کود فسفر بالا

کود فسفر معمولاً برای جوانه زنی  درختان و رشد بوته‌ها برای ایجاد یک باغ سرسبز، در داخل یا خارج از خانه استفاده می‌شود. علاوه بر در یک خاک سالم و فعال زیستی، کود فسفاته برای رشد گیاهان در بستر حیاتی است.

نحوه خواندن برچسب کودها

به غیر از فسفر، گیاهان به تعادل نیتروژن و پتاسیم نیاز دارند،  روی بسته کود  سه عدد را می بینید که مقادیر دقیق مواد مغذی موجود در آن را نشان می دهد، مانند “20-10-10″، عدد اول مقدار نیتروژن موجود در ترکیب و عدد دوم مقدار فسفات را نشان می دهد. سومین عدد مقدار پتاسیم موجود در مخلوط است.

کود حاوی نیتروژن بالا باعث تقویت شاخ و برگ می شود، در حالی که کودی که دارای فسفات بیشتری باشد باعث تولید گل می شود.

موارد مصرف کود فسفات

فسفات یک عنصر کلیدی در گیاهانی که نیاز به گل دادن یا تولید میوه دارند،  باعث رشد خوب ریشه می شود. به طور معمول، ترکیب کود فسفات به شکل پودر وجود دارد،  همچنین می تواند از آن به صورت  سنگ فسفات خرد شده نیز استفاده کرد.

 این شکل از کود فسفاته نیاز به فرآیندهای میکروبی و شیمیایی طبیعی برای رها شدن در خاک دارند.

خاک کوکوپیت

افزودن فسفر به خاک

پیوند کلسیم و فسفر پایدار است، بنابراین اگر مقدار زیادی به خاک اضافه شود، گیاهان را نمی سوزاند. با این حال، اگر در مصرف فسفر زیاده روی کنید، ممکن است pH  خاک افزایش یابد.

این  شرایط یک خاک قلیایی‌تر ایجاد می‌کند که باید برای متعادل کردن سطوح مواد مغذی خاک  سطح خاک را برای  گیاهان تغییر داد.

برای محیط های کشت جدید، کود را با چند اینچ اول خاک مخلوط کنید، این امر به ویژه در مورد بستر باغچه ای که قبلاً از خاک استفاده کرده است بسیار مهم است. کود را به خوبی با لایه بالایی خاک مخلوط کنید.

بنابراین قبل از کاشت در آن ته نشین  می شود، اگرچه زمانی که کود با خاک مخلوط شد، کاشت را شروع کنید.

کود فسفاته را می توان به بالای خاک و اطراف پایه گیاهان گلدار مانند گل رز اضافه کرد. این  کار در افزایش رشد آنها  موثر است.

کود ضد شوری خاک

 عمل فسفات برای گیاهان

فسفر در  عملکرد و ساختار DNA گیاه نقش حیاتی ایفا می کند، به این ترتیب  سلول هایی تشکیل می شوند که برای ایجاد دیواره های سلولی قوی به این عنصر وابسته هستند.

هنگامی که گیاهان شروع به رشد می کنند، فسفر به فرآیند فتوسنتز و تولید غذا کمک می کند، استفاده از انرژی خورشید برای تبدیل قندها و نشاسته ها به مواد مغذی مفید است.

بدون دسترسی کافی به فسفر، گیاهان نشانه‌های کمبود را به صورت ساده‌ نشان می‌دهند، این علائم، اگر به موقع تشخیص داده شوند،  شما می توانید  تنظیمات تغذیه ای لازم را برای سلامت و شادابی  گیاه انجام دهید.

کود با فسفر بالا کودی است که دارای فسفر زیاد است،  درست مانند سایر مواد مغذی درشت و ریز مغذی، فسفر برای حفظ سلامت و شکوفایی محصولات شما بسیار مهم است.

نمایی از ریشه بوته ها در خاک - تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی

علائم  کمبود فسفر

قهوه ای یا خاکستری شدن برگها

عدم رشد و کمبود گل یا میوه

 قرمزی ساقه ها

لکه های زرد روی برگها

ایجاد کمبود کلسیم

علایم کمبود فسفر در مرکبات

درمان کمبود فسفر بالا

زمانی که PH خاک شما خیلی پایین است، افزودن فسفر بیشتر ممکن است به شما کمکی نکند، زیرا این سطح pH خاک فسفر را در دسترس محصولات کشاورزی قرار نمی دهد، در این مورد، ابتدا باید با آزمایش خاک مطمئن شوید pH  خاک شما در سطح pH مناسب است.

کود فسفر برای سیب زمینی

کدام گیاهان به کودهای غنی از فسفر نیاز دارند؟

همه گیاهان برای رشد و نمو مناسب به فسفر نیاز دارند، اما برخی از گونه ها مانند حبوبات، کاهو و درختان مثمر به مقادیر بیشتری از این ماده غذایی نیاز دارند.

از سوی دیگر، گیاهان برگدار و گیاهان آپارتمانی به مقادیر زیادی از این ماده مغذی نیاز ندارند، مگر اینکه محیط رشد آنها کمبود فسفر  داشته باشد.

در واقع، اگر این گونه ها را با کودهای مبتنی بر فسفر تغذیه کنید، ممکن است گیاه  از بین برود، فسفر بیش از حد در بستر رشد باعث می شود گیاه شما نتواند سایر مواد مغذی مانند روی، مس و کلسیم را جذب کند.

اگر متوجه علائم کمبود فسفر شدید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خاک را آزمایش کنید تا ببینید آیا واقعاً با این مشکل روبرو هستید یا خیر.

اگر چنین است، باید فوراً اقدام کنید و کود غنی از فسفر سریع رهش یا سنگ فسفات را برای رفع کمبود آن اضافه کنید.

متأسفانه، کودهای خانگی یا کم رهش هستند یا به اندازه کافی قوی نیستند که در این شرایط کمک کنند، بنابراین بهترین انتخاب نیستند، از سوی دیگر، می توانید از آنها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده کنید و از قرار گرفتن در شرایطی که ممکن است خاک شما با کمبود فسفر مواجه باشد، خودداری کنید.

با این حال، همیشه بهتر است در وهله اول از بروز این مشکل جلوگیری کنید، بنابراین باید قبل از کاشت گل، میوه یا سبزیجات خود، کودهای غنی از فسفر اضافه کنید.

البته، همیشه محیط رشد خود را آزمایش کنید زیرا ممکن است گیاهان شما حتی به این ماده معدنی ضروری نیاز نداشته باشند، به عنوان مثال، مقدار توصیه شده فسفر بین 35 تا 50 پی پی ام است، بنابراین همیشه سطح این ماده مغذی را در همین حد قرار دهید.

کود فسفر بالا مایع شوک

سخن پایانی کود فسفر بالا

این مقاله به بررسی دستور العمل های  عالی برای کود فسفر خانگی پرداخته است. می توانید آنها را به تنهایی استفاده کنید یا آنها را با سایر کودهای خانگی غنی از نیتروژن یا پتاسیم برای تغذیه کامل ترکیب کنید.

با این حال، بسیاری از گیاهان به فسفر زیادی نیاز ندارند، یا خاک از قبل غنی از این ماده مغذی است، بنابراین از آن استفاده نکنید مگر اینکه  مطمئن باشید (همیشه محیط رشد را از قبل آزمایش کنید).

سیلیکات پتاسیم شوک

برای مثال کود فسفر بالا :

 برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد گیاه شما به فسفر بیشتری نیاز دارد، تغییر رنگ برگ‌ها (تیره، آبی-سبز، کم‌رنگ یا قرمز مایل به قرمز) در برگ‌های مسن‌تر، برگ‌های جوان سالم اما کوچک و کوتاه‌قد و عدم انشعاب جانبی است.

در این صورت، کودهای خانگی ممکن است کمک چندانی نکنند، زیرا مواد مغذی را به اندازه کافی سریع آزاد نمی کنند یا خیلی ضعیف هستند. بنابراین ، می توانید از سنگ فسفات یا سایر کودهای فسفر موجود در بازار استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *