کاشت جعفری

کاشت جعفری در باغ چگونه است؟

آخرین مقالات

جعفری یکی از محبوب ‎‌ترین گیاهان دارویی در جهان است. به طور گسترده برای طعم دادن به غذاها و همچنین برای تزئین استفاده می ‎‌شود. علاوه بر خوشمزه بودن و طعم فوق العاده ای که به هر غذایی می‎بخشد، به دلیل داشتن برگ ‎‌های سبز آن، گیاهی بسیار جذاب است. در حقیقت، جعفری یک گیاه کم نگهداری است که به راحتی رشد می‎ کند و نیاز به توجه و مراقبت زیادی ندارد. این گیاه ترکیبی قوی است و سرشار از ویتامین است که آن را ضد آفات می ‎‌کند. به ندرت اتفاق می‎افتد که آفات روی این گیاه موثر تأثیر بگذارد. جعفری معمولاً در باغ ها کاشته می ‎‌شود، اما در ظروف دیگر هم کاملاً رشد می ‎‌کند. در زیر نکات دقیق و قابل توجه که به شما نشان می ‎‌دهد چگونه کاشت جعفری را با موفقیت، در خارج و داخل خانه، در باغ ها یا ظروف پرورش دهید، آورده شده است.

بیشتر بخوانید: آیا کاشت انگور در گلدان ممکن است؟

نکات قابل توجه در بررسی کاشت جعفری

  1. بر اساس تنوع جعفری، آن‎ها را انتخاب کنید.

به منظور کاشت جعفری در ابتدا باید با انواع جعفری آشنا شوید. سه نوع اصلی جعفری وجود دارد که می‎ توانید آن ها را رشد دهید. اولین نوع جعفری برگ تخت است. این نمونه با طعم بسیار شیرین خود متمایز می ‎شود. این نمونه یک نوع جعفری مقاوم در برابر حرارت است که نسبت به گونه های دیگر بلندتر می ‎شود. دومین نوع آن، جعفری برگ فرفری است. این جعفری محبوب ترین نوع برای سالاد و تزئین است. کوچک تر از جعفری برگ تخت است و به خاطر طعم شیرینش مورد پسند است. آخرین گونه آن جعفری هامبورگ است. این یک نوع شناخته شده نیست و تمام قسمت های این نوع جعفری از ریشه تا برگ قابل خوردن است.

  1. مکان مناسب را برای کاشت انتخاب کنید

چه این گیاه عالی را در گلدان بکارید یا مستقیماً در باغ خود بکارید، باید موقعیت آفتابی را برای کاشت جعفری در نظر بگیرید. جعفری یک گیاه محکم است که می‎ تواند در موقعیت سایه دار نیز رشد کند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‎ کنید، توصیه می‎ شود جعفری را بین سایر گیاهان باغی بکارید تا از گرمای بیش از حد محافظت شود. برای پرورش جعفری در گلدان، بهترین مکان کاشت آن، روی یکی از طاقچه های پنجره شما می ‎باشد.

  1. آماده سازی خاک

خاک با کیفیت بالا یکی از مهم‎ترین ملزومات جهت رشد جعفری است. شما باید از مخلوط خاک با کیفیت خوب و غنی از مواد آلی استفاده کنید. همچنین خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. شما می ‎توانید با مخلوط کردن 50٪ خاک گلدان با 50٪ کمپوست برای مواد مغذی خاک مناسب گلدان را ایجاد کنید. Ph خاک باید خنثی باشد، Ph خاک که بین 6 تا 7 باشد، برای جعفری قابل قبول است.

  1. زمان کاشت

چه در حال کاشت جعفری در باغچه و چه در ظرفی در داخل خانه هستید، بهترین زمان برای کاشت آن، بهار است. آنها برای رشد و شکوفایی به هوای خنک نیاز دارند. بنابراین، اگر در منطقه ای گرم زندگی می ‎کنید، کاشت آنها را در زمستان آغاز کنید.

  1. تکثیر بذر

قبل از کاشت بذر، باید آن‎ها را آماده کنید. آنها به دلیل سرعت جوانه زنی کم، شهرت دارند. جوانه زنی آنها اگر بیشتر نباشد، ممکن است تا 6 هفته طول بکشد. اگر می‎ خواهید سرعت جوانه زنی بذر جعفری را افزایش دهید، آنها را به مدت یک ساعت در آب داغ خیس کنید. سپس آب خیس خورده را خالی کرده و آب داغ تمیز و تازه را اضافه کنید. دانه ها را به مدت 24 ساعت در آب بگذارید. سپس دانه‎ ها را خشک کنید. وقتی کاملاً خشک شدند، می‎ توانید کاشت آنها را شروع کنید. این امر سرعت جوانه زنی آنها را تسریع می‎ کند.

  1. کاشتن

به منظور کاشت جعفری، شما می‎توانید بذرها را مستقیماً در خاک باغچه یا در ظروف بکارید. در هر صورت، یک سوراخ عمیق 1/4 اینچی برای هر دانه ایجاد کنید. در هر حفره یک دانه بکارید و آن را کمی با خاک بپوشانید.  برای کاشت جعفری در ظروف، باید از یک ظرف بزرگ استفاده کنید، زیرا قرار است آن ها به مدت طولانی در آن ظرف قرار داشته باشند. جعفری پیوند را دوست ندارد. شوک پیوند ممکن است مانع از رشد گیاه شما شود. یک ظرف عمیق و پهن 12 اینچی برای پرورش یک جعفری مناسب است. پس از کاشت، خاک را کاملاً آبیاری کرده و اطراف را مالچ کنید. مالچ پاشی به حفظ رطوبت خاک کمک می‎کند و همچنین از پخش شدن علف‎‌ های هرز در اطراف گیاه شما جلوگیری می‎کند.

کاشت جعفری

عوامل موثر در کاشت جعفری

  • آبیاری

بعد از کاشت جعفری، باید بدانید که جعفری، خاک کمی مرطوب را دوست دارد، بنابراین آبیاری منظم برای رشد آن‎ها لازم است. شما نباید اجازه دهید خاک خشک شود. بنابراین، آبیاری دقیق برای رشد و پرورش آنها مورد نیاز است.

  • بارور کردن

کوددهی جعفری، بستگی به کیفیت خاک شما دارد. اگر فکر می‎ کنید خاک شما ضعیف است، می‎توانید از کود مایع استفاده کنید. با این حال، اگر خاکی با کیفیت خوب دارید، می توانید با افزودن کود کمپوست، رشد گیاه خود را بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: کاشت هندوانه در تابستان چگونه است؟

نتیجه گیری:

جعفری تنها گیاه خوراکی تزئینی برای غذاهای شما نیست، گیاهان زیادی وجود دارد که می‏ توانید به راحتی از آن ها برای تزیین غذاها و سالادهای خود استفاده کنید و غذاهای خود را مزه دار کنید. در حقیقت به دلیل تنوع زیادی که برای تهیه جعفری وجود دارد، شما می توانید در حین کاشت جعفری، بسته به سلیقه خود، آن ها را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید.

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با