم این است که آب، مواد مغذی و مواد غذایی فتوسنتز شده در سراسر گیاه توزیع می کند.

همچنین پروتئین ها و آنزیم هایی را که فسفر تشکیل می دهد و نیتروژن برای ایجاد ساختارهای گیاهی سالم و شکوفا استفاده می کند، فعال می کند.

هنگامی که پتاسیم در مقادیر صحیح استفاده شود، به گیاهان کمک می کند تا رطوبت را حفظ کنند و به نوبه خود از انعطاف پذیری گیاه در برابر بیماری ها، گرمای شدید و شرایط خشکی حمایت می کند.

علاوه بر این، پتاسیم،  میوه های بزرگ و خوش فرم را در محصولاتی  مانند گوجه فرنگی، کدو حلوایی و خربزه تضمین می کند.

انواع کاکتوس

کود با پتاسیم بالا برای چه مواردی استفاده می شود؟

بدون پتاسیم، رشد و عملکرد گیاهان متوقف می شود، اما فقط برخی از گیاهان به مقادیر زیادی از آن نیاز دارند، گیاهان گلدار یک ساله و چند ساله برای تولید شکوفه های فراوان به مقدار کمی فسفر و پتاسیم بیشتری نیاز دارند.

مقادیر زیادی پتاسیم برای تولید بذرهای زنده و تکثیر گیاهان با ریزوم، غده و پیاز نیاز است.

 اگر مقادیر لازم پتاسیم برای این گیاهان در دسترس نباشد، ریزش شکوفه و پوسیدگی پایین روی محصولات به دنبال خواهد داشت.

درختان و درختچه ها

 کودهای مخصوص درختان و درختچه های همیشه سبز که حاوی پتاسیم هستند، برای حفظ جریان ثابت آب و مواد مغذی در شاخ و برگ آنها کاربرد دارند.

پتاسیم انرژی جذب شده توسط شاخ و برگ درختان  را از طریق فتوسنتز و با تبدیل نشاسته و کربوهیدرات به گلوکز هدایت می کند، پتاسیم در درختان و درختچه های گلدار مانند ماگنولیا و آزالیا نیز برای گردش مواد مغذی و آب استفاده می شود.

کاشت سیب‌زمینی

گل ها

پتاسیم مستقیماً بر تولید گل اثر ندارد،  کاری که پتاسیم انجام می دهد این است که محیطی پر از رطوبت و آبرسان و ریز مغذی های سالم برای حمایت از نقش فسفر در تولید گل ایجاد می کند، بدون پتاسیم، فسفر به هیچ وجه قادر به تولید گل نخواهد بود.

سبزیجات

همه سبزیجات برای رشد مطلوب گیاه، فعال شدن آنزیم، متابولیسم گلوکز و کلسیم و فتوسنتز به پتاسیم نیاز دارند.

برخی سبزیجات با نسبت  NPK متعادل رشد خوبی خواهند داشت، اما کودهای مورد نیاز  کدو تنبل، کدو و خربزه به مقادیر زیادی  پتاسیم پس از رشد جوانه ها مفید هستند.

 به این ترتیب از  فسفر برای هدایت انرژی به سمت تولید محصولات بزرگتر استفاده می شود.  پتاسیم نه تنها برای گردش موثر آب در اطراف گیاهان بلکه برای حفظ آن در هنگام تشخیص دماهای بالا مورد نیاز است.

گیاهان آپارتمانی

گیاهان و درختانی که در داخل خانه پرورش می یابند به پتاسیم برای ایجاد ریشه های سالم و شاخ و برگ های فراوان نیاز دارند، برای خاک گلدانی که فاقد پتاسیم است، باید اصلاحاتی انجام شود تا به تعادل کمبود مواد مغذی کمک کند.

نحوه استفاده پتاسیم در گیاهان

کودهای پتاسیم بالا به صورت  مایعات سریع الاثر یا گرانول های کند رهش وجود دارند. برای گیاهان گلخانه ای ، کود پتاسیم بهترین انتخاب است.

اگر در زمان کاشت درختان از کمبود پتاسیم مطلع شدید، یک مشت گرانول پتاسیم را به حفره کاشت  اضافه کنید، این کار باعث استقرار سریعتر ریشه و رشد بیشتر شاخ و برگ می شود.

در سبزیجات، یک نسبتNPK  پتاسیم/فسفر بالاتر، با تقویت جوانه  به برداشت بهتر کمک می کند.

هرس درخت سیب

آیا می توانید از کود پتاسیم بالا  بیش از حد استفاده کنید؟

استفاده بیش از حد پتاسیم می تواند از جذب نیتروژن جلوگیری کند و منجر به زردی (کلروز) در شاخ و برگ شود،  به این ترتیب باکتری های خاک را که به حاصلخیزی خاک کمک می کنند، از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *