کود درخت گیلاس

کود گیلاس

آخرین مقالات

 کود درختان گیلاس

یکی از مراقبت های ضروری برای درختان میوه از جمله گیلاس نحوه کوددهی صحیح آن است. درختان گیلاس کاشته شده در خاک باکیفیت با مواد مغذی فراوان معمولاً به کود اضافی نیاز ندارند، اما برای مراقبت اصولی باید طبق آزمایش خاک کوددهی لازم انجام شود.

درختان گیلاس را در بهار با کود متعادل تغذیه کنید.

درختان گیلاس را در بهار با یک کود متعادل یا کودی که مواد مغذی لازم برای رشد دارد مانند کودهای مایع شوک کوددهی کنید. بلافاصله پس از تغذیه درختان به طور کامل  آبیاری  شوند تا در اثر کوددهی زیاد احتمالی از آسیب درخت جلوگیری شود.

گیلاس برای رشد به کودهای حاوی سه عنصر ضروری نیاز دارد. 

کودها حاوی ترکیبی از مواد مغذی ضروری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم  هستند که گیاهان برای رشد به آن نیاز دارند. نیتروژن  باعث تقویت رشد برگ‌های سرسبز می شود، فسفر به رشد ریشه و تولید گل کمک می‌کند. پتاسیم مزایای  زیادی دارد که  در سلامت کلی گیاه مفید است.

آیا درختان گیلاس همیشه به کود نیاز دارند؟

کاربرد منظم مواد مغذی برای درختان گیلاس ضروری است. اگر درختان گیلاس در خاک غنی از مواد مغذی و متعادل کاشته شده باشد، ممکن است اصلا نیازی به کود دهی نداشته باشند.

در مورد کودهای هیومیک اسید بیشتر بدانیم 

در صورت کاهش رشد درختان گیلاس  نیاز  کوددهی افزایش می یابد. 

کاهش رشد در  درختان گیلاس مانند زرد شدن برگ‌ها، کاهش عملکرد میوه می‌تواند نشان‌دهنده نیاز به مقداری تغذیه اضافی در درختان گیلاس باشد. البته با انجام آزمایش خاک مواد مغذی مورد نیاز آن تعیین می شود.

درختان گیلاس جوان به کوددهی نیاز ندارند.

مراحل رشد در درختان گیلاس  می تواند بر کود دهی آن  تأثیر بگذارد.  درختان گیلاس جوان بلافاصله  پس از کاشت  نیاز به تغذیه ندارند،  بلکه در زمان میوه دهی به مواد مغذی نیاز دارند.

بهترین زمان برای کود دهی درختان گیلاس

بهترین زمان برای کود دهی  درختان گیلاس معمولاً اوایل بهار است زیرا رشد جدید شروع می شود. هنگامی که درخت شروع به رشد برگ جدید و آماده شدن برای گلدهی و باردهی می کند، مواد مغذی لازم برای تقویت آن ضروری است.  یک کود دهی به موقع در بهار درخت را با منابع لازم برای به حداکثر رساندن فصل رشد مجهز می کند.

درختان گیلاس را در پاییز کوددهی نکنید

از کود دهی درختان گیلاس در اواخر تابستان یا پاییز خودداری کنید، زیرا می تواند رشد جدیدی  آنها را تحریک  کند و ممکن است زمان کافی برای رسیدن میوه  قبل از شروع زمستان نداشته باشد و درخت را در برابر خسارت  سرمازدگی آسیب پذیر کند.

درختان گیلاس به چه کودی نیاز دارند

درختان گیلاس معمولاً زمانی بهترین رشد را دارند که کود متعادلی  مانند کودهای سه بیست برای تامین تمام نیازهای غذایی به  آنها داده شود. این کودها حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که رشد برگ، رشد ریشه و تولید میوه را تسهیل می کند.

در مورد کودهای مایع بیشتر بدانیم 

نحوه کود دهی درختان گیلاس اهمیت زیادی دارد

کود دهی درخت گیلاس یک فرآیند چند مرحله ای است. شما باید با انتخاب کود مناسب  بر اساس نتایج آزمایش خاک درخت کوددهی را  شروع کنید. کود را به طور مساوی در اطراف پایه درخت پخش کنید ، به طوریکه از  تنه درخت دور باشد. به این ترتیب  ریشه ها مواد مغذی لازم را  جذب کرده و آنها را به اطراف گیاه منتقل می کنند.

درختان گیلاس در سال چهارم رشد به یک بار کوددهی نیاز دارند.

درختان گیلاس  مانند آلبالو نیازی به کود دهی سنگین ندارند. به طوریکه درختان گیلاس در فصل  بهار (معمولاً در چهار سال اول رشد) به یک بار کود نیاز دارند تا زمانی که به اندازه کافی رشد کرده باشند.

درختان گیلاس در خاکهایی با PH  پایین دچار کمبود کلسیم می شوند.

در خاک هایی با pH پایین (5 یا کمتر)، درختان گیلاس دچار  کمبود کلسیم (Ca) و منیزیم یا کاهش دسترسی به  نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) خواهند شد، که باید  اقداماتی را برای خنثی کردن/افزایش pH در طول زمان با افزودن آهک انجام شود.

کشاورزان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ایرانکود در تماس باشید. کارشناسان ما نحوه کوددهی صحیح را به شما خواهند گفت.

 

اشتراک گذاری
روش قلمه زدن دیفن باخیا
مطالب مهم

روش رشد سریع دیفن باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم آمونیوم سولفات یک نمک معدنی است که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده می‌شود. کود سولفات آمونیوم معمولاً حاوی 24 ٪ نیتروژن

کود کالمکس برای آلبالو

کود کالمکس برای آلبالو کود کالمکس به دارا بودن عناصر مغذی  برای  رشد درختان گیلاس ضروری می باشد. کود کالمکس به تقویت دیواره سلولی کمک

آموزشی

اسید هیومیک مخصوص برنج

اسید هیومیک مخصوص برنج همانطور که می دانید فقط دو نوع برند اسید هیومیک وجود دارد که مخصوص برنج می باشد،بهترین نوع آن اسید هیومیک