چه نوع کودی بهترین کود گندم است؟ چرا کوددهی برای گندم اهمیت زیادی دارد؟ این مقاله درباره گندم و انواع کودهای موثر روی رشد آن است.

گندم

گندم را می‌توان مهم ترین محصول کشاورزی دانست که در زندگی و غذای انسان ها در سراسر دنیا نقش زیادی دارد. در بعضی از کشورها و برای قشرهایی از مردم جامعه، گندم قوت غالب محسوب می‌شود.

کشت و پرورش گندم در حد خودکفایی مهم ترین برنامه کشورها در حوزه صنعت غذا به شمار می‌رود.

بهترین کود گندم

در ایران هم با توجه به اهمیت کشت گندم، وسعت زیادی از زمین های زراعی کشور را به کشت این محصول اختصاص داده اند. این امر موجب شده تا خودکفایی کشوردر تولید گندم در چند سال اخیر اتفاق بیافتد که موضوع بسیار مهمی است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای کیوی

وسعت زیاد زمین های کشاورزی تحت کشت گندم باعث شده تا نگهداری و حفظ این زمین ها اهمیت زیادی داشته باشد و کشاورزان به دنبال بهبود و تقویت خاک این زمین ها باشند.

کوددهی مناسب قبل از شروع به کشت زمین می‌تواند مواد معدنی از دست رفته خاک را به آن برگرداند و خاک را برای تولید محصولی پربار آماده کند.

گندم در دسته گیاهان علفی یکساله قرار دارد که نوعی گیاه تک لپه است. در قدیم تنها نوع وحشی این گیاه وجود داشت و گندم امروزی نوع تغییر شکل یافته و اصلاح شده آن است.

بخس های اصلی ساختار گندم ساقه ها، پنجه، خوشه ها و دانه هستند. این گیاه در طی چند مرحله رشد می‌کند و به مرحله برداشت محصول می‌رسد.

در هر کدام از این مراحل، گیاه به انواع عنصرها و مواد مغذی نیاز دارد که باید به وسیله کود های مناسب برای آن تامین شود.

مراحل رشد گندم

اولین مرحله از رشد گندم جوانه زدن است. بعد ازکاشت بذر و انجام آبیاری اولیه، بذر شروع به جوانه زدن می‌کند. در این مرحله میزان مناسب دما اهمیت زیادی دارد و باعث کندی یا تسریع عمل جوانه زدن می‌شود.

دومین مرحله ظهور برگ های گندم است. بعد از جوانه زدن رشد برگ ها اغاز شده و به مرور سطح برگی افزایش می‌یابد.

در سومین مرحله رشد گندم، ساقه ها تشکیل می‌شوند. بعد از آن از محل گره های روی ساقه، ساقه های فرعی شروع به‌ رشد می‌کنند که به آن ها پنجه‌ می‌گویند. تعداد پنجه های گیاه به شرایط مطلوب گیاه و خاک بستگی دارد.

بهترین کود گندم

بعد از مرحله ساقه رفتن، رشد خوشه های گندم آغازمی‌شود. این مرحله اهمیت زیادی دارد چرا که دانه های گندم داخل خوشه ها به وجود می‌آیند. هر چه تعداد خوشه های بیشتری رشد کند میزان دانه گندم هم بیشتر می‌شود.

پس از مرحله خوشه دهی، زمان تشکیل دانه گندم است. اگر گیاه در این مرحله به میزان کافی مواد مغذی دریافت کند، حجم و اندازه و کیفیت دانه ها افزایش می‌یابد.

کوددهی گندم

گیاه گندم هم مثل دیگر گیاهان برای رشد کافی و داشتن محصولی پربار، به عناصر غذایی مهم و ضروری نیاز دارد.

مهم ترین نیاز گندم عنصرهای درشت مغذی هستند که شامل نیتروژن، پتاسیم و عنصر فسفر است. هر کدام از این عنصرها نقش های موثری روی مراحل رشد گندم دارند و کمبود آن ها موجب ایجاد مشکلاتی برای گیاه می‌شود.

عنصر نیتروژن از جمله عناصری است که گیاه از زمان جوانه زنی به آن نیاز دارد و باعث تسریع جوانه زنی می‌شود. این عنصر همچنین روی ریشه زایی هم تاثیر داشته و رشد ریشه را افزایش می‌دهد.

عنصر پتاسیم یکی از درشت مغذی های مهم در طبیعت است که تاثیرات آن روی رشد گندم قابل توجه است.

پتاسیم در مراحل آخر رشد گندم بیشترین تاثیر را داشته و باعث می‌شود کیفیت و اندازه دانه گندم افزایش یافته و میزان محصول نهایی بیشتر شود. این عنصر همچنین باعث افزایش مقاومت گندم در برابر آفات و عوامل بیماری زا شده و نقش زیادی در حفظ سلامت گیاه دارد.

فسفر از عنصرهایی است که حل شوندگی کمی دارد و به راحتی توسط آبیاری شسته می‌شود. اما اهمیت و تاثیر آن روی گیاهان بسیار زیاد است و باید با روش های مناسب برای گیاه تامین شود. تاثیر فسفر روی مراحل گلدهی و تشکیل ساقه گندم است. این عنصر باعث می‌شود تا این مراحل با سرعت و کیفیت بهتری انجام شوند.

بهترین کود گندم

بهترین کود گندم

با مطالبی که گفته شد بهترین کود گندم کودهایی هستند که حاوی تمامی عناصر موردنیاز گیاه باشند. با توجه به اهمیت کشت این محصول، تنظیم برنامه کوددهی مناسب باعث می‌شود تا راندمان و بازدهی زمین های زراعی افزایش یابد و گندم با کیفیتی تولید شود.

قبل از آغاز کوددهی لازم است برای شناخت کمبودهای خاک، آزمایش خاک را انجام داد و از میزان دقیق مقدار عنصرهای موجود در آن آگاه شد.

این کار کمک می‌کند تا بهترین کود گندم انتخاب شود و نیازتغذیه ای گیاه به طور کامل رفع شود.

بیشتر بخوانید: قیمت کود k60

کودهایی که برای گندم قابل استفاده هستند

هر کدام از این کودها اگر در زمان مناسب با استفاده از روش های مناسبی مثل محلول پاشی و کودآبیاری استفاده شود تاثیرات بسیار قابل توجهی روی رشد مطلوب گیاه خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *