کود دهی در مرحله خوشه‌ دهی گندم بسیار حائز اهمیت است و به همان اندازه که استفاده از کود مناسب و مرغوب می‌تواند دانه را پر کند و تناژ گندم را افزایش دهد، استفاده از کود نادرست می‌ تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. بنابراین لازم است با بهترین کود تقویتی خوشه گندم آشنا شوید و فواید و روش مصرف آن را بشناسید تا بتوانید محصولی با کیفیت برداشت کنید.

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

گندم

خوشه بخشی از گیاه گندم است که دانه‌ها را ذخیره می‌کند. شکل گل‌های خوشه از نوع گل آذین است که اطراف آن را برگ‌هایی به نام سبوس احاطه کرده‌اند. این خوشه دارای یک ساقه مرکزی است که گل‌های گندم به صورت ردیفی در اطراف آن رشد می‌کنند.

خوشه‌ های گندم زمانی که هنوز نرسیده و سبز نشده‌اند فتوسنتز را انجام می‌دهند. پس از مراحل جوانه‌زنی و رشد ساقه‌ها، مرحله خوشه‌دهی که به آن سنبله نیز می‌گویند آغاز می‌شود. این مرحله در رشد گندم بسیار مهم است و باید به افزایش خوشه‌ها و رشد بیش‌تر بذر کمک کند.

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

اهمیت خوشه‌ دهی گندم

ابتدا بهتر است برای درک بهتر کمی در مورد گیاه گندم و مراحل رشد آن صحبت کنیم. گندم ریشه سطحی دارد و حداکثر تا عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری در خاک ریشه می‌دهد. گندم دو ریشه دارد که ریشه اول از دانه گندم می‌روید و وظیفه جذب آب و عناصر ضروری مورد نیاز گیاه را بر عهده دارد. ریشه دوم گندم مربوط به طوقه است و وظیفه آن تقویت و افزایش مقاومت گندم است. مراحل رشد گندم به شرح زیر است:

خوشه‌ دهی گندم یکی از مراحل پایانی رشد است و استفاده از کود مناسب تاثیر بسزایی در پر شدن و افزایش کیفیت دانه گندم دارد. بنابراین استفاده از کود برای افزایش سنبله گندم ضروری است تا شاهد افزایش قابل توجه تناژ باشیم. توصیه می‌شود با استفاده از بهترین کود مایع گندم که یک کود کامل و تقویت کننده است همراه با استفاده از کود تقویت کننده خوشه گندم وزن و کیفیت محصول خود را چندین برابر افزایش دهید. در قسمت بعدی به معرفی بهترین کود تقویتی برای خوشه گندم می‌ پردازیم.

اسید هیومیک برای گندم

بهترین کود تقویتی خوشه گندم

برای کشت گندم علاوه بر در نظر گرفتن شرایطی مانند میزان بارندگی و رطوبت، وزش باد، انتخاب رقم مناسب و … باید در انتخاب کود مناسب و مرغوب دقت کرد و برنامه کود گندم را دنبال کرد تا  مواد مغذی مورد نیاز گندم را در هر فصل بدست آورید.

حال سؤال این است که گندم در مرحله خوشه‌دهی به چه کودی نیاز دارد و بهترین کود برای تقویت گندم کدام است؟ چه عناصری در این مرحله وزن دانه را افزایش می‌دهند؟ گندم در مرحله خوشه‌دهی تنها به دو کود مهم نیاز دارد که عبارتند از:

کود آمینو اسید

مصرف کود آمینو اسیدی در مرحله خوشه‌دهی کمک زیادی به افزایش انرژی گندم می‌کند در نتیجه گیاه با انرژی و توان بیش‌تری می‌تواند خوشه‌دهی و پر شدن دانه را افزایش دهد. همچنین مقاومت گیاه را در برابر استرس افزایش می‌دهد و در نتیجه به بهبود کیفیت محصول کمک می‌کند.

اسید آمینه شوک

کود پتاس بالا

عنصر پتاسیم موجود در گندم دارای وظایف متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها افزایش فتوسنتز است و در نتیجه در تامین انرژی برای ادامه فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش دارد. همچنین گیاه را در برابر برخی بیماری‌ها و آفات مقاوم می‌کند و در نتیجه به افزایش تعداد خوشه‌ها کمک می‌کند. اما مهم‌ترین اثر عنصر پتاسیم افزایش سرعت پر شدن دانه گندم است به همین دلیل در این مرحله از کود پر پتاسیم استفاده می‌شود و به عنوان مهم‌ترین کود خوشه‌دهی گندم شناخته می‌شود.

کود پتاس بالا مناسب هلو

محلول‌پاشی کود کود تقویتی خوشه گندم

کود پتاس بالا به صورت مایع است و بنابراین استفاده از آن بسیار آسان است. می‌توانید مقدار مورد نیاز کود را با آب مخلوط کرده و با کمک دستگاه مخصوص روی گیاهان اسپری کنید. در این روش عنصر پتاسیم از طریق برگ جذب شده و به سرعت اثر خود را می‌گذارد.

در روش آبیاری مقداری کود پتاس بالا همراه با آب آبیاری به مزرعه اضافه می‌کنیم. در این روش گیاه عنصر پتاسیم را از طریق ریشه جذب کرده و به تمام اندام‌ها و قسمت‌های گیاه گندم می‌رساند، بنابراین پتاسیم اثر خوبی دارد و باعث افزایش تولید خوشه و وزن دانه‌ها می‌شود.

علائم کمبود پتاسیم در گندم چیست؟

همانطور که گفتیم عنصر پتاسیم برای گندم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل از کود پر پتاسیم در مراحلی مانند تشکیل ساقه، خوشه‌دهی و پر شدن دانه استفاده می‌کنیم. در صورت کمبود پتاسیم در گیاه گندم علائم قابل مشاهده آشکار می‌شود و در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها باید سریعاً برای رفع نیاز گیاهان خود اقدام کنید.

کمبود پتاسیم در نوک برگ گندم شروع به زرد شدن می‌کند و این ابتدا در برگ‌های پیر اتفاق می‌افتد. این علائم ابتدا در طول برگ ظاهر شده و سپس به نوک و حاشیه برگ گسترش می‌یابد.

کود پتاس بالا و همچنین کلیه کودهای موجود در مجموعه مورد نیاز گیاه در آمریکا تولید می‌شود و از کیفیت و درصد خلوص بالایی برخوردار است. این کود از طریق آبیاری و یا محلول‌پاشی به راحتی و به سرعت جذب گیاه می‌شود و در کم‌ترین زمان ممکن اثر خود را خواهد داشت.

عنصر پتاسیم موجود در آن محلول است و به همین دلیل میزان جذب آن از طریق ریشه یا برگ گیاه زیاد است و دارای بیش‌ترین مقدار پتاسیم قابل جذب است که در افزایش خوشه‌دهی گندم بسیار مؤثر است.

سخن پایانی

خوشه‌دهی گندم یکی از مراحل پایانی رشد گندم است و استفاده از کود مناسب تاثیر بسزایی در پر شدن و افزایش کیفیت دانه‌های گندم دارد. بنابراین استفاده از کود تقویتی خوشه گندم برای مشاهده افزایش قابل توجه تناژ محصول ضروری است. استفاده از کودهای پر پتاسیم و همچنین کودهای اسید آمینه به پر شدن و افزایش وزن هر چه بیش‌تر دانه‌های گندم کمک می‌کند و خوشه‌دهی گندم را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *