کود هیدروپونیک  : هیدروپونیک پایدارتر از کشاورزی سنتی است، زیرا از منابع کمی در طول رشد گیاه استفاده می کند، همچنین در استفاده از آب با زمان جوانه زنی سریعتر، 90 درصد کارآمدتر است.

برای به دست آوردن محصول نهایی از مزرعه هیدروپونیک خود، باید نهال های جوان را با کودهای آلی و تقویت کننده های گیاهی شوک  تقویت کنید.

اسید هیومیک برای کشت هیدروپونیک

بهترین تقویت کننده های گیاهی هیدروپونیک :

  1. کود سولفات آمونیوم

این کود دارای راندمان غذایی بالایی است و تقویت کننده ایده آل برای گیاهان هیدروپونیک است،  حاوی گوگردی است که گیاهان به راحتی آن را جذب می کنند و جدا از تغذیه خاک های قلیایی، نیتروژن ضروری لازم برای رشد گیاه تامین می کند.

  1. اسید بوریک

اسید بور یک تقویت کننده مواد مغذی بسیار موثر برای رشد گیاه، عملکرد مطلوب است، این کود در مقادیر کم استفاده می شود و به تعادل نشاسته و قند و افزایش گرده افشانی و تولید دانه کمک می کند.

علاوه بر این، بور به تقسیم سلولی و تشکیل پروتئین کمک می کند و در عین حال از انتقال آب و مواد مغذی گیاه حمایت می کند.

استفاده از اسید بوریک روی گیاهان یک راه عالی برای اطمینان از دریافت این ریز مغذی است.

  1. پودر آزومیت

آزومیت یک پودر غنی از مواد معدنی است که از خاکستر آتشفشانی ساخته شده است که می توانید آن را به سیستم هیدروپونیک ، گیاهان کاشته شده در خاک یا گیاهان داخل منزل اضافه کرد.

پودر آزومیت حاوی حدود 70 ماده معدنی کمیاب است که برای گیاهان بسیار مفید است، هنگامی که آزومیت به عنوان تقویت کننده گیاه استفاده می شود، سلامت عمومی گیاه را بهبود می بخشد.

  مقاومت به آفات را همراه با ایمنی گیاه بهبود می بخشد. آزومیت همچنین ریشه ها را تقویت می کند و عملکرد محصول شما را افزایش می دهد.

  1. شوک 10 ایکس

ده ایکس یکی از بهترین توصیه های ما برای سیستم های هیدروپونیک است و از بهترین کودها برای تامین مواد مغذی هیدروپونیک در مراحل اولیه و اواخر رشد است، این کود گیاهی حاوی ده عنصر است که به رشد گیاه کمک می کند.

کشت هیدروپونیک

آنالیز محصول

این کود بی نظیر دارای عناصر

نیتروژن به میزان 5 درصد

فسفر به میزان 20 درصد

پتاسیم به میزان 20 درصد

کلسیم به میزان 5 درصد

بور به میزان 5 درصد

آهن به مقدار 10 درصد

مواد آلی

فولویک اسید به میزان 10 درصد

هیومیک اسید 10 درصد

عصاره جلبک دریایی 10 درصد

و آمینواسید به میزان 5 درصد می‌باشد.

کشت هیدروپونیک

5- کود فلفل 11-11-40

نسبت متعادل نیتروژن، پتاسیم و فسفر باعث افزایش محصولات فلفل و گیاهان هیدروپونیک شما می شود، این نوع کود   برای فلفل دلمه ای مانند فلفل دلمه ای، شیرین و فلفل چیلی مناسب است.

همچنین گیاهانی  مانند جعفری، گشنیز و کرفس و نعناع فلفلی، رزماری، ریحان، آویشن و اسطوخودوس از این کود  تغذیه می کنند.

  1. کود گوجه فرنگی

این کود 100% محلول در آب  و حاوی ترکیب کاملی از فسفر، گوگرد و نیتروژن در کنار آهن، منگنز، مس و روی است، به غیر از گوجه فرنگی، برای پرورش بادمجان، سیب زمینی و فلفل نیز مناسب است.

  1. کلرید پتاسیم

کود پتاسیم کلرید شوک به تنظیم متابولیسم گیاه کمک می کند و در عین حال فشار آب را در داخل و خارج سلول های گیاهی تنظیم می کند، این کود همچنین برای رشد ریشه و تحمل استرس عالی ااست.

از کودهای با کیفیت و تقویت کننده های مواد مغذی مجموعه های هیدروپونیک شوک غافل نشوید!

کود هیدروپونیک

چرا رشد هیدروپونیک متوسط مهم است؟

محیط کشت هیدروپونیک از گیاهان هیدروپونیک پشتیبانی می کند، محیط های رشد هیدروپونیک مانند پیت ماس، الیاف نارگیل ، اسفنج ها، سنگریزه های رسی، پشم سنگ، خاک اره، پرلیت و ورمیکولیت. است.

برخی از مزایای استفاده از محیط کشت هیدروپونیک عبارتند از:

-کمک به  حفظ رطوبت و مواد مغذی برای گیاهان، این کار در سیستم هیدروپونیک با مقدار محدود آب بسیار مهم باشد.

-محیط کشت هیدروپونیک به مستقر شدن گیاهان در جای خود کمک می کند. این مهم است زیرا از ریشه کن شدن گیاهان توسط جریان آب یا باد جلوگیری می شود. .

-محیط کشت هیدروپونیک نیز می تواند به هوادهی و بارور کردن گیاهان کمک کند.

انتخاب محیط  کشت هیدروپونیک

یک محیط کشت هیدروپونیک باید تمام یا برخی از ویژگی های زیر را داشته باشد:

هوادهی و زهکشی مناسب  که باعث می شود محیط رشد دارای زهکشی مناسب باشد تا آب اضافی آزادانه  خارج شود. این به سالم ماندن ریشه گیاهان و جلوگیری از خیس شدن آنها کمک می کند.

محیط کشت هیدروپونیک با تخلخل خوب و با منافذ مناسب  برای جذب مواد مغذی توسط ریشه مهم است، محیط باید به اندازه کافی مرطوب تا گیاهان بتوانند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کنند.

هیدروپونیک با چگالی کم محیط های رشد با وزن مخصوص کم مناسب است ، زیرا اجازه می دهد هوا و آب بیشتری به ریشه ها برسد که برای رشد سالم گیاه ضروری است.

محیط کشت هیدروپونیک انعطاف‌پذیر و با شرایط متغیر کشت آبی سازگار می شود.

هیدروپونیک محیط رشد بیش از حد سفت یا متراکم می تواند باعث زهکشی ضعیف، رواناب و مشکلات ریزش آب شود.

برای جلوگیری از تخریب محیط کشت هیدروپونیک  باید  کودهای دانه ای نرم خودداری کنید زیرا می توانند مشکلات قابل توجهی برای گیاهان شما ایجاد کنند.

یک محیط کشت  هیدروپونیک تمیز و استریل بهترین راه برای به حداقل رساندن شیوع بیماری ها و آفات است، همچنین   مواد مغذی اضافی را به ریشه وارد نمی کند. محیط های استریل را می توان در طی فرآیند پاستوریزاسیون با حرارت دادن در دمای 180 درجه فارنهایت به مدت 30 دقیقه یا خیساندن در محلول سفید کننده 10 درصد به مدت 20 دقیقه و به دنبال آن چندین بار شستشوی آب لوله کشی مورد استفاده مجدد قرار داد.

خواص شیمیایی:

خواص شیمیایی یک محیط کشت هیدروپونیک ایده آل خنثی بودن (pH) و ظرفیت تبادل کاتیونی خوب است. که  به حفظ مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای رشد کمک می کند. با داشتن این خواص، گیاهان در سیستم هیدروپونیک رشد خوبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *