نحوه و زمان کاشت پسته

زمان استفاده از کود اوره برای درخت پسته

آخرین مقالات

زمان استفاده از کود اوره برای درخت پسته

پسته یکی از تنقلات  پرطرفدار در آجیل است که برای رسیدن به طعم خوب و داشتن یک پسته خوب و مرغوب مراحل زیادی را می طلبد، که مراحل کوددهی و تغذیه مناسب با مراقبت و نگهداری مناسب تکمیل می شود. بنابراین درختان پسته نیاز به توجه و مراقبت دارند تا بار خوبی به کشاورز بدهند.

درختان  پسته برای حفظ سلامت و بهره وری مناسب به کودهای مختلفی از جمله کودهای اوره که حاوی 46 درصد نیتروژن است نیاز دارد،  در درختان پسته این کود  نسبت به سایر  ماده مغذی دیگر بیشتر  استفاده می شود.

به عنوان مثال، 500 هزار گرم مغز پسته بالغ، با احتساب پوسته، به  حدود  14000هزار گرم کود اوره نیاز دارد.

 

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای پسته

 

 استفاده از کودهای اوره برای درختان پسته

کوددهی درختان پسته  با کودهای اوره  نه نتها  باعث تقویت و باروری بیشتر درختان می شود، بلکه  مواد مغذی گیاه را قادر می سازد تا از انرژی موجود در کربوهیدرات، غذای تولید شده توسط فتوسنتز، برای حفظ سیستم فتوسنتزی و تنفسی، رشد گیاه و تولید ساختارهای زایشی از جمله مغز پسته استفاده کند.

تمام کود اوره یا ازتی  که به عنوان کود  در درخت  پسته استفاده می شود، فقط جهت تولید محصول آجیلی  مصرف  نمی شود،  برخی از آنها به رشد برگ ها و شاخه های جدید هدایت می شوند. و مقداری از آن هم از راههای دیگر دفع می شود.

همچنین کود اوره  استفاده شده در خاک ممکن است  با مواد آلی ترکیب شود  یا از طریق نیترات زدایی توسط ارگانیسم های موجود در خاک از بین برود.

کود اوره یا ازت  موجود در خاک  درختان پسته نیز می تواند در رواناب سطحی از بین برود یا از طریق آبشویی از سطح  خاک خارج شود، به خصوص اگر از شستشو برای کاهش سطح شوری خاک استفاده شود.

در مقابل کود ازت یا اوره  در آب آبیاری می تواند نیاز سالانه به کود اوره  را در درختان پسته تامین کند، همچنین از  برگ های ریخته و هرس خرد شده برای پوسیدگی در باغ نیز می توان کود اوره یا ازت را تامین کرد.

 

نحوه و زمان کاشت پسته

 

نحوه مصرف کودهای اوره برای درختان پسته

 یکی دیگر از عواملی که نیاز به کود اوره یا ازت با مشکل روبرو می کند، عادت یا روش باروری متناوب درختان پسته است. به این ترتیب در اثر مصرف کود ازت یا اوره ممکن است یک سال باروری درخت بالا باشد و سال بعد کاهش یابد.

تحقیقات مختلف در سالهای اخیر  نشان داده است  که کوددهی درختان  پسته به صورت دو ساله با کودهای اوره ، در مقابل یک سال، ممکن است مفیدتر  باشد.  بر طبق این تحقیقات کل تقاضای کود اوره  درختان بین زمانهای  رشد رویشی و  خواب محصول  بسیار مشابه  می باشد.

همچنین طبق نظر محققان در زمان رشد رویشی درختان پسته 85 درصد از کل کود اوره مصرفی در درختان به مغز آجیلی آن اختصاص می یابد و مابقی ممکن است به طریق مختلف  از جمله آبشویی خاک خارج شود .

درختان پسته  در سال‌های آخر رشد رویشی خود از جذب نور خورشید و ذخیره کود ازت یا اوره برای تولید مغز آجیلی نیز استفاده می کنند. استفاده از مقادیر مشابه ای از کودهای ازت یا اوره  در طول سالهای  رشد رویشی و خواب گیاه ، در ارتباط  با حفظ اندازه درخت قابل کنترل تر از هرس و ممکن است به کاهش  زیاد نوسانات  در باربری  متناوب کمک کند.

برای کاهش آلودگی اوره یا ازت  ناشی از کاربرد کود، با توجه به هدف استفاده از کود اوره یا ازت  کافی برای تولید حداکثر محصول ممکن تحت محدودیت‌های محیطی قرار گیرد ، در حالی که مقدار نیتروژن باقی‌مانده در خاک پس از ریزش برگ در پاییز به حداقل خواهد رسید.

این امر به ویژه در خاک‌های شور که در آن‌ها آب‌شویی گسترده نمک در طول زمستان یا در مناطقی با بارندگی زیاد در زمستان و بهار اتفاق می‌افتد، اهمیت دارد. بنابراین استفاده  کود بیشتر از مقدار لازم برای محصول برای حفظ نور بهینه و تبدیل نهایی آن به انرژی توسط ساختار  برگ، در واحد سطح زمین، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

 

 

کود مخصوص پسته

 

تعیین میزان مصرف کودهای اوره در درختان پسته

به طور معمول آزمایش سطح خاک  برای تعیین مقدار دقیق کود اوره برای درختان پسته  در بهار توصیه می شود تا به تخمین مقدار مواد مغذی موجود در منطقه  ریشه زایی خاک برای فصل آینده کمک کند. مقداری از این کود تعیین شده  را می توان به عنوان نیاز سالانه به کود اوره یا ازت در درختان پسته محاسبه کرد.

اگر آزمایش برگ در ماه شهریور  سطوح بالای ازت  را نشان دهد،  نشان‌دهنده ذخیره‌سازی بالای ازت  در درخت به‌علاوه سطوح بالای ازت  باقیمانده در خاک است.در ضمن هر دوی این شرایط نشان می‌دهند که نرخ کوددهی ازت یا اوره احتمالاً می‌تواند در سال بعد بدون خطر کاهش عملکرد به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

این شواهد  تا حد زیادی به پرورش‌دهنده کمک کند تا کاربردهای فعلی کود اوره یا ازت  را بر اساس  تاریخ کوددهی اوره و سطوح ازت  برگ و خاک، و عملکرد محصول تنظیم کند. اگر سطوح ازت یا اوره  خاک پس از برداشت سال به سال افزایش یابد و عملکرد بهینه باشد، می توان نرخ کوددهی اوره  را کاهش داد.

 

کود قوی برای پسته

 

 

علایم کمبود ازت در درختان پسته و زمان استفاده از کود اوره برای درخت پسته

معمولاً تشخیص کمبود ازت یا اوره در خاک مشکل است و بستگی زیادی به تعیین تراکم ریشه درختان پسته و نمونه برداری از خاک دارد. محتوای ازت  بحرانی در خاک 0.1-0.2٪ است. تعیین میزان دقیق کمبود با آنالیز برگ آسانتر است. به طوری که حد بحرانی ازت  در برگ پسته 2/2-2 درصد ماده خشک است.

 علائم کمبود ازت  در اوایل فصل رشد به گونه‌ای است که برگ‌های پایین درخت کم‌نورتر، کوچک‌تر، با کاهش سطح برگ و کاهش رشد شاخه‌ها و تاج‌های درخت است و در پاییز، برگ‌های پیر زودتر از حد معمول می‌ریزند. .

کمبودازت  در ابتدای فصل باعث زرد شدن برگ ها روی شاخه ها، کاهش رشد، کوچک شدن برگ ها و باریک شدن شاخه های تازه روییده شده و در پایان فصل باعث کم شدن تولید مغز و کاهش  دانه های آن  می شود.

باتوجه به اهمیت کود اوره یا ازت در تمام مراحل رشد درختان پسته ، در صورت هر گونه سوال و پرسش می توانید با کارشناسان آل کود در تماس باشید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن