ایران کود

کود ارگانیک

کود ارگانیک

انواع کود ارگانیک و آلی

انواع کود ارگانیک و آلی

کودهای ارگانیک و آلی در کشاورزی و باغبانی اهمیت زیادی دارند  شناخت اینکه کدام کود به بهترین  صورت در حداکثر رساندن رشد محصولات مفید است اهمیت زیادی دارد. کود ها  به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در خاک و یا بر روی گیاهان به شکل محلول پاشی بکار برده می شود تا  با فراهم آوردن مواد مغذی گیاه باعث افزایش بازده محصول و بهبود کیفیت تولید شوند.

کودها به صورت مایع ، پودری و دانه ای عرضه می شوند.

کود ها به شکل مایع ، پودر و گرانول عرضه می شود، کودهای مایع اغلب با آب رقیق می شوند. پخش کردن آنها مشابه آبیاری زمین های زراعی می باشد. کودهای پودری نیز برای استفاده  باید با آب مخلوط شود. معمولاً آنها با دست پخش می شوند و برای جذب بهتر باید آبیاری شوند. کودهای دانه ای همرا آب آبیاری در زمین قرار می گیرند.

کود ارگانیک

کود غیر ارگانیک مواد مغذی گیاه را تامین می کنند

کودهای غیرارگانیک از ترکیبات شیمیایی که غالباً نوعی آمونیاک غلیظ و رقیق شده با آب است ، تشکیل شده اند که تنها یک یا چند نوع از مواد مغذی  مورد نیاز گیاه را تامین می کند. برای تقویت گیاهان بهترین گزینه به شمار می آیند.  کودهای نیتروزن ، فسفات ، پتاس و کودهای ترکیبی و ریز مغذی ها از انواع کودهای شیمیایی می باشند.

کود ارگانیک از مواد طبیعی تهیه می شوند

کودهای ارگانیک از مواد طبیعی تهیه می شوند که عمدتا منشا گیاهی و یا حیوانی دارند که کاربرد آنها در خاک مواد کربن دار  برای رشد گیاه فراهم می کند.این کودها منبع بزرگی از مواد مغذی هستند که به آرامی در گیاهان  جذب می شوند.

کود حیوانی از کودهای ارگانیک مغذی برای رشد گیاهان می باشد.

یکی از انواع کود ارگانیک کود حیوانی است، کودهای حیوانی مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد گیاهان سالم را تأمین می کنند. علاوه بر این ، کود حیوانی باعث افزایش مواد آلی به خاک ، بهبود فعالیت میکروبی ، زهکشی آب و ساختار کلی خاک می شود. بهترین کودهای حیوانی از گاو، گوسفند ، مرغ ، ماهی  به دست می آیند.

کود گاوی مقادیر زیادی عناصر مغذی دارند.

کود گاوی  حاوی مقادیر قابل توجهی ازت ، فسفر و پتاسیم است. کود گاو  با مقدار  متوسط ​​در محصولات استفاده می شوند.   اگر کود بیش از حد معمول باشد ، می تواند باعث سوزاندن گیاهان شود.

کود مرغی یا پلت مرغی

این کود حاوی مقادیر زیادی از سه ماده مغذی اصلی گیاهان نسبت به کود گاو است، بهترین زمان برای استفاده از کود مرغی درست بعد از برداشت محصولات زراعی است.

کود ماهی سرشار از نیتروژن است.

کود ماهی  از ماهی های کوچکجزئی تجزیه شده تهیه می شود. کود امولسیون ماهی از نظر نیتروژن سرشار است اما فاقد کلسیم و پتاسیم است. برای جلوگیری از سوزاندن گیاهان باید از آن به آرامی استفاده شود.

کمپوست ازبازیافت مواد ارگانیک تهیه می شود

کمپوست از بازیافت مواد ارگانیک تهیه می شود. از کمپوست در باغبانی و کشاورزی به عنوان تقویت‌کننده خاک استفاده می شود. به تجزیه موادآلی در حرارت و رطوبت مناسب به وسیله باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و سایر میکروارگانیسم های هوازی و یا غیر هوازی که مواد آلی رو به موادی مفید مثل هوموس و … تبدیل می کند، کمپوست می گویند.

فواید استفاده از کود ارگانیک

آزاد کردن مواد مغذی به آرامی

بهبود ساختار خاک

افزایش ظرفیت نگهداری آب

افزایش ظرفیت نگهداری  مواد مغذی

کودهای  ارگانیک ویژگی فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می دهند

کودهای ارگانیک باعث می شوند  ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی خاک بهبود یابد و عملکرد محصولات زراعی نیز افزایش می یابد.  کودهای ارگانیک  باعث به هم چسبیدن اجزای خاک شده و خاک را تبدیل به دانه های درشت تر می نماید .همچنین اثرات مخرب و زیانبار استفاده دراز مدت کودهای شیمیایی را کاهش می دهد .

عدم وجود مواد آلی فرایند تهویه را کند می کند

مواد آلی موجود در خاک که عموما از تجزیه و فساد بقایای گیاهان و حیوانات به وجود می آید و  ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد. عدم وجود مواد آلی در خاک  باعث پراکندگی ذرات ریز خاک می شود، فاصله بین ذرات خاک کم شده و سرعت حرکت آب در چنین خاکی به کندی خواهد بود و فرایند تهویه به نحو مطلوبی صورت نمی گیرد .

از طرفی ، در چنین شرایطی ، به علت فقدان فضای خالی بین ذرات خاک ، حجم خاک کم شده و میزان ماندگاری آب در خاک کاهش می یابد .

 

همچنین به خاطر یکنواختی و کم حجم بودن خاک ، حرکت جریان آب به سطح منتقل شده و باعث فرسایش سطح خاک شده

کود های ارگانیک اثرات مخرب کودهای شیمیایی را کاهش می دهند

با خشک شدن سطح خاک و ایجاد سله ، مانعی در جهت رشد و جوانه زنی بذرها خواهد بود . از طرفی استفاده از کودهای آلی همچون کود ماهی ، کود مرغی و یا سایر کودهای دامی  اثرات مخرب و زیانبار استفاده دراز مدت کودهای شیمیایی را تعدیل نموده و کاهش می دهد.

کودهای  ارگانیک شوک 

 کودهای ارگانیک شوک  به کشاورزان در تامین رشد مطلوب گیاهان مناسب تر است.  کودهای ارگانیک  علاوه بر تغذیه مناسب گیاه جهت تولید محصول با کیفیت می شوند.  این کودها سبب آسیب رساندن  به  خاک و محیط زیست نمی شوند.

کودهای ارگانیک مواد معدنی مورد نیاز گیاهان را افزایش می دهند. 

کودهای ارگانیک جذب آسان به صورت تدریجی موجب افزایش جذب، تبادل کاتیونی در گیاه‌ و  افزایش حاصلخیزی خاک می‌شوند.  کودهای ارگانیک از مواد آلی کربن دار  تشکیل می‌شوند. این مواد به طور معمول دارای منابع طبیعی یا معدنی، که از موجودات زنده یا بقایای آن‌ها و پسماند مشتقات گیاهان و یا عناصر دیگری مانند: میکروارگانیسم‌های موجود در خاک، تهیه  می‌شوند.

کود ارگانیک

 

کمپوست از کودهای ارگانیک است که ویژگی فیزیولوژیک گیاهان را افزایش می دهد.

کمپوست‌ها یکی از در دسترس ترین کودها هستند، که غنی از مواد آلی بوده و باعث افزایش  ویژگی‌های فیزیولوژیک خاک و  نگهداری رطوبت در خاک می‌شوند. به این ترتیب  میزان جذب مواد مغذی برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها افزایش یافته و خاک دارای  مغذی برای رشد گیاهان می‌شود .

کود کنجاله سویا دارای مقداری پتاسیم است.

کودهای  ارگانیک کنجاله سویا دارای PH خنثی بوده و سرعت جذب متوسطی دارند و منبع غنی از ازت، فسفات ودرصد کمی از پتاسیم می باشد که استفاده از آن‌ها در فصل رشد موجب رشد بهتر برگ‌ها می‌شود. همچنین این کودها  موجب هموار و نرم کردن خاک کشت برای محصولات زودرس می‌شود.

 

کودهای حیوانی باعث افزایش نفوذپذیری خاک می شوند

استفاده از  کودهای حیوانی  بعد از برداشت محصول یا قبل از کاشت سبب افزایش نفوذپذیری خاک و  افزایش قدرت نگهداری و جذب مواد غذایی در گیاهان  می‌شود.این کودها در واقع از فضولات و مواد بستری گاو، گوسفند، مرغ  تشکیل شده اند که به دلیل منبع خوب عناصر مورد نیاز گیاه باعث عملکرد زیاد می شوند.  نسبت درصد عناصر در این کودها با هم متفاوت است، مثلا: کود مرغی از فسفر و پتاسیم بیشتری نسبت به کود دامی برخوردار است و کود گاوی درصد ازت بیشتری نسبت به کود گوسفندی و مرغی دارد.

کود ورمی کمپوست دارای نیتروژن ، فسفات و پتاسیم است

کود ورمی کمپوست دارای دو درصد   نیتروژن  و  یک درصد فسفات و پتاسیم است.  این کود نتیجه عملیات تجزیه و تولید کمپوست توسط میکرو ارگانیسم‌ها و باکتری‌های مفید بوده و به صورت مواد معدنی محلول در آب برای گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کود ارگانیک
کودهای  معدنی فسفات باعث افزایش اسیدیته خاک می شوند

کودهای معدنی فسفات باعث افزایش اسیدیته خاک می شود. این کودهای منبع غنی برای جذب فسفات مورد نیاز گیاه بوده که آهسته‌رهش هستند  و در اطراف ریشه گیاه قرار می گیرند و  به طور کامل جذب گیاه می  شود. کود فسفات برای افزایش اسیدیته خاک نیز استفاده می‌گردد. کود ماسه سبز نیز نمونه ای از کود‌های معدنی با دارا بودن عناصر منیزیم، پتاسیم و آهن است، که تاثیر زیادی بر بهبود رشد ریشه گیاه و سستی خاک دارد.

نحوه استفاده از کود ارگانیک شوک 

کود ارگانیک پودری :  کود ارگانیک پودری را  ابتدا در سطح خاک پخش کنید، سپس خاک را به عمق 8 سانتی متری  با کود مخلوط کنید ،همچنین می توانید در زمان کاشت بذر در ردیف‌هایکاشت  یا محل کاشت در خاک قرار داده شوند.
کود ارگانیک مایع: برای جذب هرچه سریعتر این کود ریختن آن در اطراف ریشه یا پاشیدن بر روی شاخ و برگ گیاه می‌تواند، در جذب مواد مغذی که در اثر تنش ریشه محدود شده است موثر باشد.

مزایای کودهای ارگانیک

 در اختیار قرار  ۱۲ عنصر مورد نیاز برای گیاه
به سبب مواد معدنی موجود در آن‌ها گیاه می‌تواند، مواد معدنی و آلی کافی جهت رشد را دریافت کند.
عدم سمیت این کود سبب حفظ ماهیت خاک و جلوگیری از مسمومیت‌ها می‌شود.
این کود در کنار افزایش تبادل و فعالیت کاتیونی و تثبیت عناصر مثبت، درصد شوری خاک را افزایش نمی‌دهد.
جلوگیری  از رشد علف‌های هرز  و بیماری‌های گیاهای
در صورت استفاده درست و به موقع این کود سبب ریشه سوزی نمی‌شود.

کودهای ارگانیک شوک  از مواد کاملا طبیعی که منشا حیوانی و گیاهی دارند تهیه می‌شوند و بدون هیچ آسیبی، موجب برگرداندن ترکیبات آلی به خاک  می‌شود.جهت سفارش کودهای ارگانیک شوک با کارشناسان ایرانکود در تماس باشید.

کود ارگانیک آمریکایی

مورد تایید سازمان و پژوهشکده مواد آلی با کلمه مخفف OMRI .

این کود همچنین مورد تایید سازمان FDA آمریکا می باشد. (Food and Drug Administration)

تنها کود که ثبت کودی ندارد و فعلآ به صورت غیر قانونی وارد ایران می شود و برای گرفتن ثبت کودی چندین ماه زمان میبرد.

ولی به صورت کلی استفاده از این نانو کود های ارگانیک برای حاصلخیزی خاک کشورمان بینهایت مفید است و افرادی که در پی واردات این کود های معجزه آسا هستند بزرگترین خدمت را به ایران عزیزمان می کنند.

لازم به ذکر است نانو کود های ارگانیک آمریکایی دارای تکنولوژی فوق العاده ای هستند که تاثیر آن بر روی گیاهان چه به صورت محلول پاشی و چه به صورت آبیاری مقدور است.

به این کود ها سیستمیک می گویند.

حال زمان آن رسیده است که از نام این برند پرده بر داریم.

 

 

هیومیک اسید

ثبت کودی مربوط به جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است و آنالیز این کود ها تنها توسط دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران واحد پلی تکنیک قابل آزمایش است بدلیل فرم خاص شیمیایی این محصولات.

نانو کود های ارگانیک شوک آمریکایی دارای تنوع بسیاری هستند  که در زیر لیست قیمت کود شوک را میگذاریم.

لیست قیمت کود شوک
لیست قیمت کود شوک آمریکایی

همچنی برای آنالیز دقیق این نانو کود ها ارگانیک آمریکایی برگه آزمایش معتبر ترین دانشگاه ایران را در اختیار داریم.

آنالیز کود های شوک

کود شوک ده ایکس مورد تایید دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران می باشد و در مورد کیفیت این محصول هیچ شکی وجود ندارد.

کود شوک ده ایکس چه زمانی استفاده می شود ؟

شوک ده ایکس دارای ده عنصر حیاتی مورد نیاز تمامی گیاهان است و از آن به عنوان کاملترین کود موجود در ایران نام برده می شود.

کاملترین کود ایران چیست ؟ 

از این کود به عنوان کود کامل در تمامی مراحل کشت و رشد گیاه می توانیم استفاده کنیم و تاثیر آن به خوبی طی چند روز آتی پس از مصرف نمایان می شود به صورتی که تمامی کشاورزان در پی خرید این محصول معجزه آسا هستند.

 

کود شوک

معایب کود شوک :

همانطور که میدانیم هر زمان جنس اصلی و کارا و همچنین قابل اعتمادی داشته باشیم نوع تقلبی آن به وفور تولید و یافت می شود.

کود شوک ده ایکس آمریکایی از کشور افغانستان تامین می شود و محل و منبع اصلی آن در مشهد الرضا ( مشهد مقدس ) موجود است.

این کودها اگر از شهر مبدا ارسال شوند به احتمال صد در صد اصلی هستند و قابل استفاده می باشند. لازم به ذکر است کود های شوک در اکثر استان هان ها نماینده فروش دارند و برای اطمینان از اصل بودن و همچنین ارتباط گرفتن از نماینده مربوطه این کود ها بهتر است همین حالا از بالای همین صفحه از کارشناسان ایران کود استعلام بگیریم.

لیست قیمت مندرج در بالای این مقاله برای کشاورز است و بدیهیست زمانی که یک فروشگاه دار در حجم بالا خرید کند شرکت مربوطه درصد تخفیف ویژه ای برای صاحبان فروشگاه اعمال می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین ثبت سفارش این محصولات از بالای همین صفحه با کارشناسان ایرانکود در ارتباط باشید.

پیمایش به بالا