بهترین کود برای افزایش تناژ گندم

تناژ گندم مهرگان در هکتار

آخرین مقالات

تناژ گندم مهرگان در هکتار

بر طبق تعریف دانشمندان علم است و هنر…

بهنژادی گیاهی علم و هنر  تغییر و ترکیب ژنوتیپ گیاهان به منظور افزایش بازدهی اقتصادی گیاهان است.

این یک تعریف کلی و جامع بهنژادی گیاهی (plant breeding)  است. هنر است چون باید بهنژادگر مشاهده‌ی دقیقی داشته باشد و هنرمندانه بهترین ژنوتیپ‌ها را انتخاب نماید. این علم تا کنون بسیار به بشریت کمک کرده است. از زمان های خیلی دور کشاورزان هرساله درشت ترین دانه ها را انتخاب میکرده‌اند و برای سال بعد می‌کاشتند و این اولین کارها اصلاح نباتی بوده است. کم کم این علم پیشرفت کرد و ما اکنون هر ساله شاهد معرفی ارقام جدیدی در همه ی گونه های گیاهی زراعی و باغی هستیم.

اصلاح گندم نیز با توجه به اهمیت آن در غذای انسان از همان ابتدا انجام گرفت. گندم از مهمترین غلات جهان است که از نظر سطح زیر کشت وتولید کل از ارزشمندترین گیاهان است.  مهمترین هدف  اصلاح نباتات افزایش عملکرد بوده است، هدف دیگر توسعه ی حوزه کشت است که شامل اصلاح برای زود رسی، مقاومت به سرما، مقاومت به خشکی، مقاومت به شوری می‌باشد. هدف دیگر ماشینی کردن برداشت می باشد. مقاومت به آفات و امراض و بهبود کیفیت محصول و تولید نباتات جدید از دیگر اهداف اصلاح نباتی می‌باشد.

 

کاشت گندم

 

درباره کود آمریکایی بیشتر بدانیم

 

سیمیت (cimmyt)  مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت است که رقم مهرگان را از خزانه آن دریافت کرده اند و در سال 87-86  در کرج مورد ارزیابی قرار گرفته است . آزمایشات مختلفی که عمده آن بررسی سازگاری با مناطق خشک و شرایط کم آبی بود در 6 مرکز پژوهشی جنوب صورت گرفت و در نهایت رقم مهرگان  به جامعه ی کشاورزی ایران معرفی گردید. این رقم به خوبی گرما را تحمل میکند. در دشت عباس دهلران روزانه 20 تا 25 تن از این رقم فراوری و آماده‌ی کشت می‌شود. به طور تقریبی میزان بذر به ازای هر هکتار 250 کیلوگرم است. این رقم قابلیت کشت در 16 استان کشور را دارد. به گفته محققان بخش دشت عباس دهلران متوسط عملکرد این رقم حدود 6 تن در هکتار است. اما یک کشاورز خوزستانی تا 14 تن در هکتار هم از این رقم برداشت کرده است. او که مهمترین عوامل موفقیت خود را آبیاری به موقع و نوین، تغذیه مناسب، استفاده از رقم اصلاح شده  و …. میداند به سایر کشاورزان توصیه میکند همواره خود را به روز کنند و از روش ها و کودهای مناسب بهره بگیرند.

 

 

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

تغذیه گیاه که من به آن کلید طلایی موفقیت در عملکرد بالا میگویم اصلی ترین عامل در رسیدن به بالاترین عملکردها است. کودهای توصیه شده برای گندم کود 10 ایکس شوک و اوره در مراحل اول رشد و K60  یا سولوپتاس برای اواخر فصل رشد  است. از مزایای کود شوک مایع بودن است و از آنجایی که این کود از پلیمرهای نانو تشکیل شده به خوبی جذب گیاه می شود و شاهد رشد انفجاری در گندم هستیم . این کود های مایع خاصیت کلات کنندگی دارد و میتواند به جذب شدن سایر عناصر غذایی هم کمک کند. این کودها به راحتی در هردو سیستم آبیاری قطره ای و محلول پاشی مورد استفاده قرار میگیرد. از انجایی که کود 10 ایکس شوک حاوی  عصاره جلبک دریایی و اسید هیومیک است میتواند به بهبود  ساختار خاک کمک کند و  در طی چند سال خاک را اصلاح کند . همه ی این عوامل در کنار گندم مهرگان که با مناطق گرم و خشک مطابقت دارد و مقاوم به انواع زنگ ها است و ….. میتواند تجربه یک کشاورزی دلچسب و پولساز را برای ما فراهم کند.

 

تراکتور در حال برداشت گندم - کود گندم

 

گفتیم تولید گندم در ایران و نه در کشورهای غربی دارای عملکرد از متوسط 2 تن تا 14 تن متغیر است. و این یعنی ما هر روز به روشها و عوامل مختلف افزایش عملکرد باید دسترسی بیشتری داشته باشیم .  یکی دیگر از عوامل مهم در کسب عملکرد بالای رقم مهرگان  مربوط به مقاومت این رقم به زنگ سیاه، زنگ زرد و زنگ قهوه ای گندم است. این ویژگی عالی باعث محدود شدن مصرف سموم کشاورزی می شود و گیاه سالم تر را به ما میدهد.  این رقم کیفیت نانوایی زیادی دارد و برای مناطق گرم و خشک در ایران بسیار مناسب است. یک نکته خیلی عالی و کاربردی که در اینجا میتوانم به شما عزیزان یادآوری کنم اینکه اگر به هر دلیلی گندم دچار هر بیماری و آفتی شد بعد از مبارزه حتما یک محلول پاشی با کود کامل 10 ایکس شوک میتوانند توان مضاعفی به گیاه بدهد و تا حد زیادی اثر عامل خسارت زا را کاهش بدهد.

 

کود کامل 10Xshock برای گندم

 

عامل مهم دیگر که این گندم را جز رقم های خوب معرفی کرده است مناسب بودن آرد نانوایی آن است و متاسفانه ما در ایران همیشه شکایت های زیادی از عدم کیفیت آرد گندم از سوی نانواهای عزیز و مصرف کنندگان داریم و بر طبق آمار متاسفانه متاسفانه بیشترین امار دور ریز نان خشک را داریم و این یعنی ضربه ی بزرگی که به اقتصاد یک کشور میتواند زده شود . یعنی زحمت کشاورز در طی کاشت ، داشت و برداشت و هزینه های سنگین مصرف آب، کود و سم و ….. به راحتی به شکل دور ریز نان خشک به هدر می رود تنها و تنها به دلیل عدم کیفیت گندم برای نانوایی ، که  در رقم مهرگان این موضوع در نظر گرفته شده است.

 

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

 

از جمله خصوصیات دیگر گندم مهرگان زود رسی این گندم است که فواید زیادی میتواند داشته باشد و عامل مهمی اشتیاق کشاورزان به استفاده از آن  خصوصا در کشت های تناوبی میباشد.

ویژگی دیگر این گندم میزان پروتین آن میباشد که حدود 14 درصد است. یکی از دلایل  مهمی که توصیه به مصرف کود 10 ایکس شوک مینمایم دارا بودن اسید آمینه ها است اسید آمینه موجود در این کود کامل به گیاه کمک میکند که با صرف انرژی کمتری میزان پروتین افزایش یابد و گیاه یک محصول با کیفیت تری داشته باشد. وجود پروتین بالا تر نه تنها خاصیت غذایی بهتری به گندم میدهد بلکه بر روی کشسانی خمیر آرد گندم تاثیر مثبت دارد و خمیر بهتری ایجاد میکند.

این رقم مناسب اگر در کنار سایر عوامل به زراعی قرار گیرد میتواند تولید بسیار بالایی را ایجاد کند.

 

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن