فروت ست (Fruit Set)

فروت ست  به روشی از کوددهی اطلاق می شود که در آن مواد مورد نیاز گیاه در زمان تشکیل میوه و یا بعد از برداشت میوه جهت افزایش عملکرد محصول و یا بالا بردن توانایی درختان در تولید جوانه استفاده می شود. در این مرحله اندازه میوه مشخص شده و  زمانی است که تامین مواد مغذی به میزان کافی و متعادل از اهمیت بالایی برخوردار است.

اولین قدم پس از برداشت محصول و قبل از برگریزان، محلول پاشی کود فروت ست در باغات است.

در اوایل بهار و اواخر زمستان که دمای خاک پایین است و برگ ها ظاهر نشده اند و جریان شیره های گیاهی بسیار کُند است، تغذیه جوانه ها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا جذب عناصر غذایی به طور مناسبی انجام نمیگیرد. در این حالت محلول پاشی درختان میوه برای ذخیره سازی عناصر مورد نیاز برای شروع فعالیت مجدد گیاه و رشد جوانه ها و گلدهی و تشکیل میوه بسیار مفید خواهد بود.

 بهترین زمان استفاده از فروت ست:

مزایای استفاده از کود فروت ست

کود فروت ست با وجود تمامی مواد مغذی تشکیل دهنده دارای مزایا و فواید بی شماری برای گیاهان است. در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

 

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

 

 

از بین عناصر، چهار عنصر ازت، روی، بور و کلسیم نقش کلیدی و بسیار مهمی در تقویت جوانه ها، تولید گل و گرده افشانی دارند. تأمین این عناصر در زمان مناسب، کمک بسیار زیادی به تقویت جوانه ها و گرده افشانی قوی تر و در نتیجه بالا رفتن میزان محصول می کند.

دو بازه زمانی در مراحل رشدی درختان میوه، به ویژه پسته، نقش بسزایی در میزان باروری و همچنین افزایش میزان محصول دارد.

این دو مرحله عبارت است از:

 ۱– بلافاصله پس از برداشت و قبل از ریزش برگ ها:

از آنجا که اندام های اولیه گل داخل جوانه ها، در مهرماه تشکیل می شود، بنابراین این مرحله بسیار حساس است و وجود روی، ازت و بور داخل جوانه ها موجب تقویت و افزایش میزان ذخیره انرژی جوانه ها می شود. بنابراین، زمان مناسبی برای افزودن فروت ست خواهد بود.

 

۲– زمان تورم جوانه ها که در اواخر اسفند یا اوایل بهار اتفاق می افتد:

چون بین فعال شدن ریشه و قسمت های هوایی اختلاف زمانی وجود دارد، ریشه ها در زمانی که جوانه ها احتیاج بالایی به مواد غذایی دارند، فعال نیستند و یا خیلی کم فعالند و نمی توانند مواد غذایی را در فرصت مناسب در اختیار جوانه ها قرار دهند.

به دلیل این که تورم جوانه ها در باغات در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد و همچنین در صورتی که رقم های مختلف وجود داشته باشد، بین زمان تورم جوانه ها اختلاف زمانی وجود دارد، محلول پاشی در این زمان اغلب با مشکلات زیادی به همراه است.

بنابراین، یکی از بهترین زمان ها برای محلول پاشی ازت، روی و بور، پس از برداشت محصول و قبل از ریزش برگ ها است تا انرژی کافی در جوانه ها به منظور تولید گل در سال بعد ذخیره گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *