کود پتاس : نیاز گیاه به پتاسیم به اندازه نیاز نوزاد به شیر مهم است!

شاید در ظاهر چنین نقش کلیدی دیده نشود، اما در واقع آنچه به گیاه قدرت جذب آب از ریشه را در هنگام آبیاری می‌دهد، همین عنصر پتاسیم است. بدون این ماده مغذی، محصولات شما بی‌فایده خواهند بود. پس وقت آن رسیده که هویت واقعی این کود چند منظوره را بشناسیم. در این مقاله ضمن اطلاع از عملکرد کود پتاس بالا و خواص آن برای گیاهان، با علائم کمبود پتاسیم در گیاهان، انواع کودهای پر پتاسیم، نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف کود پتاسیم آشنا خواهید شد.

آشنایی با کود پتاس

عنصر پتاسیم با نماد شیمیایی (K) معرفی می‌شود و یکی از ۱۷ ماده مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد و تولید مثل گیاه است و یکی از عناصر پرکاربرد است که به عنصر «کیفیت» نیز معروف است. پتاسیم یک درشت مغذی دیگر مانند نیتروژن (N) و فسفر (P) است که اهمیت آن کم‌تر از سایر همتایان خود نیست. کود پر پتاسیم یکی از کودهایی است که به کود مرغوب معروف است.

کود پتاس بالا با نماد شیمیایی K2O تعریف می‌شود که برای بیان محتوای کودهای پتاسیم مانند سولفات پتاسیم (K2SO4) استفاده می‌شود.

کود پتاس بالا شوک

نقش کود پتاس در رشد گیاه

کود پتاس در انظیم آب نقش حائز اهمیتی دارد. بنابراین می‌توان گفت برای انواع گیاهان مناسب است. در چنین دستگاهی دو عملکرد جذب آب از طریق ریشه گیاه و از دست دادن آب از طریق منافذ (تعرق) تحت تأثیر پتاسیم است. در واقع نقش پتاسیم در متابولیسم گیاه با باز و بسته شدن سلول‌های روزنه در هر روز از زندگی گیاه ارتباط مستقیم دارد. اگر بخواهیم نقش پتاسیم در رشد گیاه را به طور خاص بیان کنیم باید بدانید که:

پتاسیم ارتباط موثری در حرکت آب، مواد مغذی و کربوهیدرات‌ها در بافت گیاه دارد.

باعث رشد ریشه گیاه می‌شود که باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر خشکی می‌شود.

با تنظیم اسمز از پژمردگی گیاهان و درختان جلوگیری می‌کند.

آنزیم‌هایی را در گیاهان و درختان فعال می‌کند (حداقل ۶۰ آنزیم) که بر تولید نشاسته، پروتئین و آدنوزین‌تری فسفات (ATP) تأثیر می‌گذارد. ATP که نتیجه عمل پتاسیم است، سرعت فتوسنتز را تنظیم می‌کند. این امر به ویژه برای تولید غلات غنی از نشاسته مهم است. در اینجا اگر در داخل پرانتز برخی از انواع غلات را ذکر کنیم بسیار مرغوب است (گندم، برنج، ذرت، سویا و …)

توجه و رعایت نکات مربوط به زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه و انواع گیاهان می‌تواند در نهایت عملکرد کوددهی ما را بهبود بخشد.

کود با پتاسیم بالا می‌تواند نقش مهمی در رشد انواع گیاهان و درختان داشته باشد.

کود با پتاسیم بالا می‌تواند برای انواع درختان و گیاهان بسیار مفید باشد.

کود پتاس بالا مناسب هلو

خواص کود پتاس برای گیاهان چیست؟

با توجه به نقش کلیدی پتاسیم در جذب آب می‌توان به اهمیت این عنصر دوست داشتنی در تمام مراحل رشد گیاه به ویژه در زمان تولید مثل و باردهی پی برد. کوددهی پتاس از اهمیت بیش‌تری برخوردار است، به خصوص برای باغبانی که پس از یک سال انتظار، چیزی بیش از تولید میوه‌های فراوان و آبدار او را خوشحال نمی‌کند.

شما بهتر از ما می‌دانید که هر گیاه و هر محصولی ممکن است در طول رشد خود با تنش دما و آب مواجه شود و مشکلاتی را برای گیاه به وجود آورد. این امر به ویژه در تابستان‌های گرم امروزی که بارانی وجود ندارد، قابل توجه است. حتی اگر در مناطق پرآب به کشاورزی می‌پردازید، یا از نظر آب و هوا، در مناطق مساعدتر باغبانی یا کشاورزی می‌کنید. باز هم ممکن است با کم آبی مواجه شوید یا حتی اولین یخبندان یا خشکسالی زندگی خود را تجربه کنید. پس بهتر است قبل از مواجهه با چنین تنش‌هایی، گیاه خود را مجهز کنید.

علم و تجربه دو عنصر مؤثری هستند که طی سالیان متمادی ثابت کرده‌اند که پتاسیم در مواجهه با تنش خشکی، تنش دمایی و حتی آب اضافی مانند واکسنی برای گیاه عمل می‌کند و گیاه را مقاوم می‌کند. با این حال گیاهان دارای کمپوست پتاسیم نسبت به خشکی و تغییرات شدید دما مقاومت کم‌تری دارند.

اگر حتی در مراحل پایانی رشد گیاه متوجه کمبود پتاسیم در گیاه شدید، می‌توانید با استفاده از کود پتاس بالا، آسیب‌های ناشی از این کمبود را به حداقل برسانید. در این قسمت سایر فواید و خواص کود پتاس را مشاهده خواهید کرد:

تقویت گیاهان در برابر انواع آفات و بیماری‌های قارچی با غلیظ کردن شیره گیاه

طعم بهتر و محصولات شیرین‌ تر

پرورش میوه‌ ها و محصولات گیاهی

ماندگاری بیش‌ تر و مدت نگهداری طولانی‌ تر

محصولات سنگین‌ تر و قابل فروش‌ تر

از آنجایی که عنصر پتاسیم (K) تأثیر قابل توجهی در بهبود سلامت گیاه دارد، به عنوان یک ماده مغذی “با کیفیت” شناخته می‌شود. با این اوصاف، در استفاده از کود پتاسیم، این ماده مغذی با کیفیت در کشاورزی، باغات و محصولات گلخانه‌ای تردیدی وجود ندارد.

انواع کودهای پتاس بالا برای گیاهان

اکنون که با خواص کود پتاسیم گیاهی آشنا شدید، با ما همراه باشید تا با انواع کود پتاسیم گیاهی و محبوب‌ترین کودهای پتاسیمی موجود در بازار آشنا شویم:

کلرید پتاسیم (KCI)

سولوپتاسیم (K2SO4)

سولفات دوگانه پتاسیم و منیزیم (K2SO4 2MgSO4)

کود نیترات پتاسیم (KNO3)

کود پتاسیم فسفیت

زمان و نحوه استفاده از کود با پتاس بالا

زمان مصرف کود با پتاسیم بالا بستگی به نوع کود، عناصر تشکیل دهنده آن و نوع گیاه دارد. بهتر است زمانی که گیاهان شروع به رشد کردند کوددهی شود تا گیاه سریع‌تر و بهتر رشد کند. در نتیجه اوایل بهار که گیاهان شروع به رشد می‌کنند، زمان مناسبی برای کوددهی است.

در مورد استفاده از کودهای پر پتاسیم می‌توان گفت که بیش‌تر کودهای پر پتاسیم محلول در آب هستند و با استفاده از سیستم‌های آبیاری مانند آبیاری قطره‌ای و تحت فشار نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مانند روش‌های دیگر  کودها را نیز می توان به مزرعه اضافه کرد و قبل از کاشت محصول در آن شخم زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *