درخت عناب یکی از موثرترین درختان بومی چین است که با نام‌های مختلفی مانند خرمای چینی، خرمای سرخ و سنجد گرم شناخته می‌شود. در بیشتر مناطق رشد می‌کند، میوه‌ای کوچک و خرما مانند با هسته سخت که طعم شیرینی دارد تولید می‌کند. به روش‌های مختلف از طریق بذر، قلمه و کاشت تکثیر می‌شود و به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند که برای رشد نیاز به هرس و کود مناسب دارد. در ادامه به آفات و بیماری‌های درخت عناب می‌پردازیم پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مشخصات کامل گیاهی درخت عناب

درخت عناب در اصل بومی مناطق گرمسیری است که منشا آن کشور پهناور چین است که به دلیل خواص و زیبایی در اکثر نقاط جهان کشت می‌شود. به صورت درختچه‌ای کوتاه می‌روید و از گیاهان خزان کننده محسوب می‌شود که با شروع فصل سرما در پاییز، برگ‌های آن تغییر رنگ داده و در نهایت روی زمین می‌ریزند. برگ‌های این گیاه سبز، براق و کوچک است. طول آن‌ها دو تا هفت سانتیمتر و عرض آن ها 1 تا 3 سانتیمتر است. برگ‌ها ظاهری بیضی شکل و کشیده دارند. رشد سریعی دارد.

درخت عناب

در فصل بهار گل‌های دو جنسی زیبایی تولید می کند، یعنی هم گل‌های نر و هم گل ماده دارد که توسط حشرات مختلف گرده افشانی می‌شود. توجه داشته باشید که گل‌های این گیاه کوچک و دارای 5 گلبرگ سفید مایل به سبز و شاخه های خاردار است. میوه این گیاه در هنگام رسیدن به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه در می‌آید و میوه نارس آن طعمی شبیه سیب دارد. میوه این گیاه ظاهری بیضی مانند مانند میوه خرما دارد که درون آن مغزی سفت مانند هسته خرما و زیتون وجود دارد. توجه داشته باشید که این گیاه برای میوه دادن باید تابستان گرمی را پشت سر بگذارد. میوه این گیاه مصارف دارویی، درمانی و حتی صنعتی دارد. طعم شیرینی دارد. پوست آن ناهموار و بسیار سفت و قهوه‌ای رنگ است. گل‌های این گیاه معطر هستند.

بیشتر بخوانید: درخت زرشک

انواع درخت عناب

درخت عناب ارقام و انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

عناب قائنات یکی از ارقام تجاری است که در گستره وسیعی از خاک‌های شور و کم آب می‌روید. در برابر هوای سرد مقاوم است، میوه آن بیضی شکل و مانند میوه خرما گرد است. طعم شیرینی دارد. برای کشت در مناطق سردسیر، نیمه سرد و حتی کوهستانی مناسب است و کیفیت محصول بالا و عملکرد خوبی دارد.

عناب رویال یکی از ارقام پیوندی است که در مناطق مختلف ایران کشت می‌شود. رقمی زودبازده است و به دلیل کیفیت از بازار خوبی برخوردار است. سازگاری خوبی با مناطق گرمسیری دارد به همین دلیل برای کشت در این مناطق مناسب بوده و در برابر بادهای گرم مقاوم است. میوه این گیاه شبیه ترین میوه سنجد است و عملکرد خوبی دارد.

عنابگلابی همانطور که از نامش پیداست ظاهری گلابی مانند دارد و یکی از بارزترین ارقام تجاری محسوب می شود. برای کاشت در اکثر مناطق مناسب است. میوه این گیاه به اندازه درشت رشد می‌کند، بسیار پربار و بدون تیغ ​​است و طعم شیرینی دارد و مطلوب است.

عناب ارمنی بسیار پربار است و میوه می‌دهد که به گردوی عناب ارمنی نیز معروف است. به صورت درختچه‌ای کوتاه و خزان کننده رشد می‌کند. به سرما مقاوم است و گیاهی خاردار است و اصالتاً ارمنی محسوب می شود.

درخت عناب

عناب خوشه‌ای از ارقام پیوندی محسوب می‌شود که در اکثر مناطق ایران می‌روید، میوه این گیاه در سایز بزرگ رشد می‌کند و طعم شیرینی دارد، عملکرد خوبی دارد، به گونه‌ای که میوه این گیاه به شکل یک گل ظاهر می‌شود. خوشه‌ای، نوعی عناب اصلاح شده با راندمان بالا محسوب می‌شود.

عناب ژاپنی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطقی از ژاپن است و یکی از ارقام تجاری و وارداتی به شمار می‌رود. میوه‌های بزرگ و با کیفیت تولید می‌کند. خواص زیادی دارد. بدون تیغ ​​و پایه کوتاه بوده و برای کاشت در مناطق مختلف ایران مناسب است. میوه این گیاه طعم مطبوعی دارد که به طرق مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عناب بیرجند به صورت درختچه‌ای کوتاه تا ارتفاع 6 متر رشد می‌کند که رشد سریعی دارد. به خشکی مقاوم است و از گیاهان تیغه‌ای محسوب می‌شود. برگ‌های زیبا و کوچک بدون کرک تولید می‌کند، میوه این گیاه به رنگ قهوه‌ای تیره است و در سایز بزرگ رشد می‌کند. خواص زیادی دارد و طعم شیرینی دارد.

عناب سیرجان یکی از گونه‌های بدون تیغ ​​عناب به حساب می‌آید که برگ‌های کوچک و زیبا و بدون کرک تولید می‌کند. میوه گیاه درخت عناب به رنگ قرمز تیره است که درون آن هسته بزرگی مانند هسته زیتون و خرما وجود دارد. طعم شیرین و مطبوعی دارد.

عناب ترکیه بومی ترکیه است، ارتفاع آن به 4 متر می‌رسد، در برابر هوای خشک مقاوم است. میوه این گیاه به رنگ قرمز تیره، طعم مطبوع و خواص بی‌شماری دارد.

زمان و میزان کوددهی درخت عناب

درخت عناب در طول دوره رشد خود به انواع کودهای حیوانی و شیمیایی نیاز دارد که می‌توانید به صورت کود و سمپاشی در دوره‌های مختلف رشد گیاه اعم از گلدهی، برداشت و … برای این منظور استفاده کنید.

درخت عناب

روش‌های هرس درخت عناب

درخت عناب برای رشد و افزایش گلدهی و کیفیت میوه باید به موقع هرس شود. هرس این گیاه در چند نوبت انجام می‌شود، معمولاً هرس زمانی که گیاه در خواب است انجام می‌شود. هنگام هرس، شاخه‌های اضافی و خشک گیاه را جدا کرده و با هرس بسته به منطقه‌ای که گیاه در آن رشد می‌کند، شکل ایده‌آلی را برای گیاه ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: جدول کوددهی درخت پسته

کلام آخر

درخت عناب یکی از درختان مثمر با ویژگی‌های فراوان به شمار می‌رود که علاوه بر ارزش غذایی بالا دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است به همین دلیل ارزش تجاری بالایی دارد. بومی مناطق گرمسیری است و ارقام و انواع مختلفی دارد. میوه این گیاه طعم مطبوعی دارد و ظرفیت نگهداری بالایی دارد. میوه این گیاه ظاهری بیضی شکل و کروی دارد، به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند و با آب و هوای مناطق مختلف ایران سازگاری دارد. به سرعت در حال رشد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *