کود افزایش باردهی پسته

کوددهی درختان پسته

آخرین مقالات

کوددهی درختان پسته

درختان پسته مواد مغذی را از خاک دریافت می کنند، به ویژه زمانی که محصول عملکرد بالایی داشته باشد. بنابراین، در مصرف  کودهای  شوک مخصوص درختان آجیلی مثل پسته  در مقادیر مناسب برای تولیدی که آرزوی رسیدن به آن را دارید تردید نکنید.علاوه بر این، کوددهی ضعیف منجر به تولید کم ، اندازه کوچک محصول آجیل و میوه دهی متناوب می شود، درختان پسته ممکن است برای همیشه در خاک های فقیر و زمانی که مواد مغذی از خاک پس از دوره های طولانی عدم کوددهی تخلیه می شوند، از بین بروند.

بهترین فاصله‌ کاشت درخت پسته

 از عوامل که بر جذب مواد مغذی  بر درختان پسته  

خشکی یا خاک های سیل زده

رقابت  علف های هرز

رشد ضعیف ریشه

خاک: شنی، آهکی، قلیایی

بیماری ریشه

کودها و موادمغذی  زمانی بیشترین استفاده را دارند که:

 تقاضای درخت با مقدار  مناسب را اعمال کنید

طبق تقاضای درخت مصرف کنید

در زمان مناسب هنگامی که جذب ریشه بیشتر فعال است از مواد مغذی استفاده کنید.

کوددهی درخت پسته با کودهای آلی شوک 

کود آلی تخمیر شده شوک  به ویژه برای خاک رسی ضعیف ضروری است،این  کودها و بسترهای تخمیر شده حیوانی تهیه می شود، کود آلی تا زمانی که درصد مواد آلی در خاک کمتر از 2 درصد باشد استفاده می شود.مقدار توصیه شده برای مصرف حدود 30 تن در هکتار یا معادل 20 کیلوگرم در هر درخت حداقل هر دو سال یکبار است. با افزایش مقدار کود آلی مصرفی، مقدار کود شیمیایی کاهش می یابد.کود مصرفی در زمستان با خاک مخلوط شود، خاک ورزی و کودهای آلی به حفظ رطوبت در خاک کمک   می کند.  بهتر اسفند یا فروردین  هر سال 20 گرم کود آلی شوک  به هر درخت داده شود.

کوددهی درختان پسته با کود نیتروژن

کود نیتروژن باید در اسفند ماه هر سال در زیر درخت  مصرف شود. سولفات آمونیوم  شوک برای خاک های قلیایی استفاده  می شود.

 کود نیتروژن با رشد رویشی قوی و پر شدن و اندازه آجیل مرتبط است و  بر تعداد گلها یا میزان تشکیل میوه تأثیری ندارد. مقدار اول نیتروژن در اوایل بهار (اواخر اسفند تا پایان اردیبهشت) با شروع دوره رشد و مقدار دوم در تیر تا مرداد   به منظور پر شدن مغز مصرف می شود.همچنین نیاز به کود نیتروژن برای درختان جوان پسته به حاصلخیزی خاک بستگی دارد. نرخ کاربرد بهتر است با توجه به نتایج آنالیز خاک تنظیم شود.

کوددهی درختان پسته جوان  با کود نیتروژن 

کود نیتروژن  برای درختان جوان پسته  بهتر است در اواسط بهار و اوایل تابستان اعمال شود. کاربردهای دیرهنگام می تواند رشد بیش از حد رویشی را تشویق کند و خواب را به تاخیر بیاندازد که به نوبه خود خطر آسیب سرمازدگی را افزایش می دهد. برای پسته استفاده از کودهای دانه ای برای درختان برگ اول توصیه می شود زیرا خطر سوختگی ریشه با کودهای مایع افزایش می یابد. توصیه می شود کودهای گرانول را حداقل 60 سانتی متر دور از تنه  در منطقه آبیاری شده قرار دهید.

در مورد کودهای پتاس بالا بیشتر بدانیم 

 کود دهی  درختان پسته با کود فسفر

در دراز مدت، مقدار فسفر حذف شده در زمان برداشت باید با کود جایگزین شود تا در دسترس بودن فسفر کافی حفظ شود.  درختان 20 ساله خفته دارای تقریباً 270 گرم فسفر در ساختار دائمی خود هستند. با فرض تراکم 300 درخت در هکتار و افزایش خطی محتوای فسفر در طول زمان، حدود 8.5 تا 9 کیلوگرم فسفر در هکتار (4 کیلوگرم فسفر در هکتار) هر ساله مورد نیاز است.محتوای فسفر در درختان پس از یک سال خواب  بیشتر از درختان پس از یک سال رویشی است. در سالهای رویشی  تنها 5٪ از فسفر در بهار جذب شد در حالی که 95٪ در طول پر شدن  دانه  جذب می شود. در سالهای “خاموشی یا خواب درخت جذب فسفر در طول رشد در بهاره 36 درصد از کل جذب را به خود اختصاص می دهد.

 کود دهی  درختان پسته  با کود پتاسیم 

علائم کمبود پتاسیم از اواسط تابستان ظاهر می شود، برگ های پیر کوچکتر با حاشیه های سوخته، شاخ و برگ پراکنده با پژمردگی مشخص که عملکرد (از نظر کمی و کیفی) کاهش می یابد.پتاسیم برای افزایش رشد گیاه و جذب مواد مغذی از خاک مهم است و با حرکت مواد مغذی در بافت‌های گیاهی مرتبط است. برای درختانی که در خاک هایی با پتاسیم کم در دسترس هستند یا در خاک های تثبیت کننده پتاسیم رشد می کنند، میزان کاربرد پتاسیم بالاتری مورد نیاز باشد. میزان کاربرد پتاسیم 270 کیلوگرم پتاس در هکتار (224 کیلوگرم پتاسیم در هکتار) بیشترین عملکرد (3500 کیلوگرم در هکتار) را داشت. میزان 227 کیلوگرم در هکتار در سال های رویشی و 113 کیلوگرم در سال خاموش توصیه می شود. تقاضا و جذب پتاسیم در طول پر شدن مغز پسته  (اواخر اردیبهشت تا اوایل شهریور ) بالاست. بیش از 90 درصد پتاسیم در طی پر شدن دانه  جذب می شود.

بنابراین، عرضه کافی پتاسیم به درخت در این دوره برای پر شدن دانه و مغز حیاتی است.پیشنهاد می‌شود که نرخ اعمال پتاسیم از طریق سیستم قطره‌ای 40 درصد تقاضای فصلی در ماه اردیبهشت ، 40 درصد دربهمن  و 20 درصد در ماه مرداد  باشد.درضمن جهت استفاده درست و کاربردی کارشناسان ایران کود ما در خدمت شما عزیزان هستند.

اشتراک گذاری
روش قلمه زدن دیفن باخیا
مطالب مهم

روش رشد سریع دیفن باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم آمونیوم سولفات یک نمک معدنی است که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده می‌شود. کود سولفات آمونیوم معمولاً حاوی 24 ٪ نیتروژن

کود کالمکس برای آلبالو

کود کالمکس برای آلبالو کود کالمکس به دارا بودن عناصر مغذی  برای  رشد درختان گیلاس ضروری می باشد. کود کالمکس به تقویت دیواره سلولی کمک

آموزشی

اسید هیومیک مخصوص برنج

اسید هیومیک مخصوص برنج همانطور که می دانید فقط دو نوع برند اسید هیومیک وجود دارد که مخصوص برنج می باشد،بهترین نوع آن اسید هیومیک