جو نیز مانند سایر گیاهان زراعتی دانهدار برای خوشه دادن، پنجهزنی، پر شدن دانهها و داشتن کیفیتی مطلوب، به یک سری عناصر غذای مفید احتیاج دارد. از این رو اکثر کشاورزان به دنبال کودهای غنی هستند تا با کمک آنها بتوانند راحتتر به نتیجهای مطلوب دست یابند و محصولات سالمتری برداشت کنند. کود مایع مرغی برای جو از جمله کودهایی است که میتواند در سریع ترین زمان ممکن، اثرات عالی را از خود به جای بگذارد.
کود مایع مرغی تفاوت زیادی با دیگر کودهای حیوانی موجود در بازار دارد. به همین خاطر هم اگر میخواهید اطلاعات کاملتری درباره آن به دست آورید، پیشنهاد میکنیم مطالب مهمی که در ادامه مقاله ذکر شده را نادیده نگیرید.
کود کامل 10X shock برای جو

مزایای کود مایع مرغی برای جو

افرادی که به صورت اصولی کود مایع مرغی برای جو را مصرف کنند، میتوانند بدون مشکل و خیلی سریع، محصولات با کیفیتی را برای خود برداشت کنند زیرا این کود سرشار از عناصر مغذی همچون فسفر، پتاسیم، نیتروژن، فولیک اسید و آمینو اسید است که تمام آنها در رشد مفید گیاه نقش بسزایی دارند.
با مصرف کود مایع مرغی، رشد ریشه گیاه جو نیز چند برابر میشود و در اثر عوامل آسیب زا به سادگی آسیب نمی بیند. این کود قوی، تمام عنصرهای پرمصرف را در اختیار گیاه قرار میدهد و از این طریق احتمال از دست رفتن محصولات بسیار کاهش مییابد.
شما میتوانید این کود بینظیر را در تمام طول دوره رشد جو استفاده کنید و نگران آسیب دیدگی محصولات نباشید. مصرف کود مایع مرغی نیز بسیار راحت بوده و نیاز به تخصص و حرفه زیادی ندارد. از این طریق هم تمام افراد میتوانند بدون محدودیت آن را برای زمین زراعی خود استفاده کنند.
با کمک این کود غنی میتوانیدph و بافت خاک را هم به سادگی اصلاح کنید و از این طریق هزینههای بکارگیری نیروی انسانی، حمل و نقل و انبارداری را به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

کاشت سیب زمینی

از دیگر خواص و مزایای مهم کود مرغی میتوان به بهبود رشد رویشی گیاه، افزایش جوانهزنی بذر، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماریهای محیطی و باکتریهای مضر، سازگار بودن با محیط زیست، جذب سریع، قابلیت مصرف با سایر کودها، افزایش فعالیت باکتریهای مفید در خاک، کمک به حفظ رطوبت خاک، تقویت سیستم دفاعی گیاه، افزایش کیفیت و وزن محصول اشاره کرد.
کاشت جو

بهترین زمان مصرف کود مایع مرغی برای جو

دقت داشته باشید که نیازهای غذایی گیاه جو با توجه به مراحل رشد آن، متفاوت بوده و از این طریق هم نباید کوددهی را تنها به یک زمان کوتاه موکول کنید. پس اگر میخواهید بهرهوری محصولات خود را به حداکثر برسانید، بهتر است طبق نکاتی که در ادامه ذکر شده، کار تغذیه رسانی را انجام دهید.
  • · پیش از کشت بذر
در صورتی که خاک زمین کشاورزیتان حاصلخیز نیست و در آن مواد مغذی جهت رشد بذر به میزان کافی وجود ندارد، بهتر است قبل از هر اقدامی کوددهی را به روش آبیاری انجام دهید. در این شرایط نیاز است کود مایع مرغی را بعد از این که با مقدار مناسبی آب مخلوط کردید، به شکل مستقیم به خاک اضافه کنید تا تمام کمبودهای موجود از بین بروند و شرایط لازم برای رشد گیاه فراهم شود.
  • . حین پنجه زنی
مصرف کود مایع مرغی برای جو هنگام پنجهزنی بسیار مفید است و افرادی که در این زمان کار کوددهی را انجام دهند، میتوانند شاهد رشد سریعتر و بهتر محصولات باشند. کوددهی در این مرحله از رشد گیاه، میتواند به روش محلول پاشی یا آبیاری صورت بگیرد.
  • · بعد از رشد ساقه
هنگامی که متوجه رشد ساقه گیاه جو شدید، بهتر است سریعاً کار کوددهی را آغاز کنید تا رشد آن متوقف نشود و انرژی لازم را برای تولید محصول دریافت کند. بهره گیری از کود مایع مرغی برای جو در این مرحله نیز بسیار مؤثر و مفید بوده و میتواند اثرات خارق العادهای را به همراه داشته باشد. پس تا حد امکان سعی کنید نسبت به انجام آن بیتفاوت نباشید و کوددهی را مرتب انجام دهید.
  • · حین پر شدن دانه
یکی دیگر از بهترین زمانها برای مصرف کوددهی مایع مرغی، هنگام پر شدن دانه گیاه جو است. در این مرحله کود میتواند نیتروژن مورد نیاز را خیلی راحت در اختیار گیاه قرار دهد و کمک کند محصولات با کیفیت بیشتری تولید شوند.
لازم به ذکر است که کود مایع مرغی ماندگاری محصولات را حتی پس از برداشت نیز افزایش میدهد. به همین خاطر اگر میخواهید محصولاتتان بعد از برداشت خیلی سریع کیفیت خود را از دست ندهند، از تغذیه نمودن گیاه جو در این مرحله غافل نشوید.
کاشت جو
میزان مصرف کود مایع مرغی برای جو
توجه داشته باشید در حال حاضر کودهای مرغی مایع با کیفیت و برندهای بسیار متنوعی در بازار وجود دارند و میزان مصرف هر یک از آنها نیز با هم به گونهای
متفاوت است. به طور کلی مقدار مصرف این کود برای محصولات زراعی همچون جو، در هر هکتار بین 5 الی 50لیتر است و شما میتوانید متناسب با شرایط و نیاز گیاهتان از مقدار مناسبی کود استفاده کنید.
البته برای این که به یک نتیجه کامل دست یابید، بهتر است در مراحل مختلف آزمایش خاک را انجام دهید و سپس با در نظر گرفتن جواب آن، از کود مایع مرغی استفاده کنید و تمام کمبودهای موجود را از بین ببرید.
خرید آرد جو
سخن پایانی
فراموش نکنید مصرف کود مایع مرغی برای جو باید به صورت متعادل باشد تا شاهد اثرات مثبتی باشید. به همین دلیل نیاز است قبل از هر چیزی یک برنامه کوددهی منظم و دقیق طراحی کنید و طبق آن پیش بروید زیرا مصرف بیش از حد یا خیلی کم این کود میتواند بر روی گیاه جو، تأثیرات منفی و مخربی را به جای بگذارد. همچنین هر زمانی که قصد خرید کود مایع مرغی برای جو را داشتید، سعی کنید کیفیت را در اولویت انتخابتان قرار دهید و سراغ محصولات تقلبی و بیکیفیت نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *