انواع کاکتوس بدون تیغ

انواع کاکتوس بدون تیغ

آخرین مقالات

نگهداری از گیاهان آپارتمانی، می تواند حس و حال فوق العاده ای به خانه شما بدهد و آن را زیباتر کند. نحوه نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی مثل انواع کاکتوس به نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان، نگهداری از کاکتوس ها به دلیل نیاز کمتر آنها به نور و آب باعث می شود که کاکتوس ها به عنوان گیاهان آپارتمانی طرفداران زیادی داشته باشند. با این وجود مسئله ای که ممکن است برای بعضی افراد آزرده دهنده باشد وجود تیغ کاکتوس است. در این مقاله قصد داریم انواع کاکتوس بدون تیغ را به شما معرفی کنیم.

گیاه کاکتوس

کاکتوس ها گیاهانی تیغ دار و زیر مجموعه خانواده ساکولنت ها هستند. پیش از هر چیز باید بگوییم که کاکتوس ها صرفا تیغ دار هستند و هر گیاه گوشتی از خانواده ساکولنت که تیغ ندارند را به اشتباه کاکتوس بدون تیغ می دانند. در ادامه به شما انواع کاکتوس بدون تیغ یا همان انواع ساکولنت های بدون تیغ را معرفی می کنیم.

انواع کاکتوس بدون تیغ

انواع کاکتوس های بدون تیغ

  • گیاه هاورتیا

هاورتیا از انواع کاکتوس های بدون تیغ است که نام علمی آن haworthia fasciata است. این کاکتوس ارتفاعی تا حدود 20 سانت دارد. برگ های زیبا و سفت گیاه با راه راه های سفید آن، ظاهر آن را متمایز کرده است. این گیاه به نور  فیلتر شده نیاز دارد و  گرما و نور زیاد برای رشد آن، مناسب نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت انار

آبیاری متوسط برای هاورتیا کافی است. هفته ای دو بار آبیاری در فصل رشد این گیاه، بسیار مناسب است. اما در فاصله بین هر آبیاری زمان دهید تا خاک خشک شود. کاکتوس هاورتیا به خاک سبک با شرایط زهکشی مناسب نیاز دارد، ترکیبی از ماسه، پیت ماس مناسب است.

  • کاکتوس کریسمس

گیاه کاکتوس کریسمس از گیاهان گلداری است که به خاطر وجود ساقه هایی نازک و گل هایی به رنگ قرمز، بنفش، زرد و همین طور سفید محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. این کاکتوس به نور زیاد فیلتر شده نیاز دارد. بنابراین گیاه را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. بهتر است در زمان رشد گیاه، خاک را مرطوب نگه دارید و از خیس شدن بیش از اندازه آن جلوگیری کنید. بعد از گلدهی گیاه تا پیش از رشد مجدد گیاه در فصل بهار می توانید میزان آبیاری را تا حدی کاهش دهید. برای خاک این گیاه، ترکیب ماسه و پیت ماس و یا کوکوپیت مناسب است.

انواع کاکتوس بدون تیغ

  • کاکتوس مرغ و جوجه

کاکتوس مرغ و جوجه یا گیاه ساق عروس، یکی از گیاهان کوچکی است که به واسطه شرایط نگهداری ساده و اشغال فضای کم مورد پسند افراد قرار می گیرد. این مورد از انواع کاکتوس بدون تیغ در خشکسالی مقاوم هستند و می توانند سال های سال زندگی کنند. این گیاه در آفتاب کامل یا سایه نسبی، به خوبی رشد می کند و شاخه و برگ های آن در آفتاب کامل رنگ می گیرند.

 این گیاه در شرایط خشکسالی مقاوم است. به خاطر داشته باشید بعد از انتقال گیاه به گلدان جدید، آب کافی به آن دهید تا رشد خوبی داشته باشد. از آبیاری بیش از اندازه آن خودداری کنید. توصیه می شود پیش از آبیاری گیاه، خاک آن خشک باشد. کاکتوس مرغ و جوجه در خاک شنی رشد خوبی خواهد داشت. اصلی ترین نیاز خاک، زهکشی است. به خاطر داشته باشید که خاک سنگین، آب را به خوبی تخلیه نخواهد کرد!

  • کاکتوس افوربیا

افوربیا گیاهی است که آن را با نام کاکتوس آفریقایی می شناسند. این گیاه گونه های متفاوتی دارد. افوربیا یکی دیگر از انواع کاکتوس بدون تیغ است. نکته جالب توجه در این گیاه وجود برگ است. این گیاه برگ های زیبایی دارد که همین موضوع  موجب تمایز افوربیا با سایر کاکتوس ها شده است.

انواع کاکتوس بدون تیغ

این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد، اما قرارگیری طولانی مدت در نور آفتاب می تواند مضر باشد. به همین خاطر به میزان نور مورد نیاز گیاه خود توجه داشته باشید. این گیاه در برابر خشکی مقاومت بالایی دارد و به دلیل اینکه به عنوان گیاهی گوشتی شناخته می شود، آبیاری کمی نیاز خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: هرس درخت صنوبر

در فصل های رشد بهتر است که به گیاه افوربیای خود هفته ای یک بار آب دهید. به خاطر داشته باشید آبیاری بیش از حد گیاه موجب پوسیدگی ریشه های آن می شود. بهترین خاک از نظر زهکشی برای این گیاه ترکیب خاک برگ و ماسه و یا ماسه و پیت ماس است.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن