ایران کود

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است

کود جلوگیری از سفت شدن زمین

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است

هیومیک اسید به طور کلی برای بسیاری از گیاهان مفید است و به بهبود رشد و توسعه آنها کمک می‌کند. با این حال، در موارد خاصی، ممکن است برای برخی گیاهان مضر باشد:

1. **گیاهانی که به pH بالا حساس هستند:** هیومیک اسید می‌تواند pH خاک را کاهش دهد و این ممکن است برای گیاهانی که به pH بالا نیاز دارند، مضر باشد.

2. **گیاهانی با نیازهای غذایی خاص:** برخی گیاهان نیازهای غذایی خاصی دارند که ممکن است با افزودن هیومیک اسید و تغییر شرایط خاک، برآورده نشوند.

3. **گیاهانی که به مقادیر بالای مواد آلی حساس هستند:** هیومیک اسید مواد آلی زیادی را به خاک اضافه می‌کند و گیاهانی که به خاک‌های فقیر از مواد آلی عادت کرده‌اند، ممکن است تحت تاثیر منفی قرار گیرند.

4. **گیاهان حساس به نمک:** اگر هیومیک اسید حاوی مقادیر زیادی نمک باشد، می‌تواند برای گیاهانی که به نمک حساس هستند، مضر باشد.

به طور کلی، قبل از استفاده از هیومیک اسید، بهتر است نیازها و شرایط خاص هر گیاه را بررسی کرده و از تأثیرات ممکن آن آگاه شوید.

اسید هیومیک ماده ای آلی است که در ترکیبات هوموس یافت می‌شود. هوموس از دو ماده هیومیک و اسید فولیک تشکیل شده است. اسید هیومیک نوعی اسید نیست  و خاصیت اسیدی ندارد.اسیدهای هیومیک را می توان بیشتر به اسیدهای هیومیک و اسیدهای فولویک تقسیم کرد.  این کود دارای ترکیبات بسیار پیچیده و منحصر به فرد است که فواید بسیاری برای گیاهان و همچنین خاک دارد. هیومیک کاملا ارگانیک است و روند تشکیل آن به گونه ای است که سرشار از عنصرهای مهم و مواد معدنی و مغذی می  باشد.

مضرات اسید هیومیک

اثرات مضر اسید هیومیک برای گیاهان

اسید هیومیک  اثرات مضری بری گیاهان ندارد، تنها اثر مضر آن استفاده بیش از حد آن است که موجب آسیب به ریشه گیاهان می شود. بنابراین اسید هیومیک ضمن افزایش تولید محصولات باغی و زراعی باعث رشد میکروارگانیسم های فعال خاک می شود. همچنین استفاده از آن باعث می شود خاک برای مدت زمان طولانی رطوبت را در خور نگه دارد.

هر چند وقت یکبار باید اسید هیومیک در گیاهان مصرف کنید

برای نگهداری منظم  و مناسب  گیاهان یک یا دو بار در سال از اسید هیومیک استفاده کنید. اولین کاربرد بهتر است در اوایل بهار انجام شود، درست زمانی که گیاهان با  گرم شدن  هوا سبز می شوند.بهتر است در یک روز بدون باد  از این کود استفاده کنید چرا که می تواند به راحتی شسته شود. اسید هیومیک  برای ارتقای سلامت بهتر گیاهان و خاک استفاده می شود.

نحوه استفاده از کود اسید هیومیک

کودهای اسید هیومیک به شکل های مختلفی هستند که کاربرد متفاوتی هم دارند. است.  به طور کلی روش های استفاده از این کودها شامل روش چالکود، محلول پاشی و استفاده به همراه آبیاری است. روش آغشته کردن بذر یا ریشه نهال ها به کود هم در موارد کم و خاص استفاده می‌شود.

با تشکر از همراهی شما ایرانکود

پیمایش به بالا