روشهای پیوند گیاه شفلرا ابلق  (گیاه چتر) : شفلرا ابلق یا چتر گیاه گرمسیر که در منازل و ادارات استفاده می شود،   معمولا برای پیوند آن از ریشه دار کردن ساقه  که  برای نجات یک گیاه آسیب دیده  نیز کاربرد دارد.

اگر برای کاشت شلفرا ابلق از بذر استفاده می شود، بهتر بذرها تازه باشند تا جوانه بزنند. از آنجایی که تکثیر از قلمه ها بسیار آسان است، اما پرورش و تکثیر این گیاه با بذر کار پرورش دهندگان خبره است.

تکثیر شفلرا  ابلق با لایه بندی هوا

با لایه بندی هوا می توان یک گیاه چتری جدید تشکیل داد،  برخلاف قلمه زنی در این روش از خزه مرطوب برای تحریک تشکیل ریشه گیاه جدید که هنوز به گیاه اصلی  متصل است، استفاده می شود.

بهتر است  روش تکثیر با لایه بندی هوا در پاییز یا بهار انجام شود. برای این کار، ساقه گیاه چتری را از پایین به سمت بالا ببرید، برش باید درست زیر جوانه یا برگ خفته انجام شود.

 یک سنگ کوچک یا خزه مرطوب را داخل برش قرار دهید تا دوباره بسته نشود. پیت ماس مرطوب را دور محل برش قرار دهید، سپس روی خزه را با لایه چسب بپوشانید تا خوب و مرطوب بماند.

محل برش  را در بالا و پایین با نوار چسب ببندید تا هوا از محل برش خارج نشود. بعد چند هفته یا چند ماه ریشه ها را  بررسی کنید که آیا ریشه ها رشد کرده اند یا خیر و در صورت نیاز دوباره خزه را مرطوب کنید.

دمای 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت بالا و ثابت برای تشکیل ریشه ضروری است. پس از رشد ریشه،  گیاه جدید  را از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان قرار دهید.

شفلرا ابلق

گرفتن قلمه گیاه چتری یا شفلرا ابلق

ساده ترین راه برای تکثیر گیاهان چتری بریدن قلمه از انتها گیاه  است. این نوع تکثیر در تمام طول سال قابل انجام است، البته باید دمای مورد نیاز  15 تا 20 درجه سانتی گراد باشد.

یک شاخه سالم را انتخاب و آن را از زیر گره برگ جدا کنید. طول آن باید حدود 10 سانتی متر و سه تا پنج برگ داشته باشد. برای کاهش اتلاف آب از طریق تعرق، نزدیک ترین برگ ها به پایین را بردارید.

قلمه را در گلدانی از خاک مناسب مانند کمپوست گیاهی برای قلمه ها قرار دهید، کمپوست به دلیل محتوای کم مواد مغذی باعث تحریک رشد ریشه در گیاهان جوان می شود و برای تکثیر قلمه ها مناسب است.

خاک سست و بدون ذغال سنگ نارس رشد ریشه های سالم را تقویت می کند.

از طرف دیگر، قلمه‌های شفلرا را در یک شیشه آب قرار دهید و پس از رشد ریشه در خاک بکارید،هفته ای دو تا سه بار آب را عوض کنید.

با این روش ریشه های آبی بیشتری تولید می شود که ظریف هستند و در خاک کاربرد زیادی ندارند. بنابراین در گلدان بهتر عمل می کند.

شفلرا ابلق

 تکثیر با قلمه های ساقه

قسمت بزرگتری از ساقه را از گیاه چتر جدا کرده و آن را به قطعات  تقسیم کنید، قسمت بالای ساقه  را برش بدید سپس برگ ها را از باقی مانده ساقه جدا کرده و به قسمت هایی تقسیم کنید که هر قسمت حاوی یک جوانه خفته باشد.

به این ترتیب  برگ های جدید تشکیل می شوند و ریشه ها از پایین ظاهر می شوند. قلمه های ساقه را به صورت افقی در کمپوست مرطوب قرار دهید، به طوری که جوانه خفته رو به بالا باشد.

این روش در تمام طول سال  قابل انجام می باشد. مشروط بر اینکه قلمه ها در رطوبت بالا در دمای حدود 20 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.

تکثیر از طریق بذر

اگر  می خواهید یک نمونه متفاوت از شفلرا  ابلق پرورش دهید، از روش تکثیر بذر استفاده کنید. رشد گیاهان شفلرا با اندازه کامل از بذر زمان بیشتری می برد، اما امکان پذیر است.

بذرهای گیاه  را به مدت 12 ساعت در آب گرم قبل از کاشت خیس کنید تا سرعت جوانه زنی افزایش یابد، در زمان  خیساندن، هر دانه متوسط را در عمقی دو برابر آن بکارید.

دانه های گیاه را پس از خیس شدن در آب گرم پخش کنید، با آبیاری کم خاک را مرطوب اما نه خیس نگه دارید.

ظرف را در نور مستقیم قرار ندهید، با این روش در عرض  2-3 ماه گیاه  رشد خواهد کرد، زمانی که قلمه ها  یک تا دو اینچ بلند شدند، می توانید آنها را در گلدان های جداگانه پیوند بزنید.

نکاتی برای مراقبت از شفلرا  ابلق پس از تکثیر و روشهای پیوند گیاه شفلرا ابلق

شفلرا که به نام درخت چتر نیز شناخته می شود، محیط گرم و مرطوب با نور طبیعی فراوان را ترجیح می دهد.

شلفرا  تکثیر شده خود را در محلی با  درجه حرارت بالا و گرم قرار دهید، نهال ها یا گیاهچه ها حداقل 4 ساعت در برابر  نور غیر مستقیم و متوسط قرار دهید.

برنامه آبیاری گیاه باید هفتگی بر اساس خشکی خاک باشد، همچنین گیاهان تکثیر شده برای رشد خوب به دمای 90-65 درجه فارنهایت نیاز دارند.

اجازه ندهید رطوبت به زیر 50٪ برسد، آن را حدود 70 درصد نگه دارید، خاک را بررسی کنید و آن را کمی اسیدی نگه دارید(5/6-6 PH=).

هنگامی که شفلرا تکثیر شده به اندازه کافی بزرگ شد، یک یا دو بار در ماه آنها را با کود همه منظوره یا متعادل تغذیه کنید،  بهتر است  گیاه شفلرا  را در اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را هرس کنید.

اگر ریشه شفلرا در گیاه بسته شده باشد، در فصول رشد آن را در گلدانی با عرض ۲ تا ۳ اینچ قرار دهید.

گیاه شفلرا - کود مناسب شفلرا

انواع گیاهان  شفلرا ابلق و روشهای پیوند گیاه شفلرا ابلق

درخت چتر کوتوله (Schefflera arboricola):

این گونه به عنوان گیاه آپارتمانی بسیار رایج است و در انواع مختلفی وجود دارد، مراقبت از آن آسان است و بین 30 تا 200 سانتی متر رشد می کند.

درخت چتر کوتوله  Gold Capella:

این گونه  برگ های سبز تیره متمایل به زرد یا سبز روشن دارد.

درخت چتری کوتوله نورا:

برگ های این گونه به رنگ سبز تیره یکنواخت است.

درخت چتر استرالیایی (Schefflera actinophylla):

درخت چتر استرالیایی شبیه به درختان چتر کوتوله است،  می تواند تا 2 متر در داخل خانه رشد کند، در طبیعت به درختان 10 تا 15 متر رشد می کند و به آن درخت اختاپوس نیز می گویند.

آرالیای کاذب (Schefflera elegantissima):

این آرالیای کاذب با برگهای باریک و دندانه دارش ظاهر خاصی دارد. به عنوان یک گیاه آپارتمانی تا 80 سانتی متر رشد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *