تاثیر  کود 10 ایکس شوک بر روی پسته : پسته از جمله قدیمی ترین انواع مغزیجات در جهان به شمار میرود که ایران مهمترین خاستگاه آن شناخته می شود به طوری که آخرین امارهای فایو نشان می دهد ایران از نظر میزان تولید و سطح زیر کشت رتبه نخست تولید پسته جهان و از نظر صادرات پس از آمریکا در رتبه  دوم قرار دارد.

وضعیت تولید پسته در ایران و دنیا

در حال حاضر این محصول در 520 هزار هکتار از اراضی و باغات کشاورزی 25 استان کشور کشت می شود، ولی با این حال حدود 20 درصد پسته کشور در استان های  کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی، سمنان، یزد مرکزی ، قزوین و در مناطقی از استان تهران تولید و 80 درصد آن از مزارع شهرستان رفسنجان استان کرمان برداشت می شود.

سال 86 سال اوج تولید پسته در ایران بود به طوری که در این سال حدود 265 هزار تن پسته تولید شد اما شدت گرفتن خشکیدگی منابع آب در مناطق کشت سنتی پسته کشور باعث شد تا کنون پس از 15 سال نتوانیم دوباره به این میزان تولید برسیم و تولید به نصف آن رسیده است.

به نظر می رسد با نگاهی کارشناسانه به کشت پسته بتوان مشکلات را تا حد زیادی مرتفع کرد. شاید نتوان مشکل خشکسالی را کاملا حل کرد اما با انجام روشهای به زراعی و به نژادی بتوانیم تناژ را در حد قابل قبولی بالا ببریم.  نیاز به شرایطی که خاک احیا شود ضروری به نظر میرسد. علاوه بر آن با مصرف کود های شیمیایی و آلی موادی برای افزایش جذب آب را نیز فراهم کنیم .

تاثیر کود 10 ایکس شوک با دارا بودن اسید هیومیک ، آمینو اسید و جلبک دریایی بر احیای خاک بسیار واضح است و وجود ریز مغذی ها و فسفر بالا و مواد جاذب آب کمک شایانی بر افزایش عملکرد پسته داشته است.

از عوامل دیگر که برداشت پسته را محدود میکند، تنش های محیطی است. کود 10 ایکس شوک به دلیل ترکیبات مهندسی شده و ویژه مقاومت و استقامت گیاه را در برابر تنش های گیاهی افزایش داده و می تواند 30 تا 40 درصد افزایش عملکرد ایجاد کند. وجود ریز مغذی هایی مثل آهن و فولیک اسید و بور بر روی پر شدن دانه تاثیر مثبت زیادی دارد و باعث افزایش وزن هزار دانه و در نتیجه افزایش عملکرد میشود. این کود بیشتر در فصل بهار مورد استفاده است چون به راحتی در اب ابیاری میتواند مورد استفاده قرار گیرد و همچین در صورت احساس نیاز درخت به کود به صوت محلول پاشی هم استفاده می شود.

در ترکیب کود 10 ایکس شوک اسید آمینه را داریم که برای تشکیل پروتیین ها در سلول ضروری است. این کود باعث فعال شدن هورمون های ضروری گیاهی و جذب مواد ضروری برای رشد بهتر و سریع تر درخت است.

بهترین کود برای درختان پسته در فصل تابستان کدام است؟

تاثیر تغذیه صحیح درخت بر مبارزه با بیماریها

در مطالعه ی مظفری و همکاران (1384) روش های مبارزه با عامل سر خشکیدگی پسته مشخص شد.

آنها نشان دادند بین میزان سر خشکیدگی پسته و کمبود عناصر غذایی خاک (شامل پتاسیم، کلسیم، روی و سدیم) همبستگی مثبتی وجود دارد و  برای مقابله با سرخشکیدگی پسته باید تغذیه بهینه داشته باشیم . تعدادی از محققان قارچ ‌paecilomyces variotii  را عامل سر خشکیدگی میدانند ، تحقیقات ادامه یافت و در ادامه مشخص شد که این قارچ یکی از عوامل زنده  ایجاد کننده این عارضه است لیکن رعایت اصول تغذیه مناسب به ویژه کودهای حاوی پتاسیم، کلسیم و روی تاثیر معنی داری در کاهش عارضه داشته است. این عناصر توانستند طول سرخشکیدگی ایجاد شده را به میزان 63 درصد کاهش دهند. این تحقیق عملی ثابت میکند استفاده از کودی مایع و قابل استفاده برای محلول پاشی که حاوی عناصر مذکور باشد، علاوه برتامین مواد غذایی درخت میتواند درخت پسته ای مقاوم در برابر قارچها و بیماریها ایجاد کند.

کود 10 ایکس شوک با توجه به دارا بودن عناصر غذایی کامل شامل کلسیم، آهن، بور، پتاسیم، فسفر، اسید هیومیک ، جلبک دریایی و اسید آمینه نقش موثری در تامین مواد مغذی و بهبود شرایط عمومی درخت و مقاومت در برابر آفات و بیماریها دارد.

نکته قابل ملاحظه در اینجا اینکه، از مواقع ضروری تغذیه گیاه بعد از سم پاشی ها و وجود تنش های محیطی و زیستی (به جز تنش کم آبی) است. خصوصا با کود های حاوی مواد الی که می توانند در احیای خاک هم نقش داشته باشند .

بهترین کود برای درختان پسته در فصل تابستان کدام است؟

اهمیت تغذیه صحیح در رفع سال آوری درخت پسته

سال آوری پسته به ا ین معنی است که یک سال درخت پر از میوه است و سال بعد به شدت میزان محصول کاهش پیدا میکند.  در تحقیقی که داوری نژاد و همکاران (1388) بر روی اثر محلول پاشی برخی عناصر غذایی بر روی خصوصیات کمی و کیفی و سال آوری درخت پسته انجام دادند مشخص شد که محلول پاشی و تامین عناصر غذایی به زور معنی داری بین عملکرد نمونه ها تفاوت ایجاد میکند و نباید از محلول پاشی در مواقع ضروری صرف نظر کرد.

کاشت درخت پسته

اثر ترکیبات آمینو اسیدی و عصاره جلبک دریایی بر روی پسته

تراب احمدی و همکاران (1398) برخی صفات کمی و کیفی پسته در پاسخ به ترکیبات آمینو اسیدی و  جلبک دریایی را مورد مطالعه قرار دادند . اثر ترکیبات آمینو اسیدی در سطح صفر، 1 و 2 میلی گرم در لیتر را بر روی صفات مختلف گیاه مورد بررسی قرار دادند که در همه ی صفات به جز درصد خندانی و عرض خوشه تحت تاثیر تیمار در سطح 1 درصد معنی دار شدند و اثر تیمار جلبک دریایی روی صفات وزن خوشه، طول خوشه، میزان کلروفیل و کارتنویید در سطح 1 درصد مهنی دار شد.اثر متقابل  ترکیبات امینو اسیدی و جلبک دریایی بر روی اکثر صفات معنی دار بود. نتایج این تحقیق به خوبی نشان میدهد کود 10 ایکس شوک که حاوی ترکیبات امینو اسیدی و جلبک دریایی است میتواند نقش موثر و مثبتی در بهبود صفات عملکردی پسته باشد.

تاثیر  کود 10 ایکس شوک بر روی پسته

اهمیت و نحوه نمونه گیری خاک برای تعیین عناصر خاک برای درخت پسته

بارها و بارها در مقالات مختلف تاکید کردیم هرگونه برنامه غذایی با توجه نمونه خاک تنظیم میشود. در اینجا لازم میبینم طریقه صحیح نمونه گیری از باغات پسته را بر اساس متون علمی خدمتتان عرض کنم. باغ مورد نظر برای نمونه برداری به قطعات یکنواخت از لحاظ بافت رنگ شیب و میزان فرسایش تقسیم بندی میکنیم . به منظور نمونه برداری از خاک حفره ای به عمق 150سانتی متر در هر قسمت باغ به صورت z ایجاد میکنیم و از عمق 0-40 سانت، 41-80 سانت و  81-130 سانتی متری نمونه های خاک را جمع آوری کرده و برای تعیین عناصر غذایی به آزمایشگاه انتقال میدهیم. علاوه بر این برای اندازه گیری دقیق تر میتوان از نمونه های برگ و آب هم استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *