مقدار مصرف کودهای سه بیست برای هر درخت

کودهای سه بیست به علت دارابودن مقدار متعادل سه مواد مغذی مهم،  مهمترین کودها  در برنامه کوددهی و تغذیه  درختان سیب است و باید سالانه استفاده شود. این کودها هم برای رشد درخت و هم برای تولید  میوه حیاتی است.

در درختان سیب بهتر کودهای سه بیست در زمان کاشت اضافه شود و به عمق خاک نفوذ کند.  چون کاربردهای سطحی به ندرت به مناطق ریشه عمیق خاک منتقل می شود.

کودهای سه بیست در درختان سیب باعث مقاومت این درختان به سرمای زمستانه می شود و سلامت کلی درخت را افزایش می دهد.

مقدار استفاده کودهای سه بیست در درختان سیب

درختان سیب به نیتروژن، فسفر و پتاسیم سه عدد  درج شده در کیسه های کود – و همچنین مواد معدنی مختلف نیاز دارند. برای پرورش دهندگان خانگی، کودها باید نسبت نیتروژن متعادل تری  داشته باشند تا رشد سالم را تامین کنند.

کود مایع سیستمیک سه بیست  برای درختان  سیب مناسب است. به طور کلی  برای باغ های کوچک نیم کیلو  کود سه بیست  در سال  با توجه به سن درخت استفاده می شود.

برای باغ های بزرگتر  تا حداکثر 6 کیلو کودهای سه بیست برای هر درخت لازم است.  هنگام  استفاده از این کودها همیشه از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

مقدار مصرف کودهای سه بیست برای هر درخت

درباره کود آمریکایی بیشتر بدانیم

نحوه استفاده از کودهای سه بیست در درختان سیب

 بهتر کودهای  سه بیست را در زیر درختان سیب  پراکنده کنید، درختان سیب به علت رقابت کم  با گیاهان دیگر رشد زیادی  دارند. ممکن است به کود اضافی نیاز داشته باشند.

بعد مصرف کودهای سه بیست در منطقه حتما آبیاری کنید تا بهتر جذب درخت شوند.  کودهای نانو سه بیست  را حداقل 6 سانت  از تنه درخت دورتر استفاده کنید.  این کودها  را  برای استفاده در باغات  می توان روی برگ درختان بپاشید.

محلول پاشی باعث می شود که  کودهای سه بیست بلافاصله در دسترس درختان قرار بگیرند.

زمان استفاده از کودهای سه بیست در درختان سیب

اولین زمان مصرف کودهای سه بیست در درختان سیب  در اوایل بهار در زمان جوانه زنی می باشد،  کاربرد دوم باید در اواخر بهار پس از میوه دهی انجام شود. برای درختان سیب جوان به  دلیل  اینکه میوه ای تولید  نمی شود بهتر است کاربرد دوم حذف شود.

 اواسط تابستان آخرین زمان برای کود دهی  درختان سیب با کودهای سه بیست است. اگر در زمانهای گفته شده کوددهی انجام نشود ممکن رشد درخت ضعیف شود و در معرض بیماریها و آفات قرار بگیرد.

درختانی که زیاد هرس می شوند، به کود سه بیست کمتری نیاز دارند، از آنجایی که  این درختان مقداری نیتروژن ذخیره می کنند، کود سبک تر ممکن است در اولین تابستان پس از هرس استفاده شود.

برای کوددهی منظم می توانید رشد شاخه ها را در نظر بگیرید، اگر شاخه ها میانگین 8 تا 12 سانت  در سال رشد داشتند و رشد کمتری داشتند  افزایش جزئی کودهای سه بیست را در بهار سال بعد اعمال کنید.

کودهایی با مقدار  نیتروژن  متعادل مانند کودهای سه بیست  برای درختان تازه کاشته شده تا درختان  سه ساله  مناسب است. اکثر گونه های سیب در پاییز زمانی که دما شروع به معتدل شدن می کند بالغ می شوند. با این حال، برای رسیدن به به رشد پربار و متعادل در سیب باید کوددهی متعادلی برای درختان در نظر گرفته شود.

 

مقدار مصرف کودهای سه بیست برای هر درخت

 

فواید مواد مغذی موجود در کودهای سه بیست در درختان سیب

هنگام خرید بهترین کود برای درختان سیب، اکثر تولیدکنندگان متوجه نسبت سه عددی می شوند که اغلب در جلوی بسته درج می شود. معمولاً با حروف NPK   همراه است که نشان دهنده مواد مغذی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است. گاهی اوقات “K” مخفف پتاس است که نوعی پتاسیم است و “P” مخفف فسفات است که نوعی فسفر است.

نسبت NPK یک کود نشان دهنده درصد وزنی هر یک از مواد مغذی است. به عنوان مثال، یک کیسه کود 10 کیلویی با نسبت20-20-20 NPK  حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. هر یک از مواد مغذی هنگام تغذیه درخت سیب عملکرد متفاوتی را انجام می دهند.

نیتروژن: اولین ماده مغذی در نسبت کودهای سه بیست، رشد برگ سبز و شاخه را تقویت می کند. یک نهال سیب کوچک ممکن است بیشتر از یک درخت بالغ از نیتروژن بهره مند شود زیرا نهال هنوز در حال رشد است.

فسفر: این ماده مغذی باعث رشد ریشه‌های قوی و سالم می‌شود که می‌تواند استقامت  درختان  سیب در مناطقی با بادهای شدید کمک کند. همچنین  در  افزایش تولید شکوفه ها موثر است، بنابراین می تواند برای کمک به تولید یک برداشت پربار مفید باشد.

پتاسیم: پتاسیم علاوه بر افزایش سلامت کلی درخت سیب و مقاومت در برابر دمای شدید یا خشکسالی خفیف، به درخت کمک می کند تا میزان جذب مواد مغذی را به حداکثر برساند.

کود باغی سه بیست  یک کود ممتاز و چند منظوره است که در تمام مراحل رشد گیاه در باغ درختان سیب قابل استفاده است. به رشد رویشی درخت کمک می کند و باعث باروری زیاد درختان سیب می شود.

این کود همه منظوره درجه یک را می توان روی هر سبزی یا گیاهی در باغات میوه  استفاده کرد. به ویژه هنگامی که در محصولاتی با تغذیه سنگین مانند گوجه فرنگی و درختان سیب  استفاده می شود عالی عمل می کند. همچنین باعث  تحریک رشد اولیه گیاه می شود.

این فرمول کودی  محلول در آب است که به راحتی حتی در آب سرد حل می شود. از آن برای کود دهی نهال های سیب  قبل از پیوند، یا برای تغذیه گیاهان مستقر در باغ استفاده می شود.

 

مقدار مصرف کودهای سه بیست برای هر درخت

 

زمان مصرف کودهای سه بیست در درختان سیب

برای کود دادن به نهال ها یا پیوندها، 1 قاشق چایخوری کودهای سه بیست را  در 4 لیتر آب مخلوط کنید و دو بار در هفته استفاده کنید.  اگر خواهید رشد  نهال های سیب  را تسریع کنید، می توانید دفعات کوددهی  را به 3-4 بار در هفته افزایش دهید. اگر مایل هستید  نهال سیب رشد  کندی داشته باشد به دلیل اینکه دمای بیرون هنوز برای کاشت مناسب نیست، می توانید دفعات کوددهی  آن را به 1 بار در هفته کاهش دهید.

در  باغچه های مرتفع 2- 4قاشق کود سه بیست  را با 4-5 لیتر  آب در یک سطل مخلوط کنید،  سپس کود محلول را روی خاک کنار ساقه گیاه بریزید. 1 لیتر از مخلوط را در کنار هر گیاه بریزید و هر 2 تا 3 هفته یکبار با رشد گیاهان تکرار کنید.

هنگام استفاده از دستگاه سمپاش  500 تا 1کیلو از کودهای  سه بیست  را در هر 1000 متر  مربع باغ مخلوط کنید. هر 2 تا 3 هفته یکبار کوددهی را تکرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *