بهترین کود برای درخت گردو : برای اینکه نهال گردو بعد از کاشت قدرت کافی برای رشد و باردهی داشته باشد، لازم است قبل از کاشت درخت گردو میزان کاشت و نوع خاک مورد آنالیز قرار گیرد.

 زیرا میزان کود به نوع خاک و زمینی که نهال در آن کاشته می شود بستگی دارد. درخت گردو به دلیل باردهی بالا، بزرگی و ریشه های فراوان به کودهای لازم برای پرورش و نگهداری بهتر احتیاج دارد. در این مقاله سعی بر آن داریم که انواع کود مورد نیاز درخت گردو را شناسایی کرده و بهترین کود را برای مصرف باغدار محترم که مقرون به صرفه نیز باشد معرفی کنیم. اگر می‌خواهید به سوالاتتان در مورد درخت گردو و نوع کود مورد نیاز آن پاسخ داده شود، پیشنهاد می‌کنیم مقاله را تا انتها دنبال کنید.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

درخت گردو را بشناسیم

درخت گردو بسیار بزرگ و گسترده است، در نتیجه به نور زیادی برای رشد احتیاج دارد. به نکته توجه داشته باشید که فاصله درخت گردو با درخت دیگر کمتر از ۱۰ متر نباشد، زیرا در زمان بلوغ، این درختان به نور زیادی برای باردهی بهتر احتیاج دارند.

از جمله مواردی که می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت و باردهی درخت گردو داشته باشد می توانیم به: نهال خوب، کیفیت آب و هوای، کیفیت خاک و محیط کشت درخت اشاره کنیم.

درخت گردو درخت، مناطق سرد و معتدل است. در این مناطق درخت گردو رشد بهتری پیدا کرده و باردهی و نوع بهتری از گردو را تحویل میدهد. معمولاً در حالت کلی کاشت درخت گردو از طریق بذر انجام شده و پس از دو سال به وسیله پیوند، درخت گردوی مرغوب تری به وحود خواهند آورد. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو فصل بهار است.

انتخاب درست کود می‌تواند باعث باردهی بهتر درخت گردو شود. در سال‌های ابتدایی کاشت درخت، شما می‌توانید از کود هایی مانند کود حیوانی و به همراه کودهای شیمیایی بصورت چالکود استفاده کنید.

کود مخصوص گردوکود شوک مخصوص گردو

 

شناخت انواع کود برای درخت گردو

 کودها مورد نیاز درخت گردو به دو صورت کود های درشت مغذی یا ماکرو و کودهای ریز مغذی یا میکرو در بازار وجود دارد. به طور کلی کودهای ماکرو کود نیتروژن، پتاسیم و فسفر بوده که کودهای اصلی مورد نیاز درخت گردو می‌باشند.

کودهای میکرو یا ریز مغذی مانند: منیزیم، روی، منگنز، مس، بور و آهن هستند. با اینکه مقدار مورد نیاز این عناصر برای درخت گردو اندک است، اما وجود این مواد برای درخت گردو ضروری است.

در کود دهی درخت گردو به این نکته توجه داشته باشید که، تقویت ریشه‌ها بسیار مهم بوده و رعایت این نکته ضروری است که ریشه ها به صورت مستقیم با کود در تماس نباشند.

ابتدا برای کودهای یک لایه خاک در اطراف ریشه ریخته و سپس بالای این لایه را کود بریزید، بعد از کود دهی نیز آبیاری اصولی برای درخت انجام شود تا مواد ضروری بتواند از طریق آبیاری به سمت ریشه ها جریان پیدا کند. مراقبت از درخت گردو از زمان کاشت نهال تا زمان باردهی به صورت مستمر لازم است.

از جمله کودهای بسیار مهم برای رشد تمامی گیاهان و درختان کود نیتروژن است. کود نیتروژن یکی از عناصر اصلی برای کلروفیل گیاه می‌باشد. کلروفیل ترکیب شیمیایی است که، باعث عمل فتوسنتز، رشد برگ ها، شاخه ها، رشد ریشه و جوانه زنی در گیاه می شود.

 نیتروژن نقش مهمی در ساخت پروتئین در گیاه دارد. با توجه به میزان مهم بودن آن، نیتروژن از کود های اصلی مورد نیاز درخت گردو است. البته میزان استفاده از آن به آزمایش خاک آن منطقه بستگی دارد و استفاده کافی و درست از نیتروژن در زمان باردهی مشخص خواهد شد. این کود منجر به سفید شدن مغز گردو میشود.

از کودهای مهم دیگری که درخت گردو به آن احتیاج داشته و در رشد و سلامتی گیاهان نقش بسیاری دارد، فسفر است. این کود باعث افزایش مقاومت در ساقه ها، برگ های گیاه، ریشه های آن و همچنین مستحکم شدن دیواره سلولی درخت گردو خواهد شد.

از این کود با محلول پاشی برای درخت گردو استفاده می کنند. به یاد داشته باشیم فسفر در برنامه کودی درخت گردو باعث می‌شود که ریشه ها محکم تر شده و نهال ما سالم تر بوده و در انتها درختی سالم تر و پربارتر داشته باشیم.

فسفر در گردو مقاومت آن را در برابر سرما، گرمای هوا، تنش های محیطی و بیماری ها خصوصاً در زمان کوچک بودن درخت افزایش می‌دهد. همچنین فسفر می‌تواند جوانه زنی را در رشد میوه را افزایش دهد.

برای درختانی که گل و میوه میدهند پتاسیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا این عنصر مقاومت درختان را افزایش داده و آنزیم های لازم و مناسب برای رشد درخت را به آنها خواهد داد.

البته کود پتاسیم نیز درخت گردو را در برابر سرما و خشکسالی مقاوم می کند. از کود پتاسیم باید با ترکیب کود های دیگر برای درخت استفاده نمود.

 

بهترین کود برای درخت گردو

 

سخن پایانی بهترین کود برای درخت گردو

باغداران محترم به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید از معتبر بودن و کیفیت کود مصرفی خود برای درختان گردو باخبر بوده و مطمئن باشید که این کودها را درست و استاندارد خریداری می‌کنید.

 اگر کود شما درست و اصولی نباشد، باردهی درخت شما را کم خواهد کرد. در مقاله اشاره کردیم که درخت گردو به طیف وسیعی از انواع کودها احتیاج دارد.

تهیه تمامی آنها به صورت جداگانه، برای باغداران محترم هزینه بردار بوده و از لحاظ اقتصادی توجیه درستی نخواهد داشت.

 اما اینجا برای شما یک خبر ویژه داریم؛ آیا دوست دارید که تمامی کودهای مورد نیاز درخت گردو را یکجا و در یک محصول داشته باشید؟ شما می توانید با تهیه کود شوک کامل ۱۰ ایکس آمریکایی اصل از سایت آل کود می‌توانید، تمامی مواد معدنی و مغذی مورد نیاز درخت گردو را فراهم کنید.

 این کود کامل می تواند کمک بسیار زیادی به باغداران محترم کرده و از لحاظ اقتصادی نیز برای باردار بسیار مقرون به صرفه باشد و باغدار را از خرید انواع کود بی نیاز سازد.

خبر دیگر اینکه شما اگر شما از سایت آل کود برای تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس اقدام کنید، می‌توانید از ۵ درصد تخفیف ویژه آل کود برخوردار شوید.

چنانچه برای مشاوره و خرید کود شوک ۱۰ ایکس سوالی دارید با کارشناسان مجرب ایران کود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *