معرفی گیاه همیشه سبز سانسوریا

این گیاه لوکس و زینتی آپارتمانی مدت هاست که در منازل، ادارات، گالری عکس و کافه‌ها جا باز کرده و زیبایی منحصر به فرد و طبیعی به دکوراسیون این محل ها بخشیده است‌. برگ های بلند قامت، کشیده و ضخیم شمشیری شکل سانسوریا در گلدان چشم هر بیننده ای را چند ثانیه ای محو تماشای خود می کند. این گیاه بومی نواحی گرمسیری آفریقا و از خانواده لیلیاسه بوده و مقاومت بسیار بالایی دارد اما این بدان معنا نیست که نبایستی برای شادابی و طراوت آن وقت گذاشت زیرا برای رشد سریع سانسوریا و داشتن گیاه آپارتمانی بلند، بایستی به نیازهای آن نیز توجه نمود. در ادامه راهکار آن را بررسی خواهیم کرد. تا سانسوریا همیشه سبز، ارتفاع رشد بلند و گیاه سرحال داشته باشید.

سانسوریا در کل ۶۰ گونه دارد که همگی جزو گیاهان همیشه سبز تلقی می شوند . رنگ برگ های سانسوریا پس از ظاهر نیزه ای مانند آن دومین چیزی است که به چشم می آید؛ برگ های سانسوریا از رنگ های سبز، ابلق و مهتابی بسیار زیبا تشکیل شده است.

جالب است بدانید برگ های شمشیری و دراز سانسوریا در زبان علمی به زبان مادر شوهر شهرت دارد هم چنین نکته جالب تر اینکه ساقه سانسوریا در دل خاک می روید و در زمان تکثیر یکی از گزینه های ازدیاد گیاه از این طریق به شمار می رود؛ در نتیجه گل ها از سطح خاک شروع به رویش می کنند.

گیاه سانسوریا - رشد سریع سانسوریا

چرا سبب شویم سانسوریا سریعتر رشد کند؟

این گیاه تنها یک گیاه زینتی ساده نیست بلکه یکی از برترین تصفیه کننده های هوا می باشد که سموم دردسر سازی به ویژه تولوئن، فرمالدئید، بنزن و… را از هوای تنفسی پاکسازی کرده و اکسیژن خالص را بدون هیچ چشم داشتی تقدیم ریه های شما می کند.

انواع سانسوریا کدامند؟

این گیاه بسیار جذاب انواع دیدنی از جمله: سبز، ابلق، کراواتی، پا کوتاه، بلک، نیزه آفریقایی یا لوله ای، مهتابی و رنگی دارد لذا دست شما را در انتخاب گونه های زیبا باز گذاشته است.

رشد سریع سانسوریا

آبیاری منظم و صحیح اولین گام رشد سریع سانسوریا

برای حفظ سلامت ریشه و گیاه هرگز اجازه ندهید گلدان سانسوریا همیشه مرطوب بماند بدین منظور هر دو تا سه روز یکبار با فرو کردن انگشت دست در منافذ زهکشی گلدان، از خشک بودن لایه های زیری خاک اطمینان حاصل نمایید. وقتی نتیجه خشکی خاک بود، آبیاری را شروع کنید.

نکته مهم دیگر آبیاری این است که وقتی آب کل خاک گلدان را مرطوب نمود و از انتهای گلدان  آب اضافی خارج شد، سریعا آبدهی را قطع کنید. افزون بر در دسترس قرار گرفتن آب کافی برای گیاه، به یاد داشته باشید آبیاری را به شیوه منظم انجام دهید تا شاهد باریک شدن برگ های سانسوریا و بی نشاطی آن نگردید لذا در روزهای مشخصی را به آبیاری اختصاص دهید.

تابش نور غیر مستقیم عامل رشد سریع سانسوریا

بهترین شرایط نوری برای رشد سانسوریا، قرارگیری در معرض تابش نور کافی اما غیر مستقیم آفتاب می باشد هر چند به دلیل مقاوم بودن سانسوریا می تواند محل با تابش مستقیم و حتی مکان های سایه دار را تحمل کند، اما شرایط ایده آلی برای رشد سریع سانسوریا نخواهد بود.

گلدان سانسوریا خود را در فاصله دو متر از پنجره خانه بگذارید تا شاهد بهترین عملکرد آن گردید. وقتی مکان مناسب برای قرار گیری سانسوریا را یافتید، توصیه می کنم به منظور دسترسی و رشد یکسان برگ ها، گلدان را به اندازه ۱۸۰ درجه یک روز در میان بچرخانید.

خاک مناسب برای رشد سریع سانسوریا

منشا سانسوریا به مناطق گرم و خشک بر می گردد لذا بایستی خاک گلدان را به نحوی انتخاب کنید که آب آبیاری را به نحو احسن زهکشی کرده و از باقی ماندن رطوبت بیش از حد که تهدید جدی برای ریشه گیاه و ایجاد پوسیدگی آن می باشد، جلوگیری نماید.

سانسوریا همیشه سبز در خاک سبک، متخلخل و دارای قابلیت زهکشی بالا بهترین رشد را خواهد داشت. ترکیب خاک برای رشد سریع سانسوریا می تواند شامل: مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت و غنی از مواد مغذی برای گلدان سانسوریا باشد.

کوددهی برای رشد سریع سانسوریا

کوددهی در طول فصل رشد برای سانسوریا سبز از ضروریات رشد سریع آن می باشد زیرا بایستی نیاز مواد غذایی آن در این دوران به خوبی تامین گردد.

بهترین کود برای سانسوریا بایستی ارگانیک و غنی از عناصر ماکرو و ریز مغذی های ضروری به ویژه: فسفر، ازت، پتاسیم، کلسیم، آهن ، روی و …باشد و در طول تابستان بر اساس صلاح دید کارشناسان حداقل ماهی یکبار در اختیار سانسوریا قرار گیرد.

لازم به ذکر است کود خریداری شده را بایستی ابتدا طبق دستورالعمل مقداری رقیق نمود تا از آسیب دیدن گیاه جلوگیری کرده و تحریکی برای رشد حداکثری آن باشد.  یکی از کودهای عرضه شده توسط سایت آل کود، کود گیاهان آپارتمانی شوک دارای ترکیب غنی و منحصر به فردی از عصاره شوک برای تحریک سانسوریا برای رشد عالی می باشد.

گیاه سانسوریا - رشد سریع سانسوریا

فراهم کردن دمای ایده آل برای رشد سریع سانسوریا

اگر می خواهید سانسوریا زینتی شما خیلی خوب رشد کند، آن را در دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد قرار ندهید هم چنین گلدان را در فصل زمستان از کنار پنجره که هوای سرد رفت و آمد می کند دور نگه دارید و به مکان گرمی انتقال دهید.

دمای ایده آل برای رشد سریع سانسوریا ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد بوده تا گیاه بدون تنش دمایی رشد نموده و گلدان پر از برگ های زیبا و بلند سانسوریا گردد.

رطوبت مناسب برای رشد سریع سانسوریا

این گیاه نسبت به رطوبت بالا یا پایین حساسیت زیادی ندارد به طوری که می تواند در دمای معمولی اتاق یا حتی حمام زنده بماند اما در کل رطوبت محیطی که سانسوریا در آن حضور دارد نباید از ۴۰ درصد پایین بیاید.

آفات را از بین ببرید تا سانسوریا رشد کند

اگر با وجود رسیدگی کافی به گیاه آپارتمانی زیبای خود تغییری در رشد آن مشاهده نمی کنید، هفته ای چند بار به برگ های سانسوریا نگاهی بیندازید تا به منظور رشد سریع سانسوریا آفات متصل به برگ یا سطح خاک را هر چه زودتر از بین ببرید. آفت‌ها بی‌رحم ترین دشمن سانسوریا هستند که با تغذیه از مواد مغذی و آب گیاه، منابع غذایی در دسترس گیاه را کاهش داده و مانع رشد سریع سانسوریا می گردند.

برای رشد سریع سانسوریا از اسید هیومیک استفاده کنید

همانطور که می‌دانید اسید هیومیک یک نوع کود مغذی است که از بقایای تجزیه شده مواد ارگانیک به دست می‌آید. استفاده از این کود به علاوه توجه به سایر فاکتورهای رشد سریع‌تر گیاه٬ باعث می‌شود گیاهی بی نقص داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر به اسید هیومیک برای سانسوریا مراجعه کنید

در صورت مشاهده هر گونه لکه زرد یا قهوه ای بر سطح برگ های سانسوریا آن ها را با پارچه مرطوب از سطوح برگ تمیز کرده و از سموم یا آفت کش های گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

برای کسب مشاوره٬ اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایراکود تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *