هرس درخت صنوبر

درخت صنوبر

آخرین مقالات

درخت صنوبر و انواع دیدنی آن

درختان صنوبر مخروطی همیشه سبز و از خانواده گیاهان Pinaceae که دارای 55 گونه مختلف می باشد. این درختان اگرچه شبیه به سرو هستند، اما با مخروط‌های نرمشان که مانند شمع به حالت عمودی می باشند  می‌توان آنها را از سایر درختان مخروطی متمایز کرد.

در این مقاله مشخصات 12  شگفت انگیز صنوبر  را بیان خواهیم کرد .

12نوع شگفت انگیز درخت صنوبر

1-صنوبر بلسان

شرق و مرکز کانادا و همچنین شمال شرقی آمریکا، زیستگاه طبیعی  این صنوبر است.  به خاطر برگ های  سوزنی سبز رنگ، رنگدانه متراکم و شکل مخروطی طبیعی به این نام  معروف است.

 به صنوبر بلسان درخت کریسمس نیز گفته می شود.

صنوبر بلسان درختی همیشه سبز که اندازه آن از کوچک تا متوسط بین 40 تا 65 سانتی متر است، تاج باریک و مخروطی شکل درختان صنوبر با برگ‌های سبز تیره پوشیده شده است.

برگ های مسطح و سوزنی مانند آن دارای لکه های کوچک روزنه ای به سمت نوک هستند و از بیرون به رنگ  سبز تیره می باشند.

2-صنوبرنوبل

صنوبر نوبل یک درخت محبوب کریسمس  است، درختان صنوبر نوبل در جنگل‌های مخروطی رشد می‌کنند، جایی که آفتاب مستقیم  و سایه متوسط دارند.

برگ‌های سوزنی‌مانند آن به رنگ  سبز مایل به آبی که ارتفاع آن از (1 تا 3.5 سانتی‌متر) متغیر است، همچنین این برگها به صورت مارپیچی روی شاخه ها قرار دارند.

3-صنوبر قرمز

غرب آمریکا  محل زندگی گونه های صنوبر قرمز است که  به طور طبیعی در ارتفاعات رشد می کند، درختان صنوبر قرمز بسیار بزرگ هستند و تا 200 سانت  ارتفاع و 6 سانت  قطر دارند.

گیاه شناسان اولیه نام لاتین abies magnifica را به آن نسبت دادند که به معنی “صنوبر باشکوه” است.

4-صنوبر فریزر

منشا صنوبر فریزر در جنوب آمریکا می باشد، صنوبر فریزر و صنوبر بلسان شباهت زیادی به هم  دارند. این درخت معمولاً به ارتفاع 10 تا 15 متر می رسند که  گونه ای همیشه سبز است.

این نوع صنوبر دارای تنه ای گرد و تاجی مخروطی شکل با انشعابات مستقیم است که به صورت افقی یا با شیب چهل درجه به سمت بالا از ساقه رشد می کند.

درختان جوان تاجی نسبتاً ضخیم دارند، در حالی که درختان بالغ تاج بازتری دارند.

5-درخت صنوبر نوردمن

صنوبر نوردمان درختی مخروطی است که بومی ارتفاعات قفقاز، اروپا و روسیه است، یکی از محبوب ترین انواع درخت کریسمس است که تا حدودی با صنوبر نوبل قابل مقایسه است.

پس از قطع شدن درخت،  برگ های سوزنی ظریف  این درخت برای مدت زمان طولانی  به شاخه ها متصل می شوند.

6-صنوبر بزرگ

صنوبر بزرگ علاوه بر اینکه یکی از بلندترین انواع صنوبر است، سریع ترین رشد را  نیز دارد.

مخروط های آن به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و برگ های سوزنی  صاف آن دو و نیم سانت طول دارندکه روی آن به رنگ سبز تیره و براق است و دو خط سفید در قسمت زیرین دارند.

  1. صنوبر نقره ای

درخت صنوبر نقره ای بومی اروپا است،  درختی بسیار بلند با شاخ و برگ شبیه سوزن که  ظاهری براق و سیاه روی سطح  برگ دارد. طول برگ های سوزنی آن  حدود  (سه سانتی متر) است و نوک آن بریدگی دارد.

هنگامی که صنوبر نقره ای بالغ به ارتفاع کامل خود می رسد، شکل هرمی مشخصی را در تاج درخت ایجاد می کند.

8-صنوبر کره ای

یکی از کوچک‌ترین گونه‌های صنوبر، صنوبر کره‌ای است که رشد متوسطی دارد و با محیط های مختلف سازگار است. این مخروطی  قبل از شروع به تولید مخروط نیازی به ارتفاع  بیش از سه فوت ندارد.

مخروط های قابل تشخیص آن  برای اولین بار در اواخر بهار ظاهرمی شوند ، ممکن است رنگ آنها آبی یا بنفش باشند.

 برگ های سوزن های کوتاه و پهن آن ممکن است تا 1.5 سانتی متر طول داشته باشندکه سطوح بالایی برگ  سبز تیره براق و سطوح زیرین آن خاکستری نقره ای هستند.

به دلیل جثه کوچکش یک انتخاب عالی برای درخت کریسمس  می باشد.

9-صنوبر داگلاس

صنوبر داگلاس یکی از شناخته شده ترین انواع صنوبر است که مخروط های آن  از شاخه به سمت پایین آویزان شده و به طور کامل می ریزند. این درخت منشا  غرب آمریکای شمالی است.

مخروط های این نوع صنوبر از آنجایی که از هم نمی پاشند، اغلب (به تعداد زیاد) در داخل و زیر درخت وجود دارند. برگهای سوزنی صنوبر داگلاس بر خلاف  صنوبر معمولی دور شاخه‌های درخت  به صورت مارپیچ قرار دارند اما از آن ظریف تر است.

10-صنوبر اسپانیایی

شمال مراکش و جنوب اسپانیا زیستگاه طبیعی این گونه صنوبر است،  صنوبر اسپانیایی درختی همیشه سبز است که در شرایط ایده آل ارتفاع آن  به حدود 100 فوت می رسد.

 صنوبر اسپانیایی به خاطر تاج مخروطی شکلش که با رشد درخت به شکل ناهمواری در می آید، شناخته شده است.

در صنوبر اسپانیایی برگها به صورت شعاعی در اطراف ساقه پخش می شوند  که نوارهای روزنه ای پهن و سفیدی  که در دو طرف برگ  قرار دارند به رنگ سبز مایل به آبی می باشند.

11-صنوبر غربی  هیمالیا

این نوع صنوبر که اغلب به عنوان صنوبر پیندرو شناخته می شود، به دلیل اندازه خارق العاده و شکل مخروطی بلند و نازک  از دیگر انواع صنوبر متمایز است.

این درختان بومی هند و پاکستان هستند و  نیاز به رطوبت بالا دارند، برگ های سوزنی شکل صنوبر هیمالیا غربی بزرگ ترین  برگ درخت صنوبر  را در میان گونه های دیگر دارد.

برگ های سوزن شکل آن به طول 3.5 اینچ (9 سانتی متر) می رسد که ظاهری  براق دارند و ممکن است دو نوار روزنه ای سفید در قسمت زیرین  برگ های سوزن شکل آن  دیده شود که به ظاهر روشن تر برگ ها کمک می کند.

12- صنوبر سیبری

درخت صنوبر سیبری بومی منطقه سیبری  روسیه است که  از متراکم ترین مناطق جنگلی در جهان به شمار می آید.

برگهای سوزنی شکل این نوع صنوبر به‌خاطر عطر تندشان معروف هستند و خود درخت نیز به‌خاطر چوب نرم و انعطاف‌پذیری‌اش ارزش زیادی دارد.

این درختان صنوبر می توانند شرایط سخت زمستان روسیه را تحمل کنند و در دمای بسیار زیر صفر رشد  کنند.

 به دلیل توانایی آن برای رشد در شرایط سایه و دماهای سردتر، یک انتخاب عالی برای آب و هوای  کوهستانی و سرد به شمار می آید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن