ایران کود

کود آهن

بهترین کود آهن مایع

کود آهن

کود آهن یک ماده کاملاً طبیعی است، که به طور مستقیم بر روی برگ گیاهان اسپری می‌شود. ماهیت و کاربردی که کود آهن دارد، باعث شده که مواد مغذی به سرعت و با تأثیرگذاری بیشتری جذب گیاه شوند. اثرات مثبت کود تنها شامل بخش از گیاه که بیرون از خاک است نمی‌شود، ریشه نیز تحت تأثیر این کود ارگانیک توسعه پیدا می‌کند. کود آهن در واقع یک ماده طبیعی نیست، که بتوان کودهای دیگر را جایگزین آن کرد. وجود این ماده آنقدر برای سلامت گیاه ضرورت دارد، که باید جزء جدایی‌ناپذیر برنامه غذایی آن باشد. این ماده درست مثل فسفر، کلسیم و منیزیوم باید بخشی از برنامه غذایی گیاه باشد. هر چند که آهن به همه این موارد اولویت دارد. کود آهن با اختلاف، سریع‌ترین و تأثیرگذارترین ماده طبیعی است، که رشد و سلامت گیاه را تضمین می‌کند.

مکانیزم و عملکرد کود آهن در گیاه و خاک

پس از اینکه کود آهن بر روی برگ گیاه اسپری می‌شود، مواد مغذی را با سرعت قابل‌توجهی به بافت برگ می‌رساند. سپس این ماده با ارزش به سمت خاک روانه شده و خود را به ریشه گیاه می‌کشاند. اینجاست که آهن با حضورش در بافت خاک موجب گسترش ریشه می‌شود. در واقع وجود کود موجب می‌شود که جذب رطوبت و مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه گیاه، با قدرت و سرعت بیشتری انجام گیرد. از طرفی برگ و ساقه گیاه که کود را به سرعت هضم کرده و تقویت‌ شده‌اند، ریشه را در جهت رشد سریع و باکیفیت تحریک می‌کند. جذب آهن پس از چند روز، اثرات شگفت‌انگیز خود را بر روی سلامت و باروری گیاه نشان می‌دهد.

کود آهن یک لیتری شوک

بهترین زمان استفاده از کود آهن برای گیاه

گیاهان در برخی از مراحل زندگی خود، با حالتی مواجه هستند، که در آن نیاز شدیدی به مواد مغذی دارند. در اینگونه مواقع آهن می‌تواند یک مکمل غذایی مفید برای برطرف کردن نیاز گیاه و برطرف کننده کمبودهای احتمالی آن باشد. در ادامه به موقعیت‌های که گیاه در آن نیاز مبرم به  آهن دارد اشاره می‌کنیم:

 • فصل جوانه‌زنی گیاه؛
 • فصل تولید دانه در غلات؛
 • در اوایل فصل بهار و زمانیکه گیاه برای رویش مجدد تحت فشار است؛
 • فصل گل‌آوری گیاه؛
 • فصل میوه‌دهی گیاه؛
 • فصلی که پیاز یا ریشه گیاه حجم می‌گیرد؛
 • فصل تولید محصول در گیاه پنبه؛

به علاوه در موارد زیر نیز، نیاز گیاه به مواد مغذی افزایش یافته و در صورتیکه با آهن تغذیه شود، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌شود.

 • خاک‌های غرقابی که تنفس و عملکرد صحیح ریشه گیاه در آنها مختل شده‌است؛
 • خاک‌هایی با دمای پایین که عامل کاهش جذب مواد مغذی توسط ریشه گیاه هستند (این اتفاق به طور معمول در اوایل بهار رخ می‌دهد)؛
 • گیاهان دچار بیماری نماتد؛
 • رشد بی‌رویه علف‌های هرز که بر سر جذب مواد مغذی، رطوبت و اکسیژن با گیاه رقابت می‌کنند؛
 • گیاهان دارای نقص‌های داخلی مانند رقابت ریشه و شاخه، یا از کار افتادن اندام‌های خاص، که در آن گیاه نمی‌تواند مواد مغذی کافی را جذب کند؛

کود آهن شوک

آهن چه فایده‌ای برای گیاه دارد؟

خوبی کود آهن این است که می‌تواند به بخشی از گیاه که نیاز اورژانسی به مواد مغذی دارد برود. و البته این کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. آهن هم عامل پیشگیری از بیماری‌ها است و هم راه درمان آنها. این ماده از طریق ارگان‌های محتلف وارد گیاه شده و به این ترتیب با سرعت هر چه تمام‌تر تغییرات مثبتی در آن ایجاد می‌کند. با وجود آهن، خاک با تمام پیچیدگی‌های شیمیایی، فیزیکی و زیستی خود، همانند یک میانجی بستری برای تقویت همه‌جانبه گیاه می‌شود.

مزایای استفاده از آهن برای گیاه عباتند از:

 • پیشگیری و درمان بیماری‌های گیاهی؛ اسپری کردن آهن زمانیکه اولین علائم بیماری در گیاه دیده می‌شود، می‌تواند از سرایت آن به دیگر بخش‌های گیاه و یا گیاهان همجوار جلوگیری کند.
 • کمک به جوانه‌زنی گیاه؛ استفاده از آهن می‌تواند در فصل جوانه‌زنی به کمک گیاه رفته و کیفیت و سرعت فرآیندها را در آن بالا ببرد.
 • قابلیت ترکیب با کودهای دیگر؛ کود آهن می‌تواند در ترکیب با کودهای طبیعی دیگر تأثیرگذارتر شود. همچنین این کود وقتی با ضدآفت‌ها مخلوط شود، به یک ماده چند منظوره و کاربردی تبدیل می‌شود.
 • قابلیت حفاظت از گیاه در مقابل عوامل محیطی؛ آهن قابلیتی در گیاه ایجاد می‌کند که در مقابل سرما، گرما و خشکسالی مقاوم باشد.
 • قابلیت جذب رطوبت؛ کود ریشه را در جهت جذب رطوبت بیشتر تحریک می‌کند.
 • بهبود مراحل رشد گیاه؛ همه مراحل رشد گیاه تحت تأثیر آهن با سرعت و کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد.
 • ارتقاء محصول‌دهی؛ گیاه با کمک گرفتن از کود، گل، دانه، جوانه و محصول بهتری تولید می‌کند.

 

دستور‌العمل استفاده از آهن در پرورش گیاه

به کارگیری کود آهن نیازمند آگاهی از چند نکته ضروری است. در واقع استفاده از این ماده بدون اطلاعات کافی می‌تواند به گیاه و خاک آسیب برساند. از طرفی شما به عنوان یک کشاورز یا باغدار باید بدانید به چه روشی می‌توانید بیشترین فایده را از طریق این کود به گیاه برسانید.

در ادامه به چند نکته کلیدی در مورد استفاده از کود آهن اشاره می‌کنیم:

 • بهترین زمان استفاده از کود آهن برای تقویت گیاه وقتی است، که هوا خنک بوده و حتی چند قطره شبنم بر گیاه نشسته است. صبح خیل زود یا عصر زمان مناسبی برای اسپری کردن کود آهن بر روی گیاه است چرا که، منافذ تنفسی گیاه در این زمان بیشتر از هر وقت دیگری باز است و آمادگی جذب مواد مغذی در آن به شدت بالا است.
 • بدترین زمان برای اعمال کود بر روی گیاه، وقتی است که دمای هوا بالا بوده و محیط گرم است. اسپری کردن کود آهن بر روی گیاه در این زمان نه تنها موجب رشد بهتر آن نمی‌شود، بلکه آسیب‌رسان نیز است.
 • در زمان تهیه آهن به فرمول و مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. چرا که گونه‌های مختلف گیاهی نیازهای متفاوتی دارند و در نتیجه به مواد مغذی متنوعی نیز احتیاج دارند. شما باید علاوه بر دقت در فرمولاسیون کود آهن، شناخت کاملی از گیاه مورد نظر نیز داشته‌باشید.

خرید آنلاین کود آهن

اگر کسب‌وکار شما در زمینه کشاورزی و مزرعه‌داری است، لازم است آهن را در برنامه غذایی گیاهان خود قرار دهید. فرقی نمی‌کند که چه نوع گیاهی را پرورش می‌دهید یا محصول باغتان چیست. حتی فرقی نمی‌کند که از چه نوع کودی برای اصلاح و تقویت مزارع و زمین‌های خود استفاده می‌کنید. کود آهن یک مکمل غذایی مهم برای رونق دادن به خاک و گیاه شما و جلوگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های جبران‌ناپذیر به کسب‌وکارتان است. برای خرید آنلاین کود می‌توانید با شماره تلفنی که در بخش تماس با ما در وبسایت ایران کود قرار دارد، تماس گرفته و از کم‌وکیف سفارش محصول مطلع شوید. کارشناسان ما علاوه بر مشاوره رایگان در زمینه کشاورزی و باغداری، می‌توانند بهترین برنامه غذایی متناسب با خاک و گیاه شما را در اختیارتان قرار دهند.

پیمایش به بالا